هزینه ساخت آپارتمان در سال 1403

هزینه ساخت هر مترمربع ساختمان
4.7
(607)

هزینه ساخت هر متر مربع آپارتمان در سال ۱۴۰۳

سازمان نظام مهندسی ساختمان هر ساله هزینه ساخت و ساز را اعلام میکند. بر این اساس برای ابتدای سال ۱۴۰۳ اعداد زیر را به عنوان هزینه ساخت آپارتمان با توجه به تعداد طبقات ساختمان اعلام شده است.

 • ساختمان‌های یک و دو طبقه متری ۱۰۷۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه متری ۱۲۵۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۶ و ۷ طبقه متری ۱۴۲۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۸ تا ۱۰ طبقه متری ۱۵۵۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۱ و ۱۲ طبقه متری ۱۶۸۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۳ تا ۱۵ طبقه متری ۱۸۶۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۶ طبقه به بالا متری ۱۹۹۰۰۰۰۰ تومان

نحوه محاسبه هزینه ساخت آپارتمان

در اینجا با یک مثال نحوه محاسبه هزینه ساخت آپارتمان و بعد از آن نحوه محاسبه سود ساخت و ساز را محاسبه می کنیم.

فرض کنید قصد دارید یک زمین 250 مترمربعی با قیمت هر مترمربع 70 میلیون تومان خریداری کنید. بنابراین مبلغی که بابت خرید این زمین باید هزینه کنید برابر است با 17.5 میلیارد تومان

قیمت زمین
قیمت زمین

اینکه بتوانید چند طبقه آپارتمان با چه متراژی بسازید بستگی به ضوابط شهرداری منطقه شما دارد. برای همشهریانی که در مشهد هستند در مطلب دیگری با عنوان استعلام ضوابط ساخت و ساز شهرداری مشهد این مورد را توضیح داده ایم.

با فرض اینکه 60% + 2 متر از زمین خود را بتوانید بسازید و همچنین اگر زمین جنوبی باشد و بتوانید 1 متر به سمت معبر پیشروی داشته باشید زیربنا هر سقف برابر است با 180 مترمربع.

محاسبه زیربنا هر سقف
مثال نحوه محاسبه زیربنا هر سقف

فرض کنید این مجوز را داشته باشیم که این ساختمان را در 7 سقف (6 طبقه مسکونی) احداث کنیم. بنابراین زیربنا کل ساختمان برابر است با 1260 مترمربع. با ضرب کردن زیربنا کل در هزینه ساخت (مثلا فرض کنید هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان 15 میلیون تومان باشد) کل هزینه ساخت برابر است با 18.9 میلیارد تومان

محاسبه هزینه ساخت ساختمان
محاسبه هزینه ساخت ساختمان

توجه داشته باشید که با اینکه هزینه ساخت زیرزمین و پارکینگ با طبقات مسکونی یکسان نیست ولی برای سادگی در محاسبات معمولا همه را با هم حساب کرده و زیربنا کل پروژه (مساحت همه طبقه‌ها) را در نظر میگیریم.

برای اینکه بتوانیم درآمد حاصل از فروش آپارتمان‌های نوساز را محاسبه کنیم باید زیربنا مفید واحد مسکونی را محاسبه کنیم. برای اینکار حدود 20 مترمربع از مساحت سقف بابت مشاعات (راهپله+آسانسور+کریدور) کسر می‌کنیم. (مساحت تقریبی مشاعات برای طبقات تک واحدی حدود 19 مترمربع و برای طبقات دو واحدی حدود 23 مترمربع می باشد.)

محاسبه درآمد حاصل از ساخت آپارتمان
محاسبه درآمد حاصل از ساخت آپارتمان

برای تخمین سود ساخت و ساز تمام هزینه ها و درآمد را به قیمت روز حساب می‌کنیم. طبق مثالی که زدیم مجموع هزینه ها (شامل قیمت زمین + هزینه ساخت) 18.9 میلیارد تومان و درآمد حاصل از فروش آپارتمان را 48 میلیارد تومان تخمین زدیم.

طبق محاسبات زیر سود ساخت و ساز در مثال ما 32% تخمین زده میشود.

محاسبه سود ساخت و ساز
محاسبه سود ساخت و ساز

خیلی از کارفرمایان از من می پرسند که مهندس سود ساخت و ساز چند درصد است ؟!

در پاسخ به این عزیزان باید گفت که معمولا در اغلب مناطق مشهد قیمت زمین از آپارتمان بیشتر است. هرچه قدر که این اختلاف کمتر باشد سود ساخت و ساز بیشتر می شود. همچنین هرچه قدر تراکم ساخت بیشتر باشد و بتوان تعداد طبقات بیشتری آپارتمان احداث کرد سود ساخت و ساز بیشتر می‌شود. در کل می‌توان سود معقول برای ساخت و ساز را 30% درنظر گرفت. اگر از این مقدار بیشتر سود کردید یعنی سود خوبی کردید و اگر از این مقدار کمتر باشد به نظر می رسد ساخت ملک مورد نظر شما توجیه نداشته باشد.

عوامل موثر در هزینه ساخت آپارتمان

مهمترین عواملی که در هزینه ساخت یک مترمربع واحد آپارتمان مسکونی موثر هستند عبارت اند از :

 • قیمت زمین یا هزینه خرید خانه کلنگی
 • هزینه جواز ساخت
 • هزینه خرید مصالح
 • هزینه دستمزدها

در ادامه هر یک از این موارد را بیشتر بررسی می کنیم:

قیمت زمین

یکی از مهمترین عواملی که در هزینه ساخت آپارتمان تاثیر گذار است قیمت زمین است. ارزش زمین از جهات مختلف بر روی هزینه ساخت ساختمان تاثیر می گذارد اولین مورد هزینه خرید خود زمین است و مورد دیگر هزینه ساخت ساختمان در آن منطقه. واضح است که هزینه ساخت یک واحد مسکونی در مناطق مختلف شهر یکسان نیست.

حتی در یک منطقه دو زمینی که روبرو یکدیگر قرار دارند ارزش یکسانی ندارند. مثلا دو زمین که یکی شمالی و دیگری جنوبی است و روبرو هم هستند متراژ زیربنا قابل ساخت این دو با هم متفاوت است به این دلیل که برای احداث ساختمان جنوبی میتوانید به معبر پیشروی کنید. بنابراین هزینه ساخت آپارتمان در این دو خانه کلنگی متفاوت خواهد بود.

هزینه جواز ساخت

 • هزینه عوارض شهرداری : در مطلب دیگری هم نحوه محاسبه هزینه جواز ساخت در مشهد را توضیح داده ایم و هم این هزینه را در مناطق مختلف شهر مشهد تخمین زده ایم.
 • هزینه بیمه تامین اجتماعی : این هزینه معمولا با نام بیمه اجباری شناخته می شود. این بیمه جدا از بیمه مسئولیت کارفرما است. این بیمه اصلا بیمه مسئولیت نیست و هیچ پوششی هم ندارد و فقط یک منبع درآمد برای سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود.

هزینه نظام مهندسی

بعد از هزینه عوارض شهرداری باید هزینه نظام مهندسی را پرداخت کنیم. حق الزحمه مهندسین ناظر و طراح و مجری برای هر شهر و هر گروه ساختمانی متفاوت است.

تعرفه نظام مهندسی مشهد در سال 1403

جدول زیر تعرفه خدمات مهندسی ۱۴۰۲ است که توسط سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی ابلاغ شده است. این قیمت ها هم اکنون که در ابتدای سال 1403 هستیم فعلا معتبر بوده و معمولا در اردیبهشت یا خرداد هر سال تغییر میکند. در این جدول تعرفه طراحی و نظارت رشته های سازه – معماری – برق و مکانیک به تفکیک آورده شده است.

مثلا فرض کنید قصد ساخت آپارتمانی با ۷ سقف با زیربنا ۱۵۰۰ مترمربع داشته باشید. بنابراین ساختمان شما در گروه (ج) قرار میگیرد و همانطور که میبینید مجموع تعرفه نظارت و طراحی حدود مترمربعی 400 هزارتومان می باشد.

در مورد هزینه طراحی نقشه‌های ساختمان این مورد را در نظر بگیرید که طبق عرف بازار کار معمولا هزینه طراحی نقشه های اجرایی جدا از تعرفه اعلامی توسط سازمان نظام مهندسی می‌باشد. مثلا ما خودمان طراحی سازه به همراه سبکرا مترمربعی ۲۰ هزارتومان انجام می‌دهیم.

هزینه خرید مصالح ساختمان

هزینه خرید مصالح تقریبا 70% از هزینه ساخت ساختمان را تشکیل می دهد. آهن، میلگرد، بتن، ماسه، سیمان، آجر و بلوک، گچ، قیر و ایزوگام تا هزینه های مربوط به خرید کاشی و سرامیک و شیرآلات و … همگی جزء خرید مصالح محسوب میشود.

هزینه دستمزدهای اجرای ساختمان

نه تنها در سال 1403 بلکه می‌توان گفت تقریبا همیشه دستمزدها حدود 30% از هزینه ساخت آپارتمان را شامل می شود. در مرحله سفت کاری تقریبا هزینه دستمزدها در تمام نقاط شهر یکسان است ولی موردی که دستمزد تاثیر قابل توجهی روی هزینه‌ها دارد نازک کاری و مخصوصا اجرای نما می باشد. در ادامه سعی کرده ایم حدود دستمزدهای عوامل اجرایی پروژه های ساختمانی را به شما معرفی کنیم.

کارگر ساده روزمزد۴۵۰-۵۰۰ هزارتومان
استا بنا روزمزد۸۰۰ تا ۱ میلیون تومان
استا جوشکارروزمزد۱.۵ میلیون تومان
استا آرماتوربند و قالب بندروزمزد۱.۲ میلیون تومان
دستمزد روزانه کارگر و استاد‌کار در سال ۱۴۰۳
اجرت سنگ کاری نما سادهمترمربعیحداقل ۳۰۰ هزارتومان
اجرت سنگ کاری نما رومیمترمربعیحداقل ۵۰۰ هزارتومان
هزینه لوله کشی آب و فاضلاب (مصالح + دستمزد)مترمربع زیربناحدود ۷۰۰ هزارتومان
دستمزد سرامیک کاری یا سنگکاری کفمترمربعیحدود ۱۵۰ هزارتومان
دستمزد کاشی کاری ساده بدنهمترمربعیحدود ۱۵۰ هزارتومان
دستمزد کاشی کاری ساده استخرمترمربعیحدود ۲۰۰ هزارتومان
دستمزد موزاییک کاریمترمربعیحدود ۱۰۰ هزارتومان
کفسازی با پوکه و ملات ماسه سیمانمترمربعیحدود ۸۰ هزارتومان
کروم بندی و شیب بندی پشت باممترمربعیحدود ۱۰۰ هزارتومان
دیوارچینیمترمربعیحدود ۸۰ هزارتومان
سیمان کاری تخته ماله ایمترمربعیحدود ۷۰ هزارتومان
سیمان کاری شمشه ایمترمربعیحدود ۱۲۰ هزارتومان
سیمان کاری استخرمترمربعیحدود ۱۸۰ هزارتومان
گچ کاری زیر و رومترمربعیحدود ۱۲۰ هزارتومان
قالب بندی چوبی فونداسیونمترمربعیحدود ۸۰ هزارتومان
آرماتوربندی فونداسیونکیلوییحدود ۱۵۰۰ تومان
اجاره بیل مکانیکیروزانه۷-۹ میلیون تومان
خاکبرداری (حمل خاک)هر کامیونحدود ۱ میلیون تومان
اجرای سقف کامپوزیتمترمربعیحدود ۶۰ هزارتومان
اجرای دیواربرشی با قالب چوبیمترمربعیحدود ۱۸۰ هزارتومان
ساخت فریم درب و پنجرهکیلوییحدود ۱۵ هزارتومان
ساخت و اجرای والپست و وادارمتریحدود ۱۳۰ هزارتومان
عایق کاری با قیر و ایزوگاممترمربعیشروع از ۱۵۰ هزارتومان
دستمزد کارهای ساختمانی در سال ۱۴۰۳

جدول برآورد هزینه های ساخت ساختمان

در زیر جدول برآورد هزینه های ساخت ساختمان به تفکیک مراحل مختلف کار آورده شده است.

هزینه سفت کاری ساختمان۳۵-۴۰٪ (تقریبا مترمربعی ۵ میلیون تومان)
هزینه نازک کاری ساختمان۳۵-۴۰٪ (تقریبا مترمربعی ۵ میلیون تومان)
هزینه تاسیسات مکانیکی ساختمان۱۰-۱۵٪ (تقریبا مترمربعی ۱.۵ میلیون تومان)
هزینه تاسیسات برقی ساختمان۷-۱۰٪ (تقریبا مترمربعی ۱.۲ میلیون تومان)
جدول برآورد هزینه هر مترمربع ساختمان در مراحل مختلف
 • در ساختمان های کمتر از ۳ طبقه نازک کاری و سفت کاری هرکدام به تنهایی بیشتر از ۴۰٪ از هزینه ساخت را شامل می‌شوند. یعنی مجموع هزینه این دو بیشتر از ۸۰٪‌ می‌شود.
 • در ساختمان های تا ۴ طبقه معمولا هزینه نازک کاری بیشتر از سفت کاری است و برعکس برای بیشتر از ۴ طبقه معمولا هزینه سفت کاری بیشتر از نازک کاری می‌شود.
 • با بالا رفتن تعداد طبقات درصد هزینه سفت کاری و نازک کاری کمتر شده و به جای آن درصد هزینه تاسیسات مکانیکی و برقی بیشتر می‌شود.

هزینه سفت کاری ساختمان در سال 1403

به تمام عملیات اجرایی ساخت از روز اول تا خاک گچ سفت کاری می‌گوییم. جمع کل این هزینه ها را حدود مترمربعی ۵ میلیون تومان در نظر بگیرید. این هزینه‌ها شامل :

 • تخریب
 • گودبرداری و پی کنی
 • اجرای فونداسیون
 • اجرای اسکلت
 • دیوارچینی و والپست
 • فریم پنجره ها و کوم درب ها
 • کف سازی
 • خاک گچ

هزینه خاکبرداری و پی کنی

برای یک زمین حدود ۲۰۰-۲۵۰ مترمربعی که بخواهیم حداکثر ۷ طبقه در آن ساختمان بسازیم شود و زیرزمین هم نداشته باشد و همچنین فقط قرار باشد به اندازه عمق فونداسیون خاکبرداری کنیم هزینه گودبرداری و پی کنی در ابتدای سال ۱۴۰۳ حدود ۵۰ میلیون تومان تمام می‌شود.

مثلا ما در پروژه نماز که در اردیبهشت ۱۴۰۲ شروع به گودبرداری کردیم به بیل مکانیکی ۷.۵ میلیون تومان بابت کندن پی و بابت انتقال خاک ها به بیرون زمین به ازای هر کامیون ۵۰۰ هزارتومان پرداخت کردیم. از آنجایی که در این پروژه حدود ۱ متر فقط خاک دستی داشتیم حدود ۴۰ کامیون خاک به بیرون پروژه منتقل کردیم. با در نظر گرفتن دستمزد کارگر برای رگلاژ کف و صاف کردن دیواره های گود حدودا ۳۰ میلیون تومان هزینه خاکبرداری و پی کنی در این پروژه شد.

شما میتوانید با کلیک بر روی عبارت پروژه نماز تصاویر مراحل ساخت این پروژه را از روز اول ببینید.

خاک برداری پروژه نماز
خاک برداری و پی کنی پروژه نماز

اکنون که در ابتدای سال ۱۴۰۳ به سر میبریم هزینه بیل مکانیکی در هر روز کاری حدود ۱۰ میلیون تومان و هزینه خاکبرداری به ازای هر کامیون ۱ الی ۱.۵ میلیون تومان می‌باشد.

هزینه فونداسیون

برای اینکه قیمت تمام شده اجرای فونداسیون را محاسبه کنیم باید مصرف بتن و میلگرد و دستمزد آرماتوربندی و قالب بندی را محاسبه کنیم. در مطلب هزینه فونداسیون توضیحات کاملی در این مورد داده ایم و این عدد را تقریبا 500 هزارتومان به ازای هر مترمربع زیربنا به دست آورده ایم.

فونداسیون پروژه رضا احمدآباد
فونداسیون پروژه رضا احمدآباد – مشهد

توصیه میکنیم مطلب صفر تا صد مراحل اجرای فونداسیون را مطالعه کنید.

هزینه ساخت اسکلت فلزی

در مطلب دیگری تحت عنوان هزینه ساخت اسکلت فلزی در مورد این موضوع کامل توضیح داده ایم. به طور کلی هزینه اجرای سازه فلزی به همراه اجرای سقف ها در ابتدای سال 1403 را مترمربعی 2.3 – 3.2 میلیون تومان در شهر مشهد (سازه فلزی با دیواربرشی و سقف کامپوزیت) در نظر بگیرید. طول دهانه ها – تیپ خاک – منظمی یا نامنظمی پروژه و البته طراح سازه که در سبک سازی سازه نقش مهمی دارد از عوامل مهم قیمت تمام شده اسکلت فلزی است.

در صورتیکه تمایل دارید با نکات اجرایی سازه فلزی آشنا شوید پیشنهاد میکنیم مطلب مراحل اجرای اسکلت فلزی را از دست ندهید.

هزینه ساخت اسکلت بتنی

اکنون که در ابتدای سال 1403 هستیم هزینه اجرای اسکلت بتنی مترمربعی ۲.۱ – ۲.۸ میلیون تومان در هر مترمربع زیربنا برآورد می‌شود. ما در مطلب هزینه اسکلت بتنی در مورد این موضوع دقیق تر توضیح داده ایم.

در برخی پروژه ها مثل پروژه چاهشک به دلیل ارتفاع بلند سقفها یا پروژه ویلا طرقبه به دلیل پلان خاصی که دارند میتواند این هزینه تا ۲۰ درصد یا حتی بیشتر نیز افزایش پیدا کند.

اگر تمایل دارید با نکات اجرایی سازه بتنی آشنا شوید پیشنهاد میکنیم مطلب صفر تا ۱۰۰ مراحل اجرای اسکلت بتنی را مطالعه کنید.

راه‌های کاهش هزینه ساخت ساختمان

سپردن کار به یک فرد کارکشته

اگر مالکی هستید که تجربه احداث ساختمان را ندارید بهترین کار این است که کار را به صورت مدیریت پیمان واگذار کنید. بسیاری از مالکین فکر می‌کنند اگر خودشان کار را به عهده بگیرند هزینه کمتر می‌شود ولی گاهی اوقات وقتی کار به صورت پیمان مدیریت به یک مهندس کارکشته سپرده شده در هزینه ها صرفه جویی می‌شود.

اگر نمی‌خواهید کل کار را واگذار کنید لااقل یک مهندس به عنوان مشاور در پروژه خود داشته باشید.

سبک سازی سازه

طراح سازه نیز نقش مهمی در سبک سازی دارد. حتما کار را به یک شرکت محاسبات سازه کارکشته بسپارید. مثلا ما خودمان تنها با تغییر تیرریزی یک ساختمان چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان به جیب کارفرما برگرداندیم!

خیلی از مالکین به دنبال این هستند که از تست خاک فرار کنند. در حالیکه با تعیین تیپ خاک و انجام مطالعات ژئو‌تکنیک مشخصات واقعی خاک به دست می آید. در صورتی‌ که اگر طراح سازه این اطلاعات را نداشته باشد ضریب اطمینان را بالا می‌برد و سازه شما سنگین تر خواهد شد. بنابراین با انجام تست خاک در مصرف بتن و آهن در ساختمان صرفه جویی کنید. هزینه تعیین تیپ خاک و سایر مشخصات آن شاید حدود 50 میلیون تمام شود ولی با صرف این هزینه حداقل حدود ۲۰۰ میلیون تومان (برای ۱۰۰۰ متر‌ زیربنا) به جیب شما برمی‌گردد!

انتخاب سازه و سقف مناسب

استفاده از اسکلت بتنی به جای اسکلت فلزی حدودا ۲۰ درصد در اجرای اسکلت ساختمان صرفه جویی می‌شود. توجه کنید در دهانه‌های بلند اختلاف قیمت سازه بتنی با فلزی بیشتر می‌شود. با کلیک بر روی عبارت طراحی سازه چند مورد از نمونه کارهای ما را ببینید.

حذف واسطه‌ها در خرید مصالح ساختمانی

خرید یکجا مصالح از درب کارخانه و حذف واسطه ها باعث می‌شود مصالح را به قیمت مناسب تری خریداری کنید. امروزه به کمک اینترنت میتوانید شماره تلفن مستقیم تولید کننده ها را به راحتی به دست آورید.

استفاده از فناوری های نوین ساخت

استفاده از جوش فورجینگ یا کوپلینگ میلگرد از روش هایی است که مصرف میلگرد را کاهش می‌دهد. البته استفاده از آن شرایطی دارد که بهتر است در مورد استفاده از آن با مهندسین خود مشورت کنید. مثلا ما در پروژه مصلی ۲۶ فقط برای ستون های طبقه اول از فورجینگ استفاده کردیم و ۱۵ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ صرفه جویی شد.

استفاده از روش‌های جدید والپست نیز هم هزینه کمتری نسبت به روش های قدیمی دارد و هم اصولی تر است.

سوالات متداول در مورد هزینه ساخت

برای محاسبه هزینه ساخت آپارتمان متراژ مفید حساب میشه یا غیر مفید؟

متراژ غیرمفید

هزینه ساخت پارکینگ و یا زیرزمین با طبقات مسکونی یکسان است؟

قطعا خیر – ولی در محاسبه هزینه ساخت آپارتمان برای سادگی در محاسبات مجموع مساحت همه فضاها از قبیل فضاهای اختصاصی و مشاعات را محاسبه کرده و در هزینه ساخت ضرب میکنیم.

به عنوان مثال هزینه ساخت یک ساختمان ۵ طبقه با متراژ مفید ۱۵۰ در هر طبقه چطور محاسبه می‌شود؟

اگر متراژ مشاعات را ۲۰ مترمربع درنظر بگیریم بنابراین مساحت قابل ساخت شامل مفید و غیرمفید در هر طبقه ۱۷۰ مترمربع می‌شود. از آنجایی که یک ساختمان ۵ طبقه روی پیلوت ۶ سقف دارد بنابراین زیربنا کل ساختمان برابر است با ۱۰۲۰ = ۶ * ۱۷۰ و در نهایت کافی است زیربنا کل را در هزینه ساخت یک مترمربع ضرب کنیم تا هزینه ساخت کل ساختمان بدست آید.

آیا هزینه های ساخت اعلام شده توسط نظام مهندسی واقعی است؟

تقریبا بله ولی این مبلغ ها حداقلهای هزینه ساخت یک ساختمان استاندارد است و در مناطق مرغوب شهر قطعا هزینه ساخت بیشتر از این مبالغ خواهد بود.

آیا در هزینه های ساخت اعلام شده هزینه جواز ساخت دیده شده است؟

خیر – هزینه جواز ساخت با توجه به شهر و منطقه متفاوت بوده و باید به این مبالغ اضافه شود.

ما در تلاش هستیم تا مشاوره های خود را در اختیار کارفرمایان قرار داده تا به طور رایگان به باارزش‌ترین اطلاعات دست پیدا کنند. تیم ما از مرحله اخذ جواز ساختمان تا تحویل کلید در کنار کارفرمایان محترم بوده و به صورت پیمانکاری ساختمان یا مدیریت پیمان آماده ساخت پروژه های کارفرمایان عزیز در شهر مشهد می باشد.

مهندس علی زارع
مهندس علی زارع

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا 607

به این مطلب امتیاز دهید.

1347 پاسخ
 1. مسعود
  مسعود گفته:

  سلام و ممنون از اطلاعات خوبی که شیر کردید.
  مهندس این هزینه های ساخت متری 10میلیون برای 1402 و متری 15میلیون برای 1403 که گذاشتید مربوط به ملک استاندارد سنددار هست درسته؟
  خیلی از املاک در مشهد دارن قولنامه ای ساخته میشوند، حدود و ثغور هزینه ساخت برای املاک قولنامه ای چقدر هست؟ مثلا برای ملک قولنامه 5طبقه 10واحدی در منطقه ابوطالب مطهری؟

  پاسخ
   • مسعود
    مسعود گفته:

    1. پس چرا قیمت ملک قولنامه خیلی ارزونتر از سنددار هست؟
    2. با این حساب به نر شما توجیه با خریدن ملک سنددار هست یا قولنامه یعنی ارزش خرید کدام بیشتر است؟
    با توجه به این که در ملک سنددار متراژ مفید بدون مشاعات و.. در قیمت لحاظ میشه اما در قولنامه مشاعات و تراس و همه رو میارن جزو متراژ
    3. اگر امکانش باشه یک ویدیو یا مطلب در باب مقایسه ملک سنددار و قولنامه و اینکه برای من نوعی مصرف کننده کدوم ارزش خرید بیشتری داره بفرمایین ممنون میشم

    پاسخ
    • علی زارع
     علی زارع گفته:

     1- معمولا به این خاطر که پارکینگ ندارن یا طبقه اضافه یا مازاد ساختن و جریمش به شهرداری پرداخت نمیکنن چون به صرفه نیس
     2- سند دار بهتره قطعا ولی در کل بستگی ب بودجه شما داره
     3- برای شما اگر به عنوان مصرف کننده در منطقه ابوطالب و مطهری میخواهید خرید کنین همون قولنامه ای بخرین بنظرم

     پاسخ
 2. فرشاد
  فرشاد گفته:

  سلام مهندس
  برای محاسبه هزینه ساخت مثلا متری۱۰ میلیون فقط زیر بنای مفید(فقط متراژ واحدمسکونی بدون راه پله و پارکینگ) حساب میشه؟درصورتی که ما میخوایم دیوار و کف پارکینگ سیمان سفیدوموزاییک بشه و دیوار راه پله گچ بشه

  پاسخ
 3. سپهر
  سپهر گفته:

  سلام مهندس خیلی هم عالی بود
  هزینه ساخت سال 1403 با متریال محدوده امامت یا احمد اباد برای 6 طبقه همون متری 14 از 0 تا 100 میشه؟
  هزینه ی پیمانکاری هم توش دیده شده یا نه؟
  ممنون

  پاسخ
  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   سلام مهندس،من یک زمین ۲۵۰ متری با تراکم ۷۰درصد که مجوز ۴طبقه بالای پیلوت میدن.
   هزینه ساخت ۵ سقف تا مرحله اتمام اسکلت چقدر میشه؟
   هر طبقه دو واحد میخام بسازم.

   پاسخ
   • حامد
    حامد گفته:

    سلام.
    همه دوستان میزنن تو ماشین حساب و میگن عه چه خوب و راحت.
    نمیدونم چرا یه سری از محاسبات اصلا توی هزینه هارو هیچ کس نمیگه…مثلا میگن هزینه ساخت متری ۱۵ تومن…در صورتیکه هزینه جواز و مالیات و کمیسیون املاک حودش یک مقوله مهمه…مورد مهم بعدی شما هنگام فروش ۳۰ درصد باید مالیات بدید که این ۳۰ درصد از سود کلیتون کم میشه…بعله دوستان داستان اینه

    پاسخ
 4. کورش کبیر
  کورش کبیر گفته:

  با درود به مهندس ارجمند من خونه ی کلنگی به متراژ 8.5 در 20 متر در شیراز دارم که می خواستم لطف بفرمایید برای ساخت صفر تا صد سه واحد چقدر هزینه می بره و متراژ هر واحد چقدر مجوز میدن

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام بستگی به منطقه داره حدودا 5-6 میلیارد تومن
   مساحت قابل ساخت باید از شهرداری استعلام بگیرید احتمالا هر سقف حدود ۱۲۰ مترمربع باشه و مفید حدود ۱۰۰ مترمربع

   پاسخ
 5. سورنا
  سورنا گفته:

  سلام
  اگه دو ملک که یکی ملک شمالی و دیگری ملکی جنوبیه با هم تجمیع کنن. در این صورت برای رعایت 60 درصد و ساخته شدن ملک، ملک از شمالی جنوبی به شرقی یا غربی تبدیل میشه. در این صورت که متراژ زمین بعد از تجمیع به 30 در 12 تبدیل شده. با توجه به موقعیت زمین کل 30 متر ساخته میشه و این 60 درصد در عرض زمین یعنی 12 متر اعمال میشه یعنی متراژ قابل ساخت تبدیل به 30 در 7.2 متر میشه تا اینجا درسته؟ قانون پیشروی 2 متری به 7.2 اعمال میشه و به 9.2 متر تبدیل میشه این درسته؟
  حال اگه عرض اصلیه ما 16 متر بوده باشه و 4 متری عقب نشینی داشته باشه متراژ جلوامدگی بنا که روبروش اتوبانه چند متر خواهد بود؟
  ایا این قانون پیشروی 2 متر و جلوآمدگی بنا با هم اعمال میشه بدون اینکه دخالتی درکار هم داشته باشند؟
  ملک مذکور در شرق تهران میباشد.

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام پیش آمدگی و پیشروی دو بحث مجزا هستند و جداگانه اعمال میشن.
   پیش آمدگی معمولا 1/18 عرض معبر هست معمولا ولی در مورد اتوبان نمیدونم.

   پاسخ
 6. علی امیدیار
  علی امیدیار گفته:

  سلام آقای مهندس. تشکر بابت اطلاعات مفیدتون.
  خلاصه وضعیت ما:
  موقعیت زمین: نیشابور.
  متراژ: 160 متر
  مجوز: 4 سقف (سه واحد)

  برای ساخت، بهتره 3 واحد بسازیم یا 6 واحد کوچک؟
  در هر دو حالت با توجه به افزایش قیمت در 1403 لطف می کنید یه برآورد از صفر تا صد بدید؟ بدون مجوزها

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام باید ببینید در منطقه شما واحدهای کوچیک بهتر خرید میشه یا بزرگ
   نظر من اینه که ۳ واحد بسازین چون ۶ واحد هزینه ساختش بالاتر هست و هم اینکه برای جای پارک هم به مشکل میخورین. همچنین میتونین یک طبقه ۲ واحدی دربیارین ۲ طبقه دیگه تک واحدی
   سال آینده فکر میکنم متری ۱۴ تومن حدودا هزینه ساخت بشه

   پاسخ
 7. نیلوفر
  نیلوفر گفته:

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  یک سوال داشتم در مورد متراژ بنا
  یک قطعه زمین ۱۲۶ متری (شمالی) دارم
  برای ساخت ۳ طبقه بالای پیلوت در برگه پروانه ساختمانی مرحله اول نوشته شده که مساحت مسکونی برای طبقه اول، دوم و سوم هر کدام ۶۶.۲ متر و برای مساحت سایر مشاعات ذکر شده هر طبقه ۲۰.۲۷برای طبقه همکف هم قسمت پارکینگ رو ۶۹.۲ و سایر مشاعات رو هم برای همکف ۲۰.۲۷ درج شده.
  متراژ کل رو چقدر حساب کردن؟
  ممنون میشم منظور این اعداد و ارقام رو توضیح بدین.

  پاسخ
 8. Ali
  Ali گفته:

  سلام وقتتون بخير و ممنون از اطلاعات مفيدتون
  زمین ٤٠ متري تجاري دارم در شهر كوچك که مجوز ساخت همکف و طبقه بالارو میدن. اگر فشرده کاربشه چقدر زمان میبره تا ساختش تکمیل بشه و هزینه تقریبی مجوز به همراه ساخت تقریبا چقدر میشه ؟ ممنونم

  پاسخ
 9. بابک
  بابک گفته:

  درود برشما ، مهندس من بخوام خونه کلنگی پدری که نزدیک شهریار هست رو تخریب کنم و کفو پارکینگ و ۴ طبقه ساده بخوام بسازم به چقدر پول نیاز دارم و اینکه از کف تا طبقه اول چقد هزینه ساختش میشه و میشه با وام مسکن ۴ طبقه رو ساخت .ممنون میشم راهنمایی کنید که گرفتار نشم

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام از هزینه های ساخت منطقه شما اطلاع ندارم بنظرم صفر تا صد از مترمربعی ۱۲ میلیون تومن ب بالا درمیاد.
   تا پایان سفت کاری مترمربعی ۵ میلیون تومن درنظر بگیرید.
   برای ساخت تا طبقه اول، هزینه فونداسیون را به ازای زیربنا کل ساختمان (یعنی ۵ سقف) مترمربعی ۵۰۰ هزارتومن و هزینه اسکلت بتنی را برای پارکینگ و طبقه اول (یعنی ۲ سقف) مترمربعی حدود ۲.۵ میلیون تومن درنظر بگیرید. بقیه کار را هم مترمربعی ۸ میلیون تومن بنظرم درنظر بگیرید.

   پاسخ
 10. abdolsaheb dehghani
  abdolsaheb dehghani گفته:

  سلام مهندس ممنون اززحماتتون.
  من میخوام زمینی بگیرم توی شیرازبامتراژ۲۴۰متر.تا۳سقف مجوزمیدن وحتی ۳تاروی پیلوت.به نظرشما اگر دوطبقه عادی بسازم بهتره یادوطبقه روی پیلوت وسوییت زیرپیلوت بدون آسانسور.هزینه زمین ۳میلیاردودویست درمیاد.پول من ۴میلیاردوپونصد کلادارم برای زمین وساخت.فقط دوطبفه بزنم ومیشه بااین پول یا مجوزروبگیرم فعلا فقط یک طبقه روبزنم روی پیلوت درآینده ارزش داره چندسال بعد بسازم.

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هزینه جواز ساخت باید از همونجا استعلام بگیرید.
   بنظر من جواز سه طبقه روی پیلوت بگیرید و ۴ سقف بسازید پول شما احتمالا تا پایان سفت کاری جواب میده بعد یک واحد بفروشین بقیش تکمیل کنین

   پاسخ
 11. هادی
  هادی گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  واقعا سپاسگذارم که این اطلاعات را با تمام وجود در اختیار عموم قرار می دهید.

  پاسخ
 12. سعید
  سعید گفته:

  سلام
  هزینه اعلامی برای هر متر شامل چه چیزایی میشه؟
  شامل هزینه جواز و شیر آلات و برق کاری هم میشه؟

  پاسخ
 13. وحید
  وحید گفته:

  مهندس جان از کجا میگید هزینه تاسیسات مکانیکی و برقی مثلا یک واحد ۱۰۰ متری ۲۰ درصد هزینه ها میشه؟ مثل اگر ۱ میلیارد هزینه ساختش میشه چطور میگید هزینه تاسیسات و برقش میشه ۲۰۰ میلیون؟در حالی که میشه با زیر ۵۰ میلیون جمعش کرد

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام اجرای سیستم سرمایشی و گرمایشی – لوله کشی آب و فاضلاب – روشنایی و آسانسور شامل این هزینه میشه که همین حدودا درمیاد البته بازم بستگی به سطح کیفیت کار داره

   پاسخ
    • مینا
     مینا گفته:

     سلامسلام توروخدا به سوال منم جواب بدین،ما پاریال یه خانه ۶۰متری با زمین ۱۸۰ متری شهری خریدیم،در شهرستان استان گیلان ،حالا یکی میگه چرا خریدین زمین زیر۲۰۰متر مجوز ساخت نمیدن،الان پیامارو میخوندم ،میشه بگین آیا میدن مجوز برای مشارکت ساخت؟و اینکه بدیم بساز بفروش حداکثر چند واحد میتونه بساز،خیلی خیلی ممنون میشم

     پاسخ
     • علی زارع
      علی زارع گفته:

      سلام نه اینطور نیست که زیر ۲۰۰ متر مجوز ندن باید از شهرداری بپرسین تا ببینین چند طبقه میدن
      برای این متراژ زمین در بهترین حالت ۵ طبقه میشه ساخت اگر کمتر از این ساخته بشه برای مشارکت در ساخت توجیه نداره

      پاسخ
 14. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام مهندس من پروانه ساخت گرفتم زمین ۲۰۰ متری یه دونه پارکینگ وبالای اون مغازه و دو واحد بالای مغازه میشه مغازه تمام بنا میشه واحد ها ۱۲۵ متری میشه من با چقدر میتونم تموم کنم الان متر مربع با احتساب قیمت زمین ۱۰ تومن میشه

  پاسخ
 15. نابغه
  نابغه گفته:

  درود یک زمین با مجوز 4طبقه با پیلوت اگر بخواهیم هزینه بعد از سفت کاری محاسبه بکنیم آیا باید هزینه متراژ پیلوت هم مثل هزینه واحد ها حساب کرد یا خیر /مثلاً متری 10 تومن هزینه ساخت هست بعد از سفت کاری آیا متراژ پیلوت هم متری 10 حساب باید بکنیم یا خیر

  پاسخ
 16. علی
  علی گفته:

  سلام. خسته نباشید می خواستم بدونم
  هزینه ساخت ساختمان سه طبقه هر طبقه یه واحد ۱۶۰ متری که اول فقط سقف سوم بزنم بعد طبقه اول تمام کنم که قابل سکونت باشه
  چقدر میشه
  و اینکه این هزینه شامل کابینت در پنجره و سایر تاسیسات هم میشه؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام صفر تا صد از مترمربعی ۱۰ میلیون تومن ب بالا درمیاد و شامل تمامی موارد میشه
   از این ۱۰ میلیون تومن حدود ۳ میلیون تومن تا پایان سقف ها هزینه میشه

   پاسخ
 17. مهدی اسدی
  مهدی اسدی گفته:

  با سلام و احترام لطفاً میزان وزن سیمان و گچ مصرفی در متر مربع مسکونی را در دو اسکلت فلزی و بتنی بفرمایید. با تشکر التماس دعا

  پاسخ
 18. رضا
  رضا گفته:

  سلام مهندس عزیز وقتتون بخیر خدا قوت
  برای یه زمین 180 متری چه مقدار اجازه ساخت میدن و اینکه اگه بیشتر از مقدار مجاز بخوایم ساخت کنیم شرایطش چطوریه؟

  پاسخ
 19. سعید اعلایی
  سعید اعلایی گفته:

  سلام و ممنون از مقاله خوبتون،
  ببخشید من توی مجله اقتصاد آفرین مطلبی خوندم، نوشته بود ساختمان های ۱ یا ۲ طبقه حدودا ۶ تا ۷ میلیون تومان بر مترمربع هزینه ساختشون هست، خواستم بدونم چقدر این عدد درست هستش؟

  پاسخ
   • محمدرضا
    محمدرضا گفته:

    باسلام درخصوص اعلام نرخ نظام مهندسی ساختمان ۳تا۵طبقه قیدشده متری۱۰میلیون و۹۰۰هزارتومان آیااین نرخ ازاولی که زمین رو تحویل میگیرندتا زمانی که کلیدمیدهند حساب شده وپایانکار وغیره هم شامل آن میشودیاخیر

    پاسخ
 20. ایرج
  ایرج گفته:

  سلام و ارادت
  در خصوص طراحی پلان زمینهای جنوبی متاسفانه من هر آپارتمانی را که در مشهد دیدم خواب ها را طرف حیاط در آورده اند و پذیرایی را طرف معبر که
  باعث شده نور و افتاب در پذیرایی کم باشه.

  پاسخ
 21. قاسم عباسی
  قاسم عباسی گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه زمین ۲۶۵ متری دارم جواز گرفتم دو. واحد. ۲۰۰ متری
  در مجموع ۴۰۰ بنا با همکف هزینه ساخت چقدر میشه ؟ متری ۱۰ حساب کنم میشه ۴ میلیارد یا بیشتر؟ بعد واحد لخت و کیفیت پایین میخواستم قیمت بدونم چقدر میشه
  ،🙏🙏🙏

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام اگه ۲ طبقه روی پیلوت باشه میشه ۶۰۰ مترمربع با متری ۱۰ تومن میشه ۶ میلیارد تومن حداقل که بستگی ب منطقه داره
   در مورد سوال دوم حدود متری ۷ تومن

   پاسخ
 22. محمد
  محمد گفته:

  سلام مهندس جان
  در مثالی که زدید هزینه مجوزها رو محاسبه نکردین.
  ۱۰ م د ت پول زمین شد
  ۷ م د ت هزینه ساخت
  دلیل خاصی داشت؟

  پاسخ
 23. مصطفی
  مصطفی گفته:

  سلام و عرض احترامو خدا قوت
  مطالب بسیار عالی و کاربردی بود. اشنالله که همه مردم بتوانند از آن استفاده مفید داشته باشند
  ممنون

  پاسخ
 24. تبریزی
  تبریزی گفته:

  سلام مهندس جان
  یک خانه کلنگی چوبی دوطبقه به متراژ 50متر را اگر سقف هارا تبدیل به تیراهن بکنیم بدون مجوز و با تغییرات داخلی ..هزینه تقریبی چند براورد میشود؟

  پاسخ
 25. ماهان
  ماهان گفته:

  سلام خسته نباشید .. زمین بنده ۲۳۰ متر هست که حدود ۱۶۰ رو میخوایم زیربنا بزنیم ۵ طبقه هر طبقه ۲ واحد ٨۰ متری با پارکینگ .. حدود هزینه چقدر میتونه باشه .. ممنون

  پاسخ
 26. ابراهیم
  ابراهیم گفته:

  سلام. وقت شما‌به‌خیر. برای سربندی خانه‌ای دو طبقه با متراژ ۶۳ متر در روستا(شمال کشور) حدودا چقدر هزینه می‌شود؟

  پاسخ
 27. Amir
  Amir گفته:

  درود مهندس،ببخشید میخواستم بپرسم این هزینه ای که اعلام کردین بر اساس متراژ خالص هست یا نا خالص

  پاسخ
 28. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من یا زمین به متراژ ۴۵۰ متر دارم
  میخوام چهار واحد به متراژ ۱۲۰ متر بزنم یعنی توی هر طبقه دو واحد باشه
  حالا با احتساب هزینه پیلوت پایین و دو طبقه هم روش،تقریبا چقدر هزینش در میاد؟؟

  پاسخ
 29. حلفی
  حلفی گفته:

  سلام جناب مهندس هزینه تقریبی ساخت پارکینگ زیر زمینی با رمپ برای زمین ۲۵۰ (۱۰×۲۵) متری جنوبی با سطح اشغال ۷۰ درصد چقدر میشه و اینکه اگر همکف هم پارکینگ باشه مجموعا چه تعداد پارکینگ برای این ملک تایید میشه (در حال حاضر تنها در همکف ۶ عدد پارکینگ تایید شده)

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هزینه پیلوت و پارکینگ زیرزمین جداگانه اطلاع ندارم چون معمولا همه را با هم حساب کنیم
   در مورد تعداد جای پارکینگ هم باید کار دیده بشه و بعد پلان پارکینگ طراحی بشه

   پاسخ
 30. مریم
  مریم گفته:

  سلام درود بر شما
  در سایت سازمان نظام مهندسی هزینه ساخت ساختمان پنج طبقه را متری شش و دویست اعلام کردند اما شما می فرمایید متری دوازده تومن. دلیل این اختلاف چیست ؟

  پاسخ
 31. امیر
  امیر گفته:

  مهندس جان تشکر از زحمتی که کشیدید برای مقاله ولی من دست آخر متوجه نمیشم وقتی مثلاً نظام قیمت امسال رو اعلام کرده برای پنج طبقه حدود متری ۱۱ این فقط قیمت ساخت هست یا قیمت زمین هم توش دیده شده؟ از اونجایی میپرسم که شما تو ویدئو قیمت زمین رو هم تو قیمت ساخت لحاظ کردید.

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام خیر – قیمت های نظام اصلا درنظر نگیرید.
   هزینه ساخت تو هر منطقه ای فرق میکنه از افرادی که تو منطقه خودتون کار میکنن بپرسین

   پاسخ
 32. Amir Norouzi
  Amir Norouzi گفته:

  سلام وقت بخیر آقای مهندس
  ما فونداسیون و سقف و ستون که بتنی هست رو اجرا کردیم
  حالا مابقی کار را میخواهیم بدهیم پیمانکار بدون مصالح اجرا کنه هزینه اش متری چند میشه ؟

  پاسخ
 33. معصومه افشار
  معصومه افشار گفته:

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید میخواستم بدونم هزینه ی ساخت طبقه دوم (طبقه اول از قبل ساخته شده) با اسکلت فلزی چقدر میشه
  هزینه آسانسور و هزینه های شهرداری رو هم در نظر نگیرید لطفا

  پاسخ
 34. علی تفویضی ونی
  علی تفویضی ونی گفته:

  سلام زمین دارم ۳۵۰ متر اگه ۳۰۰ متر زیر بنا بسازم ودوطبقه کنم خانه رو چقدر پولش میشه کل پولش چقدر ؟؟؟؟

  پاسخ
 35. حسین
  حسین گفته:

  سلام مهندس ضمن اینکه به خاطر سبک آموزشتون تشکر میکنم واضح و کمک کننده . خودم مکانیک خوندم . ولی چند ماهیه در اوقات فراغت در مورد ساخت مطالعه میکنم چون با بود جه کمم میخوام یه 120 متری یه طبقه به سبک مدرن مینیمالیستی،و تاجای ممکن خودم بسازم. یقین پیدا کردم با خلاقیت و رعایت چند مورد که فرمودین هزینه هارو با قیمت امروز به حدودا5 الی 6 میلیون تومن میشه رسوند. البته با یک معماری قابل قبول و زیبا و طراحی فنی خوب. نظر شما برام مهمه . ممنون

  پاسخ
 36. حبیبی
  حبیبی گفته:

  سلام مهندس
  درود بر شما مطالب بسیار عالی هست
  کاش شیراز بودین و از علم و تجربه تون استفاده می بردیم

  پاسخ
 37. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر
  مهندس شما در هزینه ساخت فرمودید حداقل متری 8 تومن
  آیا شامل قیمت زمین هم می شود ؟

  پاسخ
  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   سلام مهندس ممنون از پاسخگویی و انرژی مثبت شما
   من ساختمانی در مازندران دارم که اسکلت و سقفها کامل شده ساختمان شامل پارکینگ ۴۵۰ متر روی آن تجاری ۴۵۰ متر و دو طبقه مسکونی دو واحدی با متراژ مفید و غیر مفید ۴۰۰ متد و طبقه مسکونی سوم ۱۸۰ متر تک واحدی میباشد با توجه به طبقه همکف تجاری تقریبا هزینه ساخت تا کامل شدن را چقدر محاسبه میفرمایید در حال حاضر قیمت مسکونی نوساز منطقه متری ۵۰ میلیون میباشد

   پاسخ
   • علی زارع
    علی زارع گفته:

    سلام ممنون از لطف شما
    مترمربعی ۷ میلیون تومن ب بالا هزینه ساخت از این ب بعد درنظر بگیرید. دقیقتر نمیشه گفت چون باید نقشه های اجرایی طراحی بشه و لیست متریال مشخص باشه که بشه برآورد دقیقتری انجام داد. علی الخصوص که دارین وارد نازک کاری هم میشین و این بخش با هزینه های متغیری داره

    پاسخ
 38. آریا
  آریا گفته:

  جناب مهندس زارع درود
  تشکر بابت اطلاعات جامع ،فنی ،کاربردی و از همه مهتر بی منت شما
  مهندس جان از اهواز مزاحم شما میشم.لطفا هزینه ساخت بصورت صفر تا صد(شامل همه موارد تا صفر تا نصب کابینت .آسانسور .هود .کلید وپریز .دربها و نصب شیر الات و کولر …) برای یک ساختمان۶ طبقه مسکونی روی یک طبقه پارکینک با متریال خوب بصورت متر مربع بفرمایید متشکرم

  پاسخ
 39. مریم
  مریم گفته:

  سلام درود بر شما مهندس
  من یک زمین پدری به متراژ 120 متر دارم.
  الان شهرداری برای هر واحد 95 متر زیربنا داده برای ساخت.
  برای محاسبه هزینه ساخت کل باید 95 متر را ملاک قرار بدم یا 120 متر رو؟

  پاسخ
 40. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر مهندس جان
  شما فرمودید حداقل هزینه ساخت از متری 9 تومن شروع میشه.
  آیا شامل هزینه صفر تا صد ساختمان مثل شیرآلات ، پکیج ، کولر ، کابینت و… هم میشود یا فقط شامل هزینه ساخت خام می باشد؟
  تشکر

  پاسخ
 41. احمد
  احمد گفته:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  جناب مهندس زارع سوالی داشتم اینکه این هزینه ها شامل نصب و راه اندازی آسانسور هم میشه؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  پاسخ
 42. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام خدا قوت
  |آقا من یک سوال داشتم در مورد ناظر و ماده 27
  من قبلا منزل خودم ساختم و. حالا دارم پروانه میگیرم جهت ساخت طبقه دوم و ناظر طبقه اول دیگه نظارت نمیکنه و در یک از شهرهای استان فارس هستم . الان از نظام مهندسی یه نوبت کارشناس درصد پیشرفت کار اومده بازدید و دوباره نظام مهندسی شیراز گفته باید کارشناس ماده 27 هم بازدید کنه و سه میلیون از من گرفتن آیا این واریزی قانونی بوده آیا واریزی ماده 27 برا شهر شیراز و شهرهای کوچکتر هم به یک اندازه واریز باید باشه یا اصلا کار من به ماده 27 مربوط نمیشده لطفا پاسخ بدید ممنون

  پاسخ
 43. mehdi
  mehdi گفته:

  با سلام خدمت آقای مهندس عزیز
  زمین ۲۰۰ متری دارم میخوام ۳ طبقه بسازم ۲ واحدی با پارکینگ که در مجموع ۴ طبقه میشه …
  میخواستم بدونم از اجرای فنداسیون تا اتمام کار (کلید) کل هزینه ساختمان با سازه بتنی چقدر میشه ؟
  در ضمن متراژ من برای ساخت کلا ۳۶۰ متر میشه ۳ سقف یا ۴۸۰ متر ۴ سقف؟
  با تشکر فراوان از شما

  پاسخ
 44. محمد
  محمد گفته:

  سلام مهندس جان این متری ۸تومن که میفرمایید توزیر بنای ۱۴۰ متر ضربه ۱۴۰ میشه یا ۲۸۰

  پاسخ
 45. حمید
  حمید گفته:

  کاهش مدت ساخت چقدردرافزایش سودموثراست ؟
  افزایش وطولانی شدن زمان ساخت چطور؟

  پاسخ
 46. سورنا
  سورنا گفته:

  سلام ببخشید زمین به ابعاد ۱۲در۲۰ هست ۱۲مترحاشیه خیابان اصلی میخوام پروانه بگیرم زیرزمین و ۳تاهم بالا به نظرشما واسه مغازه زمین جنوبی ساخته بشه بهتره یاشمالی چون واسه پروانه جنوبی بایداستعلام بگیرن وگفتند۳ماه زمان میبره تاجوابش ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
 47. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر مهندس جان
  برای ساخت آپارتمان چهار طبقه با پارکینگ با متراژ هر طبقه ۹۵ متر چقدر سرمایه نیاز هست؟ هر متر مربع چقدر پول میخواهد؟ و اینکه هزینه جواز ساخت و خلافی و تسویه شهرداری جداست؟
  ممنون از لطفتون.

  پاسخ
   • مسعود
    مسعود گفته:

    وقت بخیر وقتی می‌گوییم هزینه ساخت متری ۱۲.۵ این مبلغ شامل همه هزینه ها از جمله هزینه های شهرداری و تامین اجتماعی و … هم می شود؟ متشکرم

    پاسخ
 48. نیما
  نیما گفته:

  سلام وقت بخیر ،هزینه ساخت ۳ طبقه تجاری هر طبقه ۵۰۰ متر مربع،
  میخواستم ببینم در مجموع کل هزینه ها اعم از هزینه ساخت و ساز و جواز و نظام مهندسی و عوارض و بیمه و … به ازای هر متر مربع چقدر میشه ؟ خیلی ممنون

  پاسخ
 49. kıarash
  kıarash گفته:

  سلام جناب مهندس. خسته نباشید.
  اگر زیر بنا یک زمین 130 متر باشه، برای ساخت 1 طبقه روی پیلوت، به منظر بدست اوردن هزینه کل کار، چند متر زیر بنا مجموعا حساب میشه ؟
  260 متر یا 390 متر ؟
  ممنون.

  پاسخ
 50. ساختمون ساز بی بول
  ساختمون ساز بی بول گفته:

  ضمن تشکر از توضیحات کامل شما
  من یک زمین 360 متری با ابعاد 10*36 دارم که ده متر ان سر خیابان اصلی می باشد. فرق هزینه ساخت بین دو واحد تجاری و یک طبقه بالای اونا با واحد تجاری و دوطبقه بالاشون توی اجرای بی و شالوده ساختمان چقدر تفاوت ایجاد میکنه و اینکه بنطرتون مقرون به صرفه هست؟

  پاسخ
 51. تاجدینی
  تاجدینی گفته:

  سلام هزینه که سازمان مهندسی برای ساخت اعلام می کنه چه مواردی در ساخت در نظرمی گیره؟مثل جواز و ناظر اجرا و …،؟و این هزینه ها چقدره؟

  پاسخ
 52. حامد
  حامد گفته:

  سلام مهندس
  ملک کلنگی بامتراژ ۲۰۰ متر زمین در اراک داریم که
  جواز ۴ طبقه ۱۲۰ متری و پارکینگ میدهند (در مجموع ۵سقف)
  اگه بخواهیم در حد معمولی بسازیم متری چند در میاد؟
  هزینه جواز جداحساب میشه ؟

  پاسخ
 53. احمد رضا
  احمد رضا گفته:

  سلام و خدا قوت بنده یک واحد آپارتمان پیش خرید کردم خرید زمین و پروانه سال 1399 حدود 340 م تمام شده دو سال زمان پروژه از زمان پروانه (شهریور 1400) بوده سال اول 300 م سال دوم 560 و سال سوم با وام 740 م از ما پول گرفتن آیا قیمت تمام شده برای ما منصفانه بوده؟

  پاسخ
 54. حمید
  حمید گفته:

  مقایسه هزینه ساخت بااسکلت بتونی واسکلت فولادی ومزایاومعایب هرکدام در۷طبقه یک طبقه منهای یک وشش طبقه بالا بفرمایید۰

  پاسخ
 55. مجید
  مجید گفته:

  سلام مهندس جان وقت بخیر
  میخواستم بدونم هزینه ساخت مسکونی بدون نصبیات حداقلش متریال ساده متری چند است؟
  هزینه ساخت مشاعات متری چند است؟

  پاسخ
 56. مجید
  مجید گفته:

  سلام مهندس جان
  زمینی داریم به مساحت 400 متر.میخواستم بدونم هزینه ساخت برای 7 سقف به صورت 5 سقف مسکونی با 2 سقف پارکینگ(یکی رمپ) با متریال ساده و تقریبا اولیه بدون نصب موارد ذیل حدودا متری چقدر در میاد با هزینه امروز؟ (مثلا کف سرامیک ارزان)
  در واقع مهندس میخوام بدونم حداقل هزینه ساخت برای مسکونی چقدره؟حداقل هزینه ساخت برای مشاعات متری چقدره؟
  مواردی که نصب نمیشود:شیرآلات-گاز-هود-رادیاتور-کولر -روشویی و سینک-کابینت -قرنیزز-کمد دیواری و بدون نقاشی
  در صورتی که موارد بالا نصب بشه اونم با متریال ساده چقدر در میاد؟
  سپاس بیکران

  پاسخ
 57. Saeideh
  Saeideh گفته:

  سلام وقت شما بخیر .هزینه ساخت یک زمین تجاری ۴۰ متری با دو سقف در صورت استفاده کم هزینه ترین مصالح چقدر هزینه دارد ؟
  ممنون

  پاسخ
 58. علی نوتاش
  علی نوتاش گفته:

  سلام جناب مهندس وقت بخیر هزینه ساخت با متریال خوب برای 1196متر کل زیربنا امروز حدودا متری چند درمیاد؟ و اگر امکان داره هزینه مدیریت بیمان را بفرمایید و مهندس مشاور ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام بستگی ب منطقه داره
   حدود متری ۱۵ تومن درنظر بگیرید.
   مدیریت پیمان ۶ درصد انجام میدیم براتون نیاز ب هزینه جداگانه برای مشاور هم نداره اگر مدیریت پیمان نخواین فقط مشاور بخواین متری ۱۵۰ هزارتومن

   پاسخ
 59. م.ب
  م.ب گفته:

  سلام مهندس وقت بخیر
  میخواستم راهنمایی بفرمایید برای ساخت یک واحد در شمال حدود110متر زیربنا از صفر تا مرحله خاک گچ و نصب درو پنجره که فعلا بشه ازش استفاده کرد البته برق وگاز و آب هم داشته باشه چقدر باید سرمایه داشته باشیم. کاشی سرامیک و سفیدکاری و نما فعلا انجام نشه.زمین 200متره هست.

  پاسخ
 60. هادی فقیهی
  هادی فقیهی گفته:

  سلام
  هزینه ساخت که بین 9 تا 19 میلیون تومن زددد با بخشنامه سازمان نظرام مهندسی که بین 5 تا 10 میلیون تومن زده چرا اختلاف داره؟
  مبنای محاسبات شما و اونها چیه؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام اعدادی که ما آوردیم مربوط ب ابلاغیه پیشین بوده ولی چون منطقی تر هست مبلغ ها نسبت به ابلاغیه جدید دیگه تغییرش ندادیم.
   در کل به اعدادی که اعلام میکنن نمیشه استناد کرد.

   پاسخ
 61. ه
  ه گفته:

  سلام مهندس عزیز زمین 120متری ماده صد میخوام بسازم
  90متر بنا….گودی هم داره تا طبقه سه، چقدر هزینه بره

  پاسخ
 62. امید
  امید گفته:

  سلام آقای زارع وقتتون بخیر باشه
  تو یک زمین ۲۰۰ متر میخوایم یک ساختمان ۵ طبقه با متراژ کلی ۷۰۰ متر و هم چنین دو طبقه پارکینگ زیر کار با مصالح درجه ۱ بسازیم
  ممنون میشم هزینه ساخت بدون قیمت زمین رو برامون محاسبه کنید ، خیلی ممنون

  پاسخ
 63. محمد
  محمد گفته:

  سلام وقت بخیر
  ساختمان دو طبقه با متراژ ۳۲۰متر(زمین ۲۶۰متری) داریم ک میخواییم تخریب و ۵سقف بزنیم

  متریال هم اسکلت فلزی مهره ای با سقف عرشه فولادی
  بر آورد شما برای هزینه فقط اسکلت و نمای کار چقدر هست؟(فقط اسکلت رو بزنیم و تیغه چینی و نمای دوطرف با درب و. پنجره)

  پاسخ
 64. روزبه
  روزبه گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای مهندس هزینه اجرای سفت کاری یک سازه بتنی با 6 سقف و سیستم سقف وافل یکطرفه به همراه دیوار برشی و یک طبقه زیرزمین ( حدود 2000 متر زیر بنا) تقریبا چقدر خواهد شد. همپنین تیغه چینی به همراه اجرای والپست قابل قبول با سفال، هبلکس و لیکا تقریبا چه مقدار به این مبلغ اضافه میکند؟
  متشکرم بابت پاسخگویتان

  پاسخ
 65. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام وقت بخیر
  روی زمینی به ارزش ۱۰ میلیارد در کرمان قصد ساخت ۶ طبقه (۵مسکونی ۱ پارکینگ) هر طبقه دو واحد ۱۳۰ متری
  متراژ کل زمین ۳۶۰ متر
  براورد حدودی ساختش چقدر میشه ؟ با متریال خوب

  پاسخ
 66. یحیی
  یحیی گفته:

  سلام مهندس لطفا هزینه ساخت سه طبقه روی پیلوت ومجموعه ۷۲۰متر زیر بنا وساخت با بتن مهانیت ازخاکبرداری تا پایان سقف متری چند محاسبه می‌شود ممنون از راهنمایی شهرقم

  پاسخ
 67. محمد
  محمد گفته:

  سلام مهندس خسته نباشید ساخت منزل ۱۲۰ متر زیربنا در زمین های بنیادی در منطقه شرق اصفهان حدوداً چقدر درمیاد.؟؟؟ در ضمن مهندس با توجه به اینکه قانون شده که زمین های روستایی هم باید ضد زلزله باشه ولی اینجا تو روستای ما هنوز دارن دیوار باربر با سقف تیرچه ای میسازن میخوام بپرسم جریمه اش چقدره ؟؟؟ آیا جریمه‌ سنگین در نظر میگیرن ؟؟؟ من حقیقتا از ی نفر پرسیدم می‌گفت روستایی یه طبقه رو کاری ندارن ولی قانون ضد زلزله هست

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هزینه ساخت احتمالا از مترمربعی ۷ میلیون تومن شروع میشه ب بالا
   ساخت در هر کجا باید اصولی باشه چه شهر چه روستا
   دیوار باربر با سقف تیرچه ایرادی نداره ب شرطی که درست اجرا بشه اصولی هم هست

   پاسخ
  • سعید حسینی
   سعید حسینی گفته:

   سلام
   مهندس جان برای ساخت زمینی در منطقه یک ،زعفرانیه،به ارزش هر متری ۴۰۰ میلیون ،و در متراژ ۳۲۰ متر.
   برای ساخت ۱۸ طبقه مسکونی (تک واحدی) و ۵ طبقه پارکینگ ،که دوتا مثبت یک و دو،،،و ۳ تا منفی یک و دو و سه…براورد شما چقدره برای ساخت،که البته هر طبقه مجزا استخر و سونا و جکوزی رو داره و البته طبقه بیستم به صورت پنت هاووس و درختکاری و ….
   اگه قیمت شما با متریال درجه یک برای ساخت عالی باشد،با هم دیگه گپ و گفتی رو خواهیم داشت..با سپاس

   پاسخ
 68. محمد
  محمد گفته:

  سلام مهندس وقت بخیر خداقوت
  جسارتا من یک زمین مسکونی به مساحت 260 متر مربع دارم چه نقشه ای را شما پیشنهاد می فرمائید که بتونم همکف یک واحد و در طبقه اول دو واحد یک خوابه طراحی و بسازم؟ برنامه داریم سه واحد در دوطبقه اجرا بکنم باضافه اینکه بتونم سه پارکینگ هم در آن ببینم … با این وضعیت فکر می کنید طبقه همکف و واحدهای طبقه اول چند متری بشوند ؟ توضیح اینکه زمین من درب به حیاط می باشد. ممنون بابت سایت خوب و پاسخگویی شما هستم.

  پاسخ
 69. ماهی
  ماهی گفته:

  سلام.طبقه دوم ساختمان ۱۲۰متری رو میخوام بسازم در مازندران طبقه اول و راه پله و کف طبقه دوم تکمبل و کامله…تقریبا متری چقدر هزینه بر میداره؟

  پاسخ
 70. سید
  سید گفته:

  سلام مهندس خسته نباشید ی زمین تجاری دارم ۳۶ متر میخوام سه طبقه شامل( زیر زمین و همکف تجاری و طبقه اول مسکونی ) بسازم حدودا هزینش چقدر میشه ممنون از سایت عالیتون و راهنمایی های مفید

  پاسخ
 71. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام وقت بخیر
  یه زمین 120 متری دارم با مجوز 60 درصد ساخت که میخوام یه دوبلکس نقلی با متراژ حدود 120 متر بسازم تقریبا چقدر برآورد هزینه ساخت میشه ممنونم

  پاسخ
 72. مجید
  مجید گفته:

  سلام
  زمین ۱۰۰ متری با حاشیه ۶.۷ و طول ۱۵ متر در ممر ۴۵ متری اجازه ساخت تجاری مختلط با تراکم ۱۴۰ در صد در ۲ طبقه ۷۰ متری را دارم .
  ۱- اگر مسکونی بسازم در طبقه با پیلوت سه سقف با داشتن ۲ محل پارکینگ مجاز هستم
  ۲-اگر تجاری بسازم یک طبقه همکف و یک طبقه بالا بدون پارکینگ مجاز به ساخت هستم .
  آیا می توان پروانه درمانی و بهداشتی بگیرم که هزینه پروانه کمتری بدهم .
  لطفا در صورت امکان راهنمایی نمایید .

  پاسخ
 73. حمید
  حمید گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  هزینه افزودن یک سقف اسکلت بتونی با تیرچه و یونولیت در بالای یک آپارتمان که از قبل احداث شده و پیش بینی اولیه شده است چقدر است؟ فقط احداث سقف و کفسازی پشت بام و ایزوگام و دیوار های پشت بام
  بدون هیچ گونه تیغه چینی در طبقه احداث شده

  پاسخ
 74. سید محمد بهشتی
  سید محمد بهشتی گفته:

  سلام روز خوش آقای مهندس عزیز
  من میخوام یه زمین بخرم و یه طبقه بسازم البته اگه بشه جواز ۲ طبقه بگیرم واسه آینده چون الآن توان مالی ۲ طبقه ندارم
  هزینه ساخت یه طبقه ۱۱۰ متری چقدر میشه؟صفر تا ۱۰۰ میخوام

  پاسخ
  • امیر کیانفر
   امیر کیانفر گفته:

   سلام وقتتون بخیر من با یکی مدیریت پیمان رو شریک شدم و زمین برای نفر سومه.
   داریم یه اپارتمان ۴ واحدی هر واحد حدود ۸۵متر با ۳ پارکینگ میسازیم در منطقه پیروزی.میخواستم بپرسم متری چند حدود ساخت ماست و جمع هزینمون چند میشه حدودا.
   ممنون از لطفتون

   پاسخ
 75. شهرام
  شهرام گفته:

  سلام مهندس ممنون که وقت میزارید
  ساخت بنای ۱۰۰ متری
  پیلوت و طبقه اول
  هزینه ساخت در شهر ساری چقد میشه؟

  پاسخ
 76. امیر
  امیر گفته:

  سلام مهندس خیلی ممنون از مطالب مفیدتون من می خواهم یه آپارتمان ۴ طبقه ۱۶۰ متر اسکلت فلزی تو تبریز بسازم (زیربنا ۲۰۰ مترهست) میشه بگید هزینه کل تقریبا چه قدر میشه

  پاسخ
 77. زال
  زال گفته:

  درودبرشما مهندس یک کار کلید تحویل میخام بگیرم 3طبقه رو پیلوت متری12ملیون پارگینگ هم دوازده ملیون محاسبه میشه چرا

  پاسخ
 78. امیرکریمی
  امیرکریمی گفته:

  سلام وقت بخیر
  برای ساخت یک زمین 8*20 ویلایی شمالی یک طبقه در شهر قم
  بنظرتون حدودا متری چند در میاد ساختش(بتنی)؟

  پاسخ
 79. احمد قائمی
  احمد قائمی گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  برای اجرای یک تالار پذیرایی شیک با اسکلت بتن و تاسیسات در حد سه سقف در شهرستان هزینه هر مترمریع چقدر درمیاد

  پاسخ
 80. رضا کاظم زاده
  رضا کاظم زاده گفته:

  سلام مهندس خسته نباشید
  میخواستم بدونم یه زمین 170 متری که تا 4 طبقه و 3واحد هر واحدی هم 95 متری تو رشت حدودا ساختش متری چقد تموم میشه واسمون

  پاسخ
 81. رضا
  رضا گفته:

  سلام مهندس. خداقوت
  یک سوال داشتم خدمت شما
  ما الان در اپارتمان های جنوبی ۲۵۰ متری در مشهد در منطقه ۷
  مجوز زیربنای فروش هر واحد ۱۵۰ متر میدن و ۲۰ متر هم مشاعات در میاد. و ۵ طبقه هم رو پیلوت میدن.
  یعنی ما در جمعا ۷۵۰ متر برای فروش داریم در یک ساختمان ۲۵۰ متری.

  حالا اگه زمین ۵۰۰ متر بشه. ملک شمالی غربی و در قسمت جنوب هم به خیابان اصلی وصله و ۴ تا مغازه هم میشه حاشیه زد.

  ۶ طبقه بزنیم هر طبقه ۳ واحدی بزنیم
  مشاعاتش چقد میشه همون ۲۰ متر در هر طبقه در میاد یا بیشتر میشه ؟
  و هر واحد بنظر شما، مجوز ساخت ۱۲۰ متر مفید برای فروش میدن ؟
  یعنی در هر طبقه ۳ واحد که داشته باشیم میشه ۳۶۰ متر برای فروش. و ۶ طبقه هم داشته باشیم میشه ۲۱۶۰ برای فروش

  پاسخ
 82. هیراد
  هیراد گفته:

  سلام مهندس جان شب بخیر . من یه خانه کلنگی دارم تو یکی از شهرستانهای کرمانشاه متراژ زمینش ۲۵۰ متره اگه بخوام یه طبقه مسکونی بزنم رو پیلوت تقریبا چقدری هزینه ش میشه

  پاسخ
 83. رضا
  رضا گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  تهران یه خونه کلنگی 300 متری دارم میخوام آپارتمان بسازم میخواستم بپرسم حداکثر چند طبقه مجوز داده میشه و چند متر ؟
  و اینکه مجموع کل هزینه ها اعم از هزینه ساخت و ساز و جواز و نظام مهندسی و عوارض و بیمه و … به ازای هر متر مربع چقدر میشه ؟
  یه دنیا ممنونم

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام وقت بخیر
   هر منطقه و ملکی ضوابط خودش داره باید از شهرداری منطقه استعلام بگیرید .
   هزینه ساخت هم بستگی داره ب منطقه از مترمربعی ۱۲ میلیون تومن ب بالا درنظر بگیرید.

   پاسخ
 84. Milad
  Milad گفته:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید هزینه ساخت خونه ویلایی نیمه پیلوت در گیلان محدوده روستایی متری چقدر میشه؟ زمین موجود هست فقط هزینه ساخت.
  ممنون از پاسخگویی

  پاسخ
 85. علی
  علی گفته:

  سلام مهندس به راهنماییت نیاز داریم . ما میخوایم یه خونه توی شهرستان ایلام بسازیم اسکلت میگن بنایی یعنی فلزی نباشه و اسکلت بتنی هم نیست اینجا میگن بنایی . هزینه هر متر چقدر میشه ؟ ۱۳۰ متر میخوایم بسازیم

  پاسخ
 86. زهرا داربوی
  زهرا داربوی گفته:

  سلام
  هزینه ساخت یک طبقه رو پیلوت برای بجنورد بدون هزینه زمین چقدر میشه؟
  حدود100متر زیر بنا

  پاسخ
 87. محمود فیضی
  محمود فیضی گفته:

  با سلام
  برای پرداخت پول نظام مهندسی و شهرداری راهی هست که بشه اقساطی پرداخت کرد ؟

  پاسخ
 88. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام مهندس
  یه زمین 250 متری دارم تو روستای کنار تربت حیدریه . میخوام 100 متر بسازم.فقط میخوام تا اجرچینی ببرمش بالا با کمترین هزینه
  چقدر تموم میشه ؟ متری چقدر تقریبا ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
 89. مسعود
  مسعود گفته:

  سلام
  جناب مهندس
  مشغول ساخت ۶طبقه ۱۸۰متری هستم، سقف ها ریخته شده و میخوام برای ادامه کار مهندس مشاور بگیرم، هزینه مشاور چقدر هست در ماه؟ و چه مهندسی باید بگیرم معماری؟

  پاسخ
 90. بهمن
  بهمن گفته:

  سلام اقای مهندس تو رو خدا جواب بدین دولت داره مسکن ملی زنجان واقعا ظلم مکنه مخام نظر شخصیتون رو بدون یه واحد ۹۶ متری با نشعابات ۱۳۵ متری در زنجان مسکن ملی ک کلا ۴ طبقه روی پیلوت و هر طبقه ۵ واحده حدودا چند باید دربیاد

  پاسخ
 91. حسن ارض لویی
  حسن ارض لویی گفته:

  با سلام و وقت به خیر .اقای مهندس من یک زمین ۱۰۰۰ متری در روستایی واقع در زنجان دارم ارزش زمین ۲ میلیارده اگه بخوام دور تا درورش رو دیوار کشی کنم ۲.۵ تا ۳ متر ارتفاع داشته باشه هزینه حدودیش چقدر میشه ؟؟؟؟
  مجوز ساخت یه ۱۲۰ متری هم توش دارم هزینه اینم میفرمایید ؟؟؟؟؟؟؟ سپاس گزارم

  پاسخ
 92. کیان
  کیان گفته:

  مهندس خداقوت میخواستم ببینم از اول یک پروژه ۱۰۰۰متری تا پایان حدقل ۱۸ماه طول میکشه تو این دوسال مصالح زمین آپارتمان به صورت پله ای رفتن بالا خوب الان به آخر پروژه رسیدیم چه جوری میشه پولی که خرج ساخت کردی به نرخ روز منظورم بروز کرد و سود پروژه را حساب کرد فرمول درستی داره یا خیر ؟

  پاسخ
 93. اقایی
  اقایی گفته:

  سلام خسته نباشید
  مهندس ما یک خانه کلنگی در جنوب تهران ب متراژ 133 متر و بر 7 داریم فک و داخل اون منطقه فک کنم 4 طبقه با پارکینگ 5 طبقه بدن هر طبقه هم فک میکنم 80 متر اینا بده میخواستم بدونم متری چقد هزینه ساختش میبره و اینکه کل هزینه ساخت چقد میشه با جواز شهداری این چیزا صفر تا صد ساخت؟؟

  پاسخ
  • عباس
   عباس گفته:

   جناب درموردکف سازی بام وطبقات فوم بتن باتوجه به سرعت،تمیزی،عایق کاری و….بهیچ وجه با پوکه ریزی قابل مقایسه نیست

   پاسخ
 94. محمدحسین
  محمدحسین گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون که وقت میذارید
  من ملکی دارم که مجوز ۶ طبقه روی پیلوت رو داره و هر طبقه ۲ واحد حدودا ۷۰ متری میخوام بسازم
  الان ساختمون گلنگی هستش در ۲ طبقه هر طبقه ۱۴۰ متر
  سوالم ازتون اینکه هزینه طراحی و پیمان کار که کارو از صفر تا صد انجام بدن چه قدر هست حدودا ؟ من دانشجو هستم و تجربه ساخت ندارم
  اینم اضافه کنم که کاربری ملک اداری هست
  ممنون

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام اول باید نقشه هاتون طراحی کنین بعد قیمت بگیرین از چند نفر
   هزینه ساخت کار شما از مترمربعی ۱۰ میلیون تومن شروع میشه ب بالا

   پاسخ
 95. یگانه
  یگانه گفته:

  سلام وقتتون بخیر مهندس یه سوال داشتم از خدمتتون
  زمینی هست به متراژ ۲۲۰ در مرکز شهرستان مبلغ فروشش رو متری ۲۰گفتن حدودا ۴ میلیارد زمین میشه
  اگر بخام۱۲۰ متر زمین روبسازم طبقه همکف رو پارکینگ و مغازه در بیارم و دو طبقه یک واحدی چقدر هزینه داره؟

  پاسخ
  • ایمانی
   ایمانی گفته:

   سلام مهندس جان
   قیمت های اعلامی تو سایتتون هزینه ساخت بنا مفید هست یا کل زیر بنا
   چون بنا مفید حدود ۷۴ تا ۷۵ درصد کل بنا هست.
   دیگه اینکه منظور از ۴ طبقه یعنی ۴ طبقه روی پیلوت هست یا با احتساب پیلوت ۴ طبقه

   یعنی اگر بخواهیم محاسباتمون رو برای مثلا ی ۵ طبقه لحاظ کنیم باید بنای کل رو متری ۱۰۹۰۰ بگیریم دیگه؟

   پاسخ
 96. احمد
  احمد گفته:

  با درود فراوان
  جناب مهندس یک سوال تخصصی داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  قیمت ساخت اسکلت بتنی(تیرچه بلوک) در صبقه پنجم و دهم
  مثلا با طبقات پایین تر چگونه محاسبه میشود
  و چرا اصولا قیمت ساخت در طبقات بالاتر گران تر میشود

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام معمولا همه با هم قیمت میدن و تفاوتی نمیکنه بین قیمت طبقات ولی وقتی یک پیمانکار جدید وسط کار میاد میخواد طبقات بالا انجام بده طبیعی است قیمت بالاتر باید بده چون کار سخت تر میشه
   همچنین در طبقات بالاتر نیاز ب جرثقیل های بلندتر هست

   پاسخ
 97. شهرام
  شهرام گفته:

  سلام مهندس جان عرض ادب و خداقوت من یه زمین 200 متری دارم میخام 160 ازش سه طبقه روی پیلوت بسازم به نظر شما تا مرحله‌ای که آجر چینی تمام بشود چقدر هزینه میشه؟

  پاسخ

  پاسخ
 98. Masoud
  Masoud گفته:

  سلام و عرض ادب به مهندس عزیز، در ابتدا ممنونم که جواب سوالات رو با حوصله و انرژی و وقت گذاری برای هر کدوم می دهید. من مهندس برق هستم ولی تا کنون کار ساختمانی نکردم ، یک زمین دارم 240 متر با ارزش 9 میلیارد در شهرستان که نو ساز در اون جا متری بین 30 تا 35 قیمت گذاری میشه. براوردی که برام انجام دادند دوستان گفتن 144مفید طبقه اول و پنج طبقه بعدی 151 .بنده 6 تا 7 میلیارد هم آپارتمان دارم که ساکنم. خواستم ببینم توجیه ساخت داره خودم بسازم یا بدم پیمانی بسازند؟ واقعا ممنونم از لطف شما در پاسخ گویی.

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام بله خوبه برای ساخت
   اگر تجربه ساخت ندارید یا به صورت مدیریت پیمان واگذار کنید یا اینکه یک مهندس مشاور در کارتون داشته باشید
   مدیریت پیمان یعنی واگذاری کل کار از خرید مصالح و اجرا …. موقعی خوبه که خودتون فرصت ندارید سرکار بیاین
   ولی مهندس مشاور اگه بگیرین فقط تو کار به شما کمک میکنه و خریدهارو خودتون انجام میدین

   پاسخ
  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   سلام آقای مهندس، من یه آپارتمان 100 متری سال 99 پیش فروش خریدم و خرداد 1402 قراره تحویل بده و تو قراردادمون هم قراره تا 30 درصد تورم مصالح در حین ساخت با فروشنده باشد و مازاد بر آن با خریدار، میخواستم ببینم ازسال 99 تا سال 1402 تورم مصالح چند درصد است؟ ساختمان جمعا 8 طبقه است

   پاسخ
   • علی زارع
    علی زارع گفته:

    سلام اطلاع ندارم
    در مورد این چنین مواردی باید به کانون کارشناسان دادگستری مراجعه کنید و درخواست کارشناس بدین برای محاسبه هزینه ها در زمان گذشته و حال

    پاسخ
 99. حسین
  حسین گفته:

  سلام مهندس
  هزینه سفت کاری ای که نوشتید با احنساب هزینه سربندیه یا خیر؟
  و اینکه با متری 8 تومن 3 طبقه 3 واحد قابل ساخت هست یا خیر؟

  پاسخ
 100. عباس
  عباس گفته:

  سلام جناب مهندس وقتتوت بخیر
  یه زنین به متراژ ۱۲ در ۲۰ دارم میخوام یه دوبلکس با متراژ کل ۲۰۰ متر بسازم تقریبا چقدر هزینه ساخت ان میشه؟

  پاسخ
 101. حمید
  حمید گفته:

  سلام مهندس جان من یه زمین 200متری دارم میخام 120ازش دو طبقه روی پیلوت بسازم تو لرستان هست به نظر شما تا مرحله‌ای ک آجر چینی تمام بشود چقدر هزینه میشه پول پروانه ساخت رو حساب نکنید

  پاسخ
 102. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام وقت بخیر خدا قوت و تشکر از وقتی که میذارید
  یک زمین ۲۰۰ متری ۵×۴۰ در کوچه تجاری پایین برای ساخت سوله یا انباربا زیر بنای ۲۰۰ متری با ارتفاع ۵ متر( برای ورود کامیون)

  و بالای سوله یه واحد ساختمان مسکونی به متراژ ۱۵۰ متر
  صفر تا صد حدود چقد هزینشه؟

  پاسخ
 103. Amir
  Amir گفته:

  سلام خسته نباشید مهندس،زمین ۲۲۰ متری برای تجاری یه زیر زمین بعنوان انبار و دو طبقه روش سالن متری چقدر میشه؟

  پاسخ
 104. مسعود الهی
  مسعود الهی گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  ممنون از مطالب مفیدتون
  جناب مهندس از اصفهان مزاحم میشم
  زمینی دو کله با بر هفت متر یک طبقه همکف و دو طبقه روی همکف با مجوز ۷۰ درصد ساخت آیا ارزش سرمایه گذاری داره
  قیمت زمین ۴
  قیمتت آپارتمان ۲۲

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام قیمت زمین نگفتید
   هزینه ساخت حداقل متری ۱۰ میلیون تومان درنظر بگیرید با قیمت زمین جمع کنید. مبلغ حاصل باید حداقل ۳۰درصد بیشتر باشه از درآمد حاصل از فروش آپارتمان

   پاسخ
 105. رضا
  رضا گفته:

  سلام و خسته نباشید به عزیزان ببخشید منه جوان 24 ساله میخام یه ساختمان 4 یا 5طبقه بسازم هزینه کلی جمعا چند میلیارد میشه حتی داخل ساختمان. یه زمین 200 متری دارم.

  پاسخ
 106. .
  . گفته:

  سلام خسته نباشید مهندس.میخواستم بدونم برای شروع سرمایه حدود ۱۳-۱۴تومن خوبه؟یا مشارکت بهتره؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام برای سازنده مشارکت در ساخت بهتره البته اگر تجربه ساخت داشته باشید.
   اگر تازه میخواین شروع کنین و تجربه ساخت ندارین زمین ارزان تر بردارید و خودتون بسازید.

   پاسخ
 107. پدرام
  پدرام گفته:

  سلام. اگر فرض کنیم هزینه ساخت ساختمان با اسکلت فلزی و بتنی و گودبرداری و ساخت فنداسیون حدود ۱۲ میلیون تومن به ازای هر متر مربع دربیاد، لطفا بفرمایید اگر بخواهم با ۶ یا هفت کانتینر فلزی(همینهایی که برای حمل و نقل کالا در بنادر استفاده میشه) بدون نیاز به گودبرداری و ساخت فنداسیون و صرفا با ساخت کرسی ساده ۱۵ سانتی بتنی بدون میلگرد، کانتینرها رو ترکیب، برشکاری و جوشکاری کنم تا بشه فضاهای بزرگی مثل هال ۵۰ متری از توش درآورد، با احتساب تاسیسات و الکتریک و غیره، کلا به نظرتون متری چند درمیاد؟ و اینکه آیا برای ساخت چنین واحدی، باز مجوز ساخت و عوارض شهرداری و عوارض نظام مهندسی و تامین اجتماعی و غیره نیازه گرفته و پرداخت بشه؟ (فکر کنم برای کانکس های پیش ساخته مجوز نیاز نباشه) لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 108. رضا
  رضا گفته:

  سلام جناب مهندس
  زمین ۲۵۰ متری دارم در شهرستان . زمین جنوبی و دو بر هست
  میخواستم بدونم برا زیر زمین و دو طبقه رو
  تا پایان فونداسیون ( دیوار چینی و … )
  حدوداً هزینه چقدر میشه
  ممنون از جواب دهی

  پاسخ
  • مهدی
   مهدی گفته:

   سلام خسته نباشید
   جناب مهندس من یک خونه دارم زمینش ۱۰۵ متره ویلایی یک طبقه(همکف ساخت شده) میخوام سقف طبقه اولم رو بزنم صد در صد ساخت
   تا سفت کاری
   حدودا چقدر هزینم میشه؟
   ممنون

   پاسخ
    • مهدی
     مهدی گفته:

     عذر خواهم جناب مهندس
     طبقه ی همکف ساخت شده و داخلش نشستم،فقط سقف اولم رو میخوام بزنم،ستون انتظار دارم،مجوزات رو هم دارم،فقط هزینه سقف طبقه اول چقدر میشه؟
     ممنون بابت وقتی که میگذارید

     پاسخ
 109. جواد منصوری
  جواد منصوری گفته:

  سلام نظرتون در مورد سازه هایlsf چیه، آیا اون حس راحتی و رفاه سازه های بتنی و آهنی رو میده
  ممنون

  پاسخ
 110. امیر حسین
  امیر حسین گفته:

  سلام و عرض ادب مهندس خدمت مهندس زارع میخواستم بدونم خونه ای 4طبقه 4واحدی ساخت سال 82 با متراژ زمین 200 متر و متراژ هر واحد 140 متر بعد از چن سال کلنگی و فرسوده میشه و روند بازسازی ایش چطور هستش (ساختمان آرماتور بندی و شخصی ساز هستش)

  پاسخ
 111. جعفری
  جعفری گفته:

  سلام خسته نباشید مهندس برای ساخت یک طبقه مغازه 160 متر با بهر 16 با 4 دهنه مغازه کدوم سازه بهتر و صرفه اقتصادی داره تشکر؟

  پاسخ
  • مهدی
   مهدی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   من قصد ساخت یع باشگاه بدنسازی دارم ب صورت هم کف نع زیر زمینی
   ۲۴۰ متر زمین
   ویک پارکینگ زیر زمین ب ارتفاع 2 تا 2.5 متر بزنم
   همین
   خواستم بدونم چقدر هزینه میرم
   یا اینکع بدون پارکینگ فقط یک طبقه باشگاه چقدر هزینه میرم ؟؟؟؟
   🙏

   پاسخ
   • علی زارع
    علی زارع گفته:

    سلام وقت بخیر
    به ازای هر مترمربع زیربنا ۸ میلیون تومن ب بالا درمیاد
    دقیقترش بعد از اینکه نقشه های اجرایی طراحی بشه مشخص میشه

    پاسخ
 112. محمود
  محمود گفته:

  با سلام و وقت بخیر و نیکی
  مغازه تجاری نیمه ساخت، اسکلت و سقف و دیوار چینی کردم برای نازک کاری داخل مغازه مشاوره می خواستم. بدنه و کف مغازه از سنگ استفاده کنم یا سرامیک؟ امکان داره طرح و مدل هر کدام را بفرمایید؟ برای مغازه کدام شکیل تر و مقرون به صرفه تر است؟
  پیشاپیش از راهنماییتون متشکرم

  پاسخ
 113. علی اصغر
  علی اصغر گفته:

  سلام .آقای مهندس ببخشید . رشته نقشه کشی با استعداد ساختمان در ماه حدود چند میلیون درآمد دارد؟

  پاسخ
 114. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  یک خانه نیمه ساز دارم که الان سه سقف بتنی آن زده شده، میخوام یک سقف دیگر اضافه کنم، حدود ۱۳۸ متری میباشد، اما دیوار چینی نشده است، میخواستم ببینم حدودا چقدر برای تکمیل شدن نیاز دارد؟

  پاسخ
 115. سعید
  سعید گفته:

  سلام
  آقای مهندس هزینه ساخت و ساز رو با احتساب قیمت زمین محاسبه شده یا هزینه زمین اضافه میشه.
  مثلا برای پنج طبقه با پیلوت که گفته میشه متری یازده میلیون تمام شدش هست بااحتساب پول زمین هست یا خیر؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
   • محمدرضا حاجی موسایی
    محمدرضا حاجی موسایی گفته:

    سلام ممنون از. توضیحات کامل شما فقط لطف بفرمایید که چرا طبقه ۵با طبق ۹ چهار میلیون اختلاف هزینه ساخت هست آنقدر که فونداسیون و سفت کاری در طبقه اول تا سوم هست طبقه ۹نیست طبقه پایین هم آسانسور داره طبقه ۹هم داره ممنون

    پاسخ
 116. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام جناب مهندس خسته نباشد،یه زمین ۲۸۰ متری که۱/۸ مالک هستم اگه یه ساختمان ۴ طبقه ساخته بشه ومن یه واحد ۹۰ متری بگیرم هزینه ساخت واحدم چقد در میاد؟سپاس.

  پاسخ
 117. مهدی جعفریان
  مهدی جعفریان گفته:

  با سلام.
  سئوالی داشتم از خدمتتون.
  سازمان نظام مهندسی برای محاسبه جدول تعرفه خدمات طراحی و نظارت آیا هزینه خرید زمین را هم در محاسباتش در نظر میگیره یا خیر؟
  در جدول تعرفه سال 1402 قیمت یک متر مربع ساختمان 6 و 7 طبقه 5،300،000 تومان اعلام شده.درحالی که طبق چیزی که شما درج کردید این هزینه حدود 12،500،000 تومانه.

  پاسخ
 118. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام و درود
  میخواستم ببینم اگه نقدینگی لازم برای ساخت به خانه داشته باشم چه مدت رمانی طول میکشه تا خونه کامل تمام بشه؟
  و اینکه اکه بخوام ۴ واحد تو همون رمین بسازم باید مدت زمان و ۴ برابر کنم؟

  پاسخ
 119. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام‌آقا‌مهندس‌عزیزبابت‌مطالب‌ممنون
  من‌می‌خوام‌سازنده‌بشم.چه‌فاکتورهای‌باید‌داشته‌باشم.می‌خوام‌شغل
  بساز‌بفروش‌داشته‌باشم.

  پاسخ
 120. همتی
  همتی گفته:

  درود زمینی دارم حدود ۲۴۰۰ متر که پنجاه و پنج درصد شهرداری میدهد حدود ابعاد ۷۵ در ۳۳ و با توجه به نمای شهر مجوز از ۱۲ الی ۱۶ سقف میدهد ، میخاستم بدونم هر طبقه چند متر ساخت میتوان گرفت؟ و سرمایه کامل ساخت رو ندارم پیشنهاد شما چیست؟ پیشنهاد انبوه سازی زیاد هست ولی اعتمادی ندارم چون شناخت ندارم در اصفهان

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام باید پیش پروانه بگیرین و بر اساس اون ببینین چند واحد میخواین و میتونین بسازین ….اینطوری متراژها مشخص میشه.
   سرمایه ساخت ندارین یا باید مشارکت در ساخت کنین یا تهاتر کنین

   پاسخ
 121. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام و وقت بخیر ، هزینه سفت کاری در مناطق روستایی با کلاف و دیوار باربر حدودا متری چقدر میشه ؟ (خیلی ممنون از دقت و صبر و حوصله تون بابت پاسخگویی)

  پاسخ
 122. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام من دانشجوی مهندسی مکانیک هستم میخواستم ببینم اگر در آزمون نظام قبول بشم چه آینده کاری دارم ؟آیا در آمدم خوبه یا نه،؟

  پاسخ
 123. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  من یه زمین دارم تو شهرستان بر خیابون با عقب نشینی کلا ۳۳۰ متر هست شمالی جنوبی
  شمالی بر خیابون هستش جنوبی هم داخل کوچه
  عرض خونه ۱۵ و طولش هم ۲۲ متره
  بر خیابون ۱۵ متره اگه من بخوام ۳ دهنه مغازه همکف بزنم و ۳ طبقه مسکونی روی مغازه ها هر طبقه هم ۲یا ۳ واحد کلا هزینه ساختش چقدر میشه؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام وقت بخیر
   بستگی ب کار و موقعیت زمین داره تا زمانیکه نقشه های اجرایی طراجی نشه نمیشه برآورد درستی کرد.
   بر اساس زیربنا کل متری ۱۰ میلیون تومن ب بالا درمیاد.

   پاسخ
 124. مصطفی
  مصطفی گفته:

  سلام وقت بخیر
  زمین 275 متر با تراکم 60% و 6 سقف پروانه به جز نظام سایر هزینه ها پرداخت شده (قیمت زمین با پروانه ۱۱ میلیارد):
  قیمت واحد صفر حدود ۳۳ میلیون
  ۱-هزینه نظام چقدر میشه؟
  ۲- آیا توجیه ساخت داره؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام
   ۱- حدود متری ۴۰۰ هزارتومان
   ۲- حدود ۲۷ میلیارد تومن میشه فروش – حدود ۱۰ میلیارد تومن هزینه ساخت (البته من از هزینه و کیفیت ساخت منطقه شما اطلاع ندارم) در کل خوبه بنظرم موردهای بهتری هم پیدا میشه اگه بگردین

   پاسخ
 125. مرتضی
  مرتضی گفته:

  سلام مهندس
  اگه متری حساب کنیم
  آیا هزینه ی ساخت یک واحد ۱۵۰ متری با یک واحد مثلا ۷۰ متری
  فرق دارد؟
  چون خیلی هزینه ها فرقی نداره چه متراژی باشه مثل کابینت شیرآلات و…

  پاسخ
 126. مرضیه
  مرضیه گفته:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون ، با احتساب قیمت ها در سال 1402 ، ساخت یک ساختمان سه واحده (همکف پارکینگ و سه طبقه روی پارکینگ) همراه با آسانسور ، بدون محاسبه پروانه ساخت متری چند درمیاد ؟

  پاسخ
 127. ابراهیمی
  ابراهیمی گفته:

  سلام. وقت به‌خیر. ساخت یک خانه دو طبقه به متراژ حدود ۶۰ متر در روستایی در شمال در حدی که فعلا قابل استفاده باشد تا بعدا به نماکاری و گچ کاری برسد، حدودا چقدر هزینه خواهد داشت؟

  پاسخ
 128. ناشناس
  ناشناس گفته:

  باسلام
  زمینی به مساحت ۴۰۷ متر که به صورت ۴۸.۵ مالک به ۵۱.۵ سازنده و شامل ۴طبقه روی پایلوت،هر طبقه دو واحد تقریبی ۱۲۰متر،کلا ۸ واحد میشه،۴واحد سازنده و ۴ واحد مالک سهم سازنده هست،به صورت سرمایه گذاری ۲۵ درصد شرکت کردم که یک واحد سهم من می باشد،حدودی چقد هزینه پام میفته،آیا با توجه به تورم به صورت قطعی متری ۳۷ خرید می کردم برام بصرفه تر نیست،پروژه ۲۴ماهه هست

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام
   هزینه ساخت بستگی ب کار داره بر اساس زیربنا کل از مترمربعی ۱۲ میلیون تومن ب بالا درمیاد
   ب قیمت روز هزینه ساخت کل پروژه حساب کنید. ۲۵٪ این مبلغ رو مقایسه کنید با قیمت روز ۱ واحد آپارتمان.
   اگه این اختلاف بیش از ۳۰ درصد باشه خوبه

   پاسخ
 129. مقدم
  مقدم گفته:

  آقای زارعی سلام
  زمین ۴۰۰ متری در کرج، با ۴ طبقه + ۱ طبقه پیلوت مجموعا زیربنای ۱۲۵۰ مترمربع هزینه ساخت چقدر میشه در سال ۱۴۰۲؟

  پاسخ
 130. ناشناس
  ناشناس گفته:

  با سلام
  قطعه زمین تجاری 60 متری (100 درصد ساخت) در بندرعباس دارم. که تصمیم به ساخت یک مغازه به همراه نیم طبقه و یک واحد بالای آن را دارم. سوال داشتم که با سازه LSF میتونم اجراش کنم و هزینه آن چقدر میشود..

  پاسخ
 131. صبا
  صبا گفته:

  سلام ما میخوایم یک ساختمان مشترک با برادرشوهرم بسازیم طبقه ی همکف ازما وطبقه ی اول از ایشون تا چه مرحله ای از ساخت هزینه ها مشترک هست ودرچه قسمت ما میتونیم جداگونه پیش بریم منظورم بیشتر روی لوله کشیها وبرق کشی و..هست بعداز اجرای فندانسیون واسکلت وسقف دیگه چه مواردی مشترکه
  یعنی اگر ایشون دراین مرحله دست نگه دارن ما میتونیم داخلی ساختمون رو شروع کنیم بعد طوری نمیشه که بخوان مامثلا خونه رو سفید کرده باشیم بخوان روی گچها لوله بیارن پایین رد کنن؟؟؟

  پاسخ
 132. پیروز عزیزی
  پیروز عزیزی گفته:

  با سلام:
  خانه ای جنوبی کلنگی در جنوب شرق تهران با مساحت ۳۱۵ متر و بر ۱۰.۵ در پهنه R122 با گذر ۱۰ متری چند طبقه و هر طبقه با مساحت چند متر میتواند ساخته شود آیا مجوز طبقه ششم را میگیرد.با تشکر از سایت مفید و ارزنده تان

  پاسخ
 133. پیام
  پیام گفته:

  با سلام
  ممنون بابت توضیحات کامل و دقیق شما
  بسیار آموزنده ، ساده و روان بود
  (یک طبقه ملک 100 متری روی کرسی به ارتفاع 1 متر در شمال کشور براورد ساخت متر مربعی چقدر تموم میشه؟)

  پاسخ
 134. هادی
  هادی گفته:

  آقای زارعی پارکینگ چند متر ارتفاع دارد؟
  میتونم پارکینگ رو یک و نیم متر درست کنم؟
  بعد طبقات اول تا پنجم هر کدوم هر طبقه چند متر ارتفاع لازمشه من میخوام ارتفاعشو ۲ متر کنم کافیه؟

  پاسخ
 135. امین
  امین گفته:

  سلام،وقت شما بخیر،
  یک ساختمان دوطبقه و پیلوت
  جنوبی داریم و میخوایم طبقه ی سوم رو احداث کنیم. صفر تا صد متری حدودا چقد هزینه داره؟
  خیلی ممنونم از شما.

  پاسخ
 136. رضا
  رضا گفته:

  با سلام زمینی به مساحت 280.5متر جنوبی با سه طبقه رو پیلوت با 71% دستور نقشه، با توجه به بر زمین که 12متر میباشد امکان ساخت دو واحد در هر طبقه را دارم.
  اگر بخواهم زیرزمین بعنوان پارکینگ و انباری در نظر بگیریم آیا امکان اینکه طبقه پیلوت را تماما مسکونی کنم هست یا خیر؟
  و اینکه اگر قیمت زمین با قیمت ساخت طبق دستور نقشه برابر باشد آیا مشارکت در ساخت فایده دارد یا نه. ممنون از لطف و عنایت شما مهندس بزرگوار

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام
   بعید میدونم بشه پیلوت کامل مسکونی گرفت دقیقش از شهرداری منطقه استعلام بگیرید.
   برای اینکه ببینید مشارکت در ساخت فایده دارد یا نه باید درآمد حاصل از فروش آپارتمان ها را با هزینه ساخت و قیمت زمین مقایسه کنید.
   معمولا ملک هایی برای مشارکت خوب است که حداقل ۶ سقف بشه ساخت

   پاسخ
 137. هادی
  هادی گفته:

  سلام.آقای زارع خسته نباشید.
  یک سوال مهم دارم کل هزینه عوارض شهرداری حدودیش چنده؟
  میخوام یک زمین ۷۰ متری بخرم یا ۱۰۰ متری و میخواهم ساختمان ۵ طبقه درست کنم
  ولی قبل از اینکه گود برداری کنم باید برم عوارض شهرداری ببینم مهندس ناضر و بیمه اجباری یا قطار شهری و غیره همشون رو اگه جمع کنی با زمین ۷۰ متر و با ساختمان ۵ طبقه چقدر درمیاد؟ حدودیش
  هر طبقه چقدر عوارص داره؟
  بعد میتونم خودم تنهایی ساختمان رو درست کنم چون نمیتونم حقوق کارگر بدم و میخواهم یک جاهایی رو در حد توانم هست رو خودم درست کنم مثلا فنداسیون میلگرد آجدار رو میسپورم به مهندس ولی درست کردن سیمان و ریختن در گود برداری بعهده خودم ایا شهرداری گیر میده؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هر منطقه ای یک قیمتی داره از دفاتر پیشخوان شهرداری بپرسین. اگه مشهد هستین به مطلب هزینه جواز ساخت در مشهد مراجعه کنید.
   در ضمن بعید میدونم برای زمین ۷۰ متری ۵ طبقه مجوز بدن. چون هر واحد مسکونی یک پارکینگ میخواد. یک زمین ۷۰ متری ۲ تا پارکینگ بیشتر درنمیاد.
   اگه خودتون استا کار هستین میتونین بعضی از کارهارو انجام بدین ولی اگر نیستین نمیتونین
   در مورد بتن ریزی هم بتن آماده باید بیارین دستی نمیشه درست کرد

   پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    اقای زارع من استا کار نیستم ولی فقط میخوام دیوارهارو انجام بدم و بتن ریزی فنداسیون رو میسپورم به ماشین میکسر بزرگ که زود تمومش کنه ولی اون ماشین میکسر که شبیه همزن سیمان است اون چقدر روزانه میگیره؟

    پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    بعد اگر میخواهم ساختمان با زمین ۱۰۰ متر درست کنم اول باید پارکینگ درست کنم؟
    پارکینگ کجا باید قرار گیرد زیر زمین یا طبقه اول؟

    پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    اگر من پارکینگ رو درست کردم میتوانم گچ کاری و کاشی درست کنم ؟
    اگر درست دیوار‌هارو گچ زدم و کاشی زدم تو پارکینگ آیا میتوان ازش اجاره استفاده کرد؟
    اگر مهندس ناظر فهمید گیر نمیده؟
    شهرداری گیر نمیدن؟

    پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    آیا با زمین ۱۰۰ متر چقدر میتوانیم زیر بنا درست کنیم و هر طبقه چند تا واحد باید درست کنیم؟
    آیا میشه یک ساختمان بدون واحد درست کرد؟

    پاسخ
     • هادی
      هادی گفته:

      بعد آقای زارعی من چطور بفهمم چند متر گود برداری کردم؟
      میشه برام با یک مثال محاسبه کنید
      مثلا من به اندازه ۴۶۰ متر پی کنی کردم و هر متر قیمت بتنی مثلا ۱ تومن الان من اون ۴۶۰ متر را با ۱ تومن ضریب کنم ؟
      در میاد ۴ملیارد و ۶۰۰ یعنی هزینه بتنی ۴ میلیارد و ۶۰۰ درمیاد درسته؟

      پاسخ
     • هادی
      هادی گفته:

      اقای زارعی شما فکر کنید ۲۰۰ پتر زمین دارید و جمع عوارض شهرداری شد ۳۰ تومن الان من باید ۲۰۰ متر رو ضریب ۳۰ تومن کنم؟

      پاسخ