طراحی و اجرای روف گاردن در مشهد

طراحی و اجرای روف گاردن در مشهد
4.8
(6)

امروزه با توجه به زندگی شهری و آپارتمان نشینی بیش از هر زمان دیگری وجود فضای سبز مورد نیاز است. معمولا در طراحی ویلا و محوطه چون فضا داریم مشکلی در محوطه سازی هم نداشته و میتوانیم به راحتی آبنما و آلاچیق و باربیکیو را درنظر بگیریم. اما اگر ویلا نداشته باشیم یا حیاط نداشته باشیم باید حق دسترسی به فضای سبز را از خودمان صلب کنیم؟! قطعا خیر! بلکه میتوان یک روف گاردن زیبا در پشت بام اجرا کرد و ویلا را به خانه و آپارتمان آورد. در این مطلب قصد داریم در مورد طراحی و اجرای روف گاردن در مشهد صحبت کنیم همراه ما باشید.

اصلا روف گاردن چیست و چه کاربردی دارد؟!

روف گاردن یا “بام سبز” فضای سبزی است که در پشت بام یا تراس ساختمان ها ایجاد می شود. ما از طریق ایجاد این تکنولوژی مدرن، طبیعت را به خانه و شهرهای شلوغ برمیگردانیم.

مزایای روف گاردن

 • شما می توانید در یک مکان شخصی و با تجهیزات کافی ساعت های زیادی از ارتفاع به شهر نگاه کنید.
 • روف گاردن، عایقی مناسب در برابر سرما برای سقف خانه شما می باشد.
 • می توانید از فضای سبز آن به عنوان حیاط استفاده کنید.
 • با اینکه باعث افزایش هزینه ساخت آپارتمان می‌شود ولی آنرا ارزشمند میکند.
 • و…

معایب روف گاردن

برای ایزوگام شدن و اجرای زهکشی مربوط به روف گاردن پیشنهاد می کنیم که حتما از یک شخص کارکشته در این زمینه کمک بگیرید. به طور کلی اجرای صحیح یک روف گاردن شاید هیچ معایب خاصی را به همراه نداشته باشد اما اگر این کار را به دست یک فرد بی تجربه بسپارید ممکن است برای شما ضررهای جبران ناپذیری را ایجاد کند.

به طور کلی در این بخش چند مورد از معایب اجرای روف گاردن را بیان می کنیم:

 • وزن وارده بر ساختمان، افزایش می یابد. (باید در طراحی سازه ساختمان دیده شود.)
 • مصرف آب
 • ایجاد نم و رطوبت در سقف در صورت اجرای نادرست.

چطور یک روف گاردن ارزان ایجاد کنیم؟

اجرای یک فضای سبز بر پشت بام حتما نباید همراه با کاشت درخت و چمن صورت گیرد بلکه ما می توانیم با قرار دادن چند گلدان و کمی سلیقه ای که به خرج می دهیم صاحب یک بام سبز زیبا باشیم.

تشخیص نوع طراحی بام سبز برای هر ساختمان به عوامل زیادی وابسته است از جمله این موارد می توان به سازه ساختمان، شرایط اقلیمی منطقه، سلیقه شما و… اشاره کرد.

روف گاردن کوچک

اگر فضای پشت بام شما زیادی کوچک است با این حال باز هم شما از داشتن یک روف گاردن زیبا و رویایی محروم نخواهید بود. در واقع ایده های زیادی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن یک روف گاردن کوچک اما در عین حال با صفا و رویایی داشته باشید.

یکی از راهکار ها استفاده از پرگولا است. یک پرگولای چوبی در عین حال که فضایی مناسب را برای استراحت شما فراهم می آورد در عین حال می تواند محیطی مناسب برای کاشت انواع گل ها از جمله گل های یاس و پیچک که مناسب روف گاردن در مشهد نیز هستند، باشد.

همچنین شما می توانید که برای این کار از گلدان ها و فلاور باکس برای با صفا کردن محیط کوچک خود استفاده کنید. این کار می تواند با کم ترین هزینه برای شما یک روف گاردن سبز و زیبا را بسازد.

اما راه حل نهایی و توصیه ما به شما این است که برای طراحی یک روف گاردن مناسب و فوق العاده، حتما از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. گروه مهندسی کارکشته با سابقه ای خوب در این زمینه می تواند در طراحی و اجرای روف گاردن و کلیه امور ساخت و ساز در مشهد، همراه شما باشد.

انواع روش های اجرای روف گاردن

روف گاردن از نظر نحوه اجرا به چند دسته تقسیم می شود که در ادامه هر یک را شرح می دهیم.

روف گاردن گسترده

این نوع روف گاردن در بام هایی که تحمل فشار کمی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. برای اجرای یک روف گاردن گسترده، ما به تجهیزات، رعایت اصول خاص مهندسی و صرف هزینه ی بالایی احتیاج نداریم و اجرای آن روی بام های مسطح یا شیب دار و حداکثر به شیب 33 درجه امکان پذیر می باشد.

روف گاردن گسترده
روف گاردن گسترده

گیاهان مورد استفاده در این نوع از بام سبز، گیاهانی با ریشه هایی با عمق کم و مقاوم در برابر کم آبی می باشند. از جمله این گیاهان می توان انواع چمن ها، خزه، گونه های سدوم و علف ها را نام برد. اگر در این نوع پشت بام ها که توان تحمل فشار کمی دارند بخواهیم درختچه بکاریم بهتر است از فلاورباکس ها برای این کار استفاده نماییم.

روف گاردن متمرکز

روف گاردن متمرکز به طراحی پشت بام به صورتی گفته می شود که بتوانیم همچون پارک ها و حیاط ها در آن نیمکت و فضای سبز ایجاد نماییم. در این سبک طراحی هدف ما کاشت گیاهان بزرگ تر و ایجاد فضای سبز بیشتری می باشد. این طراحی نیازمند رعایت اصول مهندسی خاصی از جمله زهکشی پیشرفته، سیستم آبیاری مناسب و ضخامت زیاد می باشد که در ادامه، تمامی این اصول و مراحل اجرای بام سبز را توضیح خواهیم داد.

روف گاردن
روف گاردن

گیاهان موجود در روف گاردن های متمرکز، گیاهانی نظیر انواع درخت ها، درختچه ها و بوته هایی است که قابل کشت بر روی زمین هستند. برای روف گاردن های متمرکز، نوع طراحی سازه های بام و تحمل فشار آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بنابراین برای پیاده سازی آن، ما نیازمند صرف هزینه و زمانی بیشتر نسب به روف گاردن های گسترده می باشیم.

روف گاردن با ترموود
روف گاردن با ترموود

روف گاردن ترکیبی

در این سبک از بام سبز، شما می توانید از ترکیب چمن و درخت ها و درختچه ها استفاده نمایید و به دلیل تنوعی که این روش نسبت به دو روش دیگر دارد طرفداران بیشتری نیز به خود جذب می کند.

روف گاردن ترکیبی
روف گاردن ترکیبی

روف گاردن مدولار

برای اجرای روف گاردن مدولار، ما نیازمند استفاده از فلاورباکس هایی می باشیم که محیط کشت طبیعی گیاهان را برای ما ایجاد می نماید. قسمت داخلی فلاورباکس از یک ورقه گالوانیزه ایجاد شده که در برابر زنگ زدگی و خوردگی می تواند از خود مقاومت نشان دهد. همچنین آن ها مجهز به لایه های زهکشی و فیلترینگ هستند که نیاز ما را برای ایجاد اصول مهندسی بر روی پشت بام ها رفع می کنند.

روف گاردن مدولار در عین ایجاد فضایی انعطاف پذیر که قابلیت جابجایی گیاهان را دارا است این امکان را نیز برای شما فراهم می سازد تا با صرف هزینه ای اندک، صاحب یک روف گاردن زیبا و بی دردسر باشید.

روف گاردن مدولار یا فلاورباکس
روف گاردن مدولار یا فلاورباکس

حالا که با انواع روف گاردن آشنا شدید، شما نیز بدون سپردن کار به شرکت می توانید با خرید فلاورباکس و ایجاد یک روف گاردن مدولار، از فضای سبز در پشت بام خود بهره مند باشید.

مراحل اجرای روف گاردن

۱- محاسبه ظرفیت باربری بام

در ابتدا باید ظرفیت تحمل بار توسط سقف را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار نیازمند فردی متخصص هستید که باید تمام اجزایی که می خواهید روی بام قرار دهید از جمله حوض و تجهیزات آن، آب نما، خاک و کود، گیاهان و درخت ها، نیمکت، مبلمان و … را از نظر وزن مورد بررسی قرار دهد و تحمل بار بام را نیز بسنجد. بررسی استحکام سقف برای اجرای روف گاردن باید توسط یک مهندس سازه کارکشته انجام شود.

از آنجایی که روف گاردن بار مرده و زنده اضافه تری به سقف بام وارد می‌کند بررسی استحکام سقف توسط یک مهندس طراح سازه الزامی است.

۲- انتخاب جزئیات بام سبز

در مرحله بعد شما باید شرایط اقلیمی، میزان آفتابگیر بودن مناطق مختلف پشت بام و جهت وزش باد را برای انتخاب نوع وسایل مثل آبنما و آلاچیق و محل کاشت گیاهان مورد نظر بسنجید.

۳- طراحی کلی بام سبز

حال وقت آن می رسد که نما و شکل کلی بام سبز خود را طراحی نمایید.

۴- زیرسازی

اما مهم ترین و تخصصی ترین مرحله برای ایجاد روف گاردن این مرحله است که شما باید زیر ساخت های مناسب و حرفه ای برای روف گاردن خود ایجاد نمایید. ما در این قسمت به ذکر مهم ترین لایه ها برای ایجاد یک روف گاردن استاندارد می پردازیم اما دقت داشته باشید که با در نظر گرفتن هزینه بیشتر شما می توانید لایه های بیشتری نیز برای روف گاردن خود ایجاد نمایید که باعث کیفیت بهتر آن گردد.

لایه ضد آب

اجرای این لایه بسیار مهم است و هرگونه اشتباه در قرار دادن این لایه بر پشت بام می تواند باعث تخریب و صدمه به ساختمان گردد. لایه ضد آب باید در تمام قسمت های پشت بام به ویژه بخش هایی که در آن چمن و گیاه می روید قرار گیرد.

لایه عایق

این لایه، مقاومت بام سبز شما را در برابر بخار و نوسانات دمایی بالا می برد و می تواند باعث ایجاد استحکام مکانیکی خوبی در بام شود. انواع لایه های عایق از جنس صفحات پلی استرین (یونولیت) و پلی یورتان می باشند.

لایه زهکش

لایه زهکش از مهم ترین بخش های روف گاردن شما به شمار می آید که برای پیاده سازی آن نیازمند اندازه گیری دقیق شیب بام و شیب لایه زهکش می باشید. کاربرد این لایه در تخلیه سریع آب بخش پوشش گیاهی و جمع آوری مقدار آب اضافی و انتقال آن به سیستم زهکشی است.

لایه ژئوتکستایل (لایه فیلتر)

وظیفه این لایه، جداسازی لایه زهکش و پوشش گیاهی از یکدیگر است. با ایجاد این فاصله میان دو لایه ی گفته شده، شما می توانید از ورود خاک پوشش گیاهی به لایه زهکش جلوگیری نمایید تا کارایی این سیستم به خوبی حفظ شود. همچنین با ایجاد این حد فاصل، در هنگام آبیاری گیاهان از تخلیه ی سریع آب جلوگیری می شود و گیاه می تواند به راحتی آب مورد نیاز خود را تامین نماید.

لایه پوشش گیاهی

این لایه نیز همانطور که از نامش پیداست؛ بستری از خاک با ضخامتی تعیین شده می باشد که پوشش گیاهی بر روی آن رشد می کند. ضخامت خاک این لایه به نوع بام سبز شما و گیاهانی که می خواهید در آن بکارید بستگی دارد.

بخش ها و وسایل روف گاردن

برای طراحی یک روف گاردن بی نظیر و با کاربردهای تفریحی فراوان ایده های متفاوتی وجود دارد از جمله:

 • اجرای آب نما
 • ساخت آلاچیق و پرگولا
 • کاشت انواع گیاهان و درختان ( متناسب با آب و هوای مشهد)
 • اجرای حمام با سقف رو باز
 • باربیکیو
 • چمن طبیعی یا مصنوع
 • یاجرای استخر فایبرگلاس
 • اجرای جکوزی
 • محلی برای آفتاب گرفتن
 • و…

قوانین روف گاردن

در تمامی شهرهای ایران منجمله تهران و مشهد شهرداری ها طرح های تشویقی برای ایجاد پشت بام سبز در نظر گرفته اند. منتهی همانطور که قبلا گفتیم به دلیل اینکه بار مرده اضافه ای را به پشت بام ساختمان وارد میکند باید حتما در طراحی معماری و سازه ای دیده شود.

نکته مهمی که در ساختمان هایی که بام سبز دارند باید رعایت شود ادامه دادن آسانسور تا طبقه پشت بام است. چون قرار است از پشت بام این ساختمان استفاده بیشتری شود پس بهتر است برای راحتی ساکنین آسانسور تا پشت بام ادامه پیدا کند. در ساختمان هایی که روف گاردن در آن اجرا می‌شود برای راحتی استفاده بهتر است آسانسور تا طبقه پشت بام ادامه پیدا کند.

وسایل و مصالح روف گاردن

ابتدا به این مسئله دقت کنید که برای داشتن روف گاردن، احتیاج به منابع آبی در پشت بام دارید. همچنین باید دقت کنید که حمل وسایل و مصالح لازم و انتقال آن ها به پشت بام، امکان پذیر باشد.

بخشی از مصالح و پوشش هایی که در بام سبز استفاده میشود عبارت اند از :

 • چوب پلاست یا وود پلاست
 • ترموود
 • گابیون
 • و…

چوب پلاست چیست؟

یکی از نیاز های هر روف گاردنی ، برای زیبایی و دوام و خاصیت عایق بودن، استفاده از متریالی است که علاوه بر ضد آب بودن بتواند در مقابل نور خورشیدی که بر پشت بام می تابد مقاوم بوده و تغییر رنگ ندهد. از چوب پلاست یا وود پلاست می توانید برای انتخاب جنس آلاچیق، کفپوش، دیوار پوش، اطراف حوض و… استفاده کنید. این محصول، ترکیبی از پلاستیک و چوب می باشد و جزء مواد کامپوزیتی به شمار می آید.

گابیون برای دیوار روف گاردن

استفاده از گابیون، ایده ای بسیار زیبا و کم هزینه برای نمای دیوار روف گاردن شما می باشد. اما گابیون چیست؟

گابیون به یک قفس توری گفته می شود که درون آن، قلوه سنگ های درشتی قرار گرفته اند.

ترموود برای دیوار روف گاردن

این متریال نیز زیبایی منحصر به فرد و خاصی به روف گاردن شما می بخشد. خصوصا زمانی که شما برای کف روف گاردن خود نیز از کفپوش چوبی و ترموود استفاده کنید. ترموود یک متریال چوبی و مقاوم مناسب برای روف گاردن و نمای ساختمان ها می باشد. نگران نباشید این محصول در برابر حمله حشرات و شرایط محیطی ، مقاوم و با دوام است. ترکیب استفاده از ترموود و گابیون در دیوار پوش نیز بسیار فوق العاده و جذاب خواهد بود.

کفپوش ضد رطوبت برای روف گاردن

محصولاتی همچون چوب پلاست ، وود پلاست و ترموود برای کفپوش روف گاردن نیز بسیار مناسب می باشند. این کفپوش ها آب را به خود جذب نمی کنند و در برابر شرایط محیط ، بسیار مقاوم و خوب عمل می کنند.

گیاهان مناسب برای روف گاردن

هرچند که گیاهان مناسب برای بام سبز می توانند دقیقا همان گیاهانی باشند که بر روی زمین می رویند و شما از آن ها برای زینت بخشیدن به پارک و حیاط خود استفاده می نمایید اما برای انتخاب گیاه متناسب با روف گاردن خود حتما باید به مواردی دقت نمایید.

 • جهت و میزان باد های شدید احتمالی را در نظر بگیرید.
 • میزان نور خورشیدی که به پشت بام شما می تابد و قسمت های سایه روی پشت بام را بررسی نمایید.
 • میزان خشکی یا رطوبت و میزان بارش در منطقه را در نظر داشته باشید.

شما می توانید برای بام سبزتان از گیاهان مقاوم تری که در برابر تغییرات دمایی، از بین نمی روند استفاده نمایید. این گیاهان را اصطلاحا گیاهان چهارفصل می نامیم.

گیاهان مناسب برای روف گاردن در مشهد

مشهد اقلیمی سرد و خشک دارد. گیاهانی که در این اقلیم قابلیت رشد دارند مانند:

گل طاووسی
گل طاووسی
درختچه توری
درختچه توری
فوتونیا (درختچه سه رنگ)
فوتونیا (درختچه سه رنگ)
گل کاغذی
گل کاغذی
گل مرجان
گل مرجان

به دنبال گیاهان مناسبی باشید که بومی شهر خودتان هستند و یا با اقلیم سازگاری کافی را دارند. برخی دیگر از گل و گیاه روف گاردن مناسب برای مشهد عبارت اند از

 • پتوس: این گیاه به محیطی پر نور و زهکشی درست و مناسب احتیاج دارد.
 • آگلونما: این گیاه در تابستان دارای گل های سفید است. خاک مورد نیاز آن هرموسی و مخلوط با ماسه است. آبیاری آن به گونه ای باشد که خاک همیشه رطوبت خود را حفظ کند.
 • کروتن: این گیاه دارای برگ های رنگارنگ می باشد. نیازمند حرارتی بالا و آبیاری متوسط است.
 • پاندانوس: این گیاه نیازمند نور متوسط است و آبیاری زیاد را دوست دارد.
 • سیکلامن: این گیاه به مکانی آفتابی و نیمه سایه علاقه مند است و در فصل بهار، گل می دهد.

اجرای آبنما در روف گاردن

همانطور که گفته شد مشهد دارای اقلیمی خشک می باشد بنابراین نصب یک آبنما به مرطوب نمودن هوا در اطراف شما کمک خواهد نمود. به جز این مورد، از یک حوض کوچک یا استخر و جکوزی نیز می توانید کمک بگیرید. قطعا استفاده از این موارد در تابستان های گرم ، بسیار لذت بخش و غیر قابل وصف خواهد بود.

ساخت حمام های روباز نیز با اینکه کمتر در ایران دیده شده است اما شما می توانید با یک طراحی مناسب و دیوارکشی صحیح، این ایده را نیز عملی کنید. حتی استفاده از یک حمام رو باز در حیاط شخصی، باغ، و این چنین مواردی نیز یک ایده عالی و بسیار دوست داشتنی خواهد بود.

مراحل ساخت روف گاردن

فیلم زیر نحوه اجرای روف گاردن را به طور کامل به شما نشان می دهد:

قیمت اجرای روف گاردن در مشهد

در رابطه با اجرای روف گاردن در مشهد ، نمی توان قیمت دقیقی را ارائه داد چرا که این امر ، نیازمند بررسی نکاتی از جمله متراژ سقف و کارهایی است که شما می خواهید برای روف گاردن خود در مشهد انجام شود.

هزینه اجرای روف گاردن می تواند بسیار پایین باشد و یا بالعکس، برای یک طراحی بی نظیر و بسیار پر کار ممکن است لازم باشد که هزینه زیادی را متحمل شوید.

مهندس علی زارع
مهندس علی زارع

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا 6

به این مطلب امتیاز دهید.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *