هزینه ساخت هر مترمربع ساختمان

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402

4.7
(583)

مدت زمان تخمینی مطالعه: 19 دقیقه

حتما شما هم به دنبال ساخت آپارتمان هستید و می‌خواهید برآورد درستی از هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال ۱۴۰۲ داشته باشید تا بتوانید هزینه های پروژه خود را به درستی مدیریت کنید. جای درستی آمدید! در این مطلب از سایت کارکشته به محاسبه هزینه ساخت آپارتمان قدم به قدم در هر متر مربع خواهیم پرداخت.

اکنون که در انتهای سال ۱۴۰۲ هستیم هزینه ساخت آپارتمان در هر مترمربع زیربنا به حداقل ۱۰ میلیون تومان رسیده است. توجه داشته باشید که این مبلغ فقط هزینه ساخت و ساز است و هزینه عوارض شهرداری – بیمه – نظام مهندسی و سایر سازمان ها را نیز باید به مبلغ فوق اضافه کنید. با این حساب هزینه ساخت آپارتمان تکمیل شده به مترمربعی حداقل ۱۲ میلیون تومان خواهد رسید.

نحوه محاسبه هزینه ساخت ساختمان

فرض کنید شما این مجوز را داشته باشید که یک ساختمان در ۵ سقف و در هر سقف ۲۰۰ مترمربع زیربنا احداث کنید. بنابراین زیربنا کل پروژه شما ۱۰۰۰ مترمربع می‌شود. با ضرب کردن زیربنا کل در هزینه ساخت (مثلا مترمربعی ۱۲ میلیون تومان) کل هزینه ساخت پروژه شما برابر است با ۱۲ میلیارد تومان

توجه داشته باشید که با اینکه هزینه ساخت زیرزمین و پارکینگ با طبقات مسکونی یکسان نیست ولی برای سادگی در محاسبات معمولا همه را با هم حساب کرده و زیربنا کل پروژه (مساحت همه سقف ها) را در نظر میگیریم.

اینکه بتوانید چند طبقه آپارتمان با چه متراژی بسازید بستگی به ضوابط شهرداری منطقه شما دارد. برای همشهریانی که در مشهد هستند در مطلب دیگری با عنوان استعلام ضوابط ساخت و ساز شهرداری مشهد این مورد را توضیح داده ایم.

در ویدیو زیر با یک مثال نحوه محاسبه هزینه ساخت ساختمان را توضیح داده ایم.

سود ساختمان سازی

خیلی از کارفرمایان از من می پرسند که مهندس سود ساخت و ساز چند درصد است ؟!

در پاسخ به این عزیزان باید گفت که باید اطلاعات دقیقی از ملک مورد نظر داشت. باید قیمت زمین و آپارتمان صفر در منطقه مدنظر خود را مقایسه کنید معمولا در اغلب مناطق مشهد قیمت زمین از آپارتمان بیشتر است. هرچه قدر که این اختلاف کمتر باشد سود ساخت و ساز بیشتر می شود. همچنین هرچه قدر تراکم ساخت بیشتر باشد و بتوان تعداد طبقات بیشتری آپارتمان احداث کرد سود ساخت و ساز بیشتر می‌شود. در کل می‌توان سود معقول برای ساخت و ساز را 30% درنظر گرفت. اگر از این مقدار بیشتر سود کردید یعنی سود خوبی کردید و اگر از این مقدار کمتر باشد به نظر می رسد ساخت ملک مورد نظر شما توجیه نداشته باشد.

توجه کنید از آنجایی که نمی توان آينده را پیشبینی کرد برای تخمین سود ساخت و ساز تمام هزینه ها و درآمد را به قیمت روز حساب می‌کنیم. در مورد نحوه محاسبه سود ساخت و ساز در ویدیو زیر توضیح داده ایم.

یکی از مواردی که بر روی سود ساخت و ساز تاثیر قابل توجهی دارد کیفیت ساخت است. فردی که از شما آپارتمانی را میخرد از کیفیت اجرای اسکلت و سفت کاری معمولا اطلاع ندارد و این به وجدان شما و یا به توانایی شما بستگی دارد که تا این مرحله ساختمان را با چه کیفیتی ساخته باشید. اما منظور ما چیز دیگری است …

موردی که خریدار آپارتمان موقع بازدید از پروژه شما به آن توجه می‌کند طراحی معماری خوب و جانمایی اصولی فضاهاست. موقعی که از بعضی آپارتمان ها بازدید میکنم میبینم که طراحی پلان خیلی از ساختمان ها ایراد دارد در حالیکه کارفرما کلی هزینه بابت خرید متریال‌های گران برندهای خارجی کرده است! بنابراین توصیه می‌کنیم برای طراحی نقشه معماری آپارتمان خود به یک مهندس معمار کارکشته مراجعه کنید.

مطالب زیر در مورد طراحی پلان معماری می‌باشد. آنها را از دست ندهید!

عوامل موثر در هزینه ساخت آپارتمان

مهمترین عواملی که در هزینه ساخت یک واحد آپارتمان موثر هستند عبارت اند از :

 • قیمت زمین یا هزینه خرید ملک کلنگی
 • هزینه جواز ساخت
 • هزینه خرید مصالح
 • هزینه دستمزدها

در ادامه هر یک از این موارد را بیشتر بررسی می کنیم:

قیمت زمین

یکی از مهمترین عواملی که در هزینه ساخت آپارتمان تاثیر گذار است قیمت زمین است. ارزش زمین از دو جهت بر روی هزینه ساخت ساختمان تاثیر می گذارد مورد اول هزینه خرید زمین و مورد دوم هزینه جواز ساخت.

واضح است که در مناطق مختلف شهر قیمت زمین یکسان نیست. حتی در یک منطقه دو زمینی که حتی روبرو یکدیگر قرار دارند ارزش یکسانی ندارند. مثلا دو زمین که یکی شمالی و دیگری جنوبی است و روبرو هم هستند متراژ زیربنا قابل ساخت این دو با هم متفاوت است به این دلیل که برای احداث ساختمان جنوبی میتوانید به معبر پیشروی کنید. بنابراین هزینه ساخت آپارتمان در این دو زمین متفاوت خواهد بود.

در مطلب دیگری زمین‌های شمالی، جنوبی، شرقی، غربی و دونبش را باهم مقایسه کرده ایم.

هزینه جواز ساخت

طبیعی است که هزینه جواز ساخت در مناطق مختلف شهر یکسان نیست. در مناطق مرغوب تر باید هزینه بیشتری بابت جواز ساخت بپردازیم. هزینه جواز ساخت شامل موارد زیر می شود :

 • هزینه فیش عوارض نوسازی شهرداری
 • هزینه نظام مهندسی
 • هزینه بیمه تامین اجتماعی
 • هزینه قطار شهری – آتش نشانی – آموزش و پرورش

در ادامه هر یک از موارد زیر را بیشتر توضیح می دهیم:

هزینه فیش عوارض نوسازی شهرداری

قطعا میدانید که هزینه صدور پروانه ساختمانی در مناطق مختلف شهر یکسان نیست. به طوری که در بعضی مناطق گران قیمت مشهد این هزینه چندین برابر سایر مناطق است. با افزایش مبلغ صدور جواز توسط شهرداری در بعضی ساختمانها شاید این هزینه از ۲۰ درصد کل هزینه ساخت و ساز بیشتر شود.

گرفتن سقف اضافه و یا پیشروی مازاد بر تراکم ساختمانی تاثیر قابل توجهی بر روی مبلغی که به شهرداری پرداخت می‌کنید دارد. به این دلیل که هزینه تراکم اضافه چندین برابر هزینه تراکم مجاز می باشد.

در مطلب دیگری هم نحوه محاسبه هزینه جواز ساخت در مشهد را توضیح داده ایم و هم این هزینه را در مناطق مختلف شهر مشهد تخمین زده ایم.

هزینه نظام مهندسی

بعد از هزینه عوارض شهرداری باید هزینه نظام مهندسی را پرداخت کنیم. حق الزحمه مهندسین ناظر و طراح و مجری برای هر شهر و هر گروه ساختمانی متفاوت است.

تعرفه نظام مهندسی مشهد در سال 1402

جدول زیر تعرفه خدمات مهندسی ۱۴۰۲ است که توسط سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی ابلاغ شده است. در این جدول تعرفه طراحی و نظارت رشته های سازه – معماری – برق و مکانیک به تفکیک آورده شده است.

مثلا فرض کنید قصد ساخت آپارتمانی با ۷ سقف با زیربنا ۱۵۰۰ مترمربع داشته باشید. بنابراین ساختمان شما در گروه (ج) قرار میگیرد و همانطور که میبینید مجموع تعرفه نظارت و طراحی حدود مترمربعی 400 هزارتومان می باشد.

در مورد تعرفه طراحی این مورد را در نظر بگیرید که طبق عرف بازار کار معمولا هزینه طراحی نقشه های اجرایی جدا از تعرفه اعلامی توسط سازمان نظام مهندسی می‌باشد. مثلا ما خودمان طراحی سازه را مترمربعی ۲۰ هزارتومان انجام می‌دهیم.

هزینه بیمه تامین اجتماعی

بعضی از شهروندان فکر می‌کنند که فقط شهرداری و نظام مهندسی هستند که بابت صدور جواز ساخت هزینه دریافت می‌کنند. در حالیکه ادارات و سازمان های دیگر نیز منتظر شما هستند! یکی از اینها سازمان تامین اجتماعی است که این هزینه را معمولا با نام بیمه اجباری می‌شناسیم. این بیمه جدا از بیمه مسئولیت کارفرما است. این بیمه اصلا بیمه مسئولیت نیست و هیچ پوششی هم ندارد. فقط یک منبع درآمد برای سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود.

هزینه بیمه اجباری ۱۵٪ از کل مبلغی است که به شهرداری پرداخت می‌کنید.

هزینه آتش نشانی – آموزش و پرورش و قطار شهری

مبلغ پرداختی به سازمان آتش نشانی و آموزش و پرورش در مقایسه با سایر هزینه‌ها در پروسه صدور پروانه ساختمانی ناچیز است. مقدار هزینه ای که باید بابت قطار شهری بپردازید ۳٪ کل فیش شهرداری است.

هزینه خرید مصالح

هزینه خرید مصالح تقریبا 70% از هزینه ساخت ساختمان را تشکیل می دهد. اسکلت بتنی یا فلزی که بر روی هزینه خرید آهن و میلگرد و بتن تاثیر میگذارد تا هزینه های مربوط به خرید کاشی و سرامیک و شیرآلات و … همگی جزء خرید مصالح محسوب میشود.

هزینه دستمزدها

نه تنها در سال ۱۴۰۲ بلکه می‌توان گفت تقریبا همیشه دستمزدها حدود 30% از هزینه ساخت را شامل می شود. در مرحله سفت کاری تقریبا هزینه دستمزدها در تمام نقاط شهر یکسان است ولی موردی که دستمزد تاثیر قابل توجهی روی هزینه‌ها دارد نازک کاری و مخصوصا اجرای نما می باشد.

هزینه ساخت هر متر مربع آپارتمان در سال ۱۴۰۲

سازمان نظام مهندسی ساختمان هر سال هزینه ساخت آپارتمان را اعلام میکند. بر این اساس در سال ۱۴۰۲ هزینه ساخت ساختمان در هر مترمربع زیربنا مترمربعی 9300000-18700000 تومان اعلام شده است. تاثیر تعداد طبقات بر هزینه ساخت و ساز را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 • ساختمان‌های یک و دو طبقه متری ۹۳۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه متری ۱۰۹۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۶ و ۷ طبقه متری ۱۲۵۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۸ تا ۱۰ طبقه متری ۱۴۰۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۱ و ۱۲ طبقه متری ۱۵۶۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۳ تا ۱۵ طبقه متری ۱۷۰۰۰۰۰۰ تومان
 • ساختمان‌های ۱۶ طبقه به بالا متری ۱۸۷۰۰۰۰۰ تومان

جدول برآورد هزینه های ساخت ساختمان

در زیر جدول برآورد هزینه های ساخت ساختمان به تفکیک مراحل مختلف کار آورده شده است.

سفت کاری 35-40٪ (تقریبا مترمربعی ۴.۵ میلیون تومان)
نازک کاری35-45٪ (تقریبا مترمربعی ۴.۵ میلیون تومان)
تاسیسات مکانیکی10-16٪ (تقریبا مترمربعی 1.5 میلیون تومان)
تاسیسات برقی7-10٪ (تقریبا مترمربعی 1 میلیون تومان)
جدول برآورد حداقل هزینه های ساخت ساختمان در مراحل مختلف

۳ نکته در مورد جدول هزینه های ساخت

 1. در ساختمان های کمتر از ۳ طبقه نازک کاری و سفت کاری هرکدام به تنهایی بیشتر از ۴۰٪ از هزینه ساخت را شامل می‌شوند. یعنی مجموع هزینه این دو بیشتر از ۸۰٪‌ می‌شود.
 2. در ساختمان های تا ۴ طبقه معمولا هزینه نازک کاری بیشتر از سفت کاری است و برعکس برای بیشتر از ۴ طبقه معمولا هزینه سفت کاری بیشتر از نازک کاری می‌شود.
 3. با بالا رفتن تعداد طبقات درصد هزینه سفت کاری و نازک کاری کمتر شده و به جای آن درصد هزینه تاسیسات مکانیکی و برقی بیشتر می‌شود.

هزینه سفت کاری ساختمان در سال ۱۴۰۲

به تمام عملیات اجرایی ساخت از روز اول تا خاک گچ سفت کاری می‌گوییم. این هزینه‌ها شامل :

 • تخریب
 • گودبرداری و پی کنی
 • اجرای فونداسیون
 • اجرای اسکلت
 • دیوارچینی و والپست
 • فریم پنجره ها و کوم درب ها
 • کف سازی
 • خاک گچ

هزینه خاکبرداری و پی کنی

برای یک زمین حدود ۲۰۰-۲۵۰ مترمربعی که بخواهیم حداکثر ۷ طبقه در آن ساختمان بسازیم شود و زیرزمین هم نداشته باشد و همچنین فقط قرار باشد به اندازه عمق فونداسیون خاکبرداری کنیم هزینه گودبرداری و پی کنی در سال ۱۴۰۲ حدود ۵۰ میلیون تومان تمام می‌شود.

مثلا ما در پروژه نماز که در اردیبهشت ۱۴۰۲ شروع به گودبرداری کردیم به بیل مکانیکی ۷.۵ میلیون تومان بابت کندن پی و بابت انتقال خاک ها به بیرون زمین به ازای هر کامیون ۵۰۰ هزارتومان پرداخت کردیم. از آنجایی که در این پروژه حدود ۱ متر فقط خاک دستی داشتیم حدود ۴۰ کامیون خاک به بیرون پروژه منتقل کردیم. با در نظر گرفتن دستمزد کارگر برای رگلاژ کف و صاف کردن دیواره های گود حدودا ۳۰ میلیون تومان هزینه خاکبرداری و پی کنی در این پروژه شد.

شما میتوانید با کلیک بر روی عبارت پروژه نماز تصاویر مراحل ساخت این پروژه را از روز اول ببینید.

خاک برداری پروژه نماز
خاک برداری و پی کنی پروژه نماز

اکنون که در اسفند ۱۴۰۲ به سر میبریم هزینه بیل مکانیکی در هر روز کاری حدود ۱۰ میلیون تومان و هزینه خاکبرداری به ازای هر کامیون ۱ الی ۱.۵ میلیون تومان می‌باشد.

هزینه اجرای فونداسیون

برای اینکه قیمت تمام شده اجرای فونداسیون را محاسبه کنیم باید مصرف بتن و میلگرد و دستمزد آرماتوربندی و قالب بندی را محاسبه کنیم. در مطلب هزینه اجرای فونداسیون توضیحات کاملی در این مورد داده ایم و این عدد را تقریبا 500 هزارتومان به ازای هر مترمربع زیربنا به دست آورده ایم.

تصویر زیر فونداسیون پروژه رضا احمدآباد را نشان میدهد. شما میتوانید با کلیک بر روی نام این پروژه تصاویر مراحل ساخت این پروژه را از روز اول تا آخر ببینید.

فونداسیون پروژه رضا احمدآباد
فونداسیون پروژه رضا احمدآباد – مشهد

توصیه میکنیم مطلب صفر تا صد مراحل اجرای فونداسیون را مطالعه کنید.

هزینه ساخت اسکلت فلزی

در مطلب دیگری تحت عنوان هزینه ساخت اسکلت فلزی در مورد این موضوع کامل توضیح داده ایم. به طور کلی هزینه اجرای سازه فلزی به همراه اجرای سقف ها در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ را به طور متوسط مترمربعی ۲.۶ میلیون تومان (مخصوص پروژه های متداول در شهر مشهد) در نظر بگیرید. طول دهانه ها – تیپ خاک – منظمی یا نامنظمی پروژه و البته طراح سازه که در سبک سازی سازه نقش مهمی دارد از عوامل مهم قیمت تمام شده اسکلت فلزی است.

در صورتیکه تمایل دارید با نکات اجرایی سازه فلزی آشنا شوید پیشنهاد میکنیم مطلب مراحل اجرای اسکلت فلزی را از دست ندهید.

هزینه ساخت اسکلت بتنی

اکنون که در اسفند سال ۱۴۰۲ هستیم هزینه اجرای اسکلت بتنی به طور متوسط در پروژه های مختلف ۲.۲ میلیون تومان در هر مترمربع زیربنا برآورد می‌شود. در مطلب هزینه ساخت اسکلت بتنی در مورد این موضوع دقیق تر توضیح داده ایم.

در برخی پروژه ها مثل پروژه چاهشک به دلیل ارتفاع بلند سقفها یا پروژه ویلا طرقبه به دلیل پلان خاصی که دارند میتواند این هزینه تا ۲۰ درصد یا حتی بیشتر نیز افزایش پیدا کند.

در صورتیکه تمایل دارید با نکات اجرایی سازه بتنی آشنا شوید پیشنهاد میکنیم مطلب صفر تا ۱۰۰ مراحل اجرای اسکلت بتنی را مطالعه کنید.

هزینه دیوارچینی

نوع بلوک مصرفی نقش اصلی را در تعیین هزینه دیوارچینی دارد. به طوری که هزینه دیوارچینی با بلوک لیکا چندین برابر دیوارچینی با بلوک سفال است. بلوک سفال از بقیه بلوک ها ارزان تر است ولی وزن سنگین تری دارد و به شرطی میتوان استفاده کرد که طراح سازه وزن آن را در محاسبات خود لحاظ کرده باشد. بلوک دیگر که در حال حاضر کمتر استفاده میشود هبلکس است که قیمت آن معمولا بین سفال و لیکا است. اجرت دیوارچینی در سال ۱۴۰۲ حداقل مترمربعی ۶۰ هزارتومان است.

هزینه والپست

با تغییراتی که ضوابط جدید والپست داشته هزینه اجرای آن نیز نسبت به گذشته کمتر شده ولی هنوز خیلی ها در برابر آن جبهه میگیرند و مقاومت میکنند! در قسمت نهم مستند ساخت ویلا طرقبه در مورد ضوابط و هزینه های مربوط به والپست توضیحات مفصلی داده ایم.

هزینه کف‌سازی

کفسازی معمولا به دو روش کلی انجام میشود.

 1. پوکه ریزی : معمولا ۲ نوع دارد پوکه های معدنی یا صنعتی. قیمت هر مترمکعب آن حدود مترمکعبی ۴۵۰ هزارتومان است. ابتدا پوکه ریزی میکنیم و روی آن را با ملات ماسه سیمان میپوشانیم. یا اینکه پوکه ها را با ملات ماسه سیمان مخلوط کرده و اجرا میکنیم. هزینه دستمزد کفسازی در سال ۱۴۰۲ را مترمربعی ۶۰-۷۰ هزارتومان درنظر بگیرید.
 2. فوم بتن :‌ فوم بتن قیمت بالاتری دارد ولی سرعت اجرای آن بیشتر است.

هزینه گچ کاری

با هر کیسه گچ معمولا ۲.۵ تا ۳ مترمربع را میتوان خاک گچ کرد و با هر کیسه گچ سفید نیز میتوان حدود ۱۰-۱۲ مترمربع را سفیدکاری کرد. دستمزد گچ کاری را حدود مترمربعی ۱۰۰ تومان در نظر بگیرید.

هزینه عایق کاری

سرویس ها و پشت بام را همانطور که میدانید برای عایق کاری قیروایزوگام میکنیم. قیر در حال حاضر حدود مترمربعی ۳۰-۵۰ هزارتومان و ایزوگام بسته به شرکت و کیفیت آن از مترمربعی حدود ۹۰ هزارتومان به بالا در بازار یافت می‌شود.

هزینه نازک کاری

تمام عملیاتی که بعد از خاک گچ انجام میشود و جزء تاسیسات مکانیکی و برقی نیست را میتوان جزء نازک کاری محسوب کرد. مهم ترین هزینه های مربوط به نازک کاری مربوط به کاشی – سرامیک – نما – کابینت و … می باشد.

هزینه سقف کاذب

سقف واحدها را به ۲ روش میتوان سفید کرد. کناف یا رابیتس. رابیتس هزینه اجرای بالاتری معمولا دارد. از آنجایی که کناف هم ارزان تر تمام می‌شود و هم سرعت اجرای بالاتری دارد جای خود را به خوبی باز کرده است. کناف چون بر پایه گچ است در سرویس ها معمولا استفاده نشده و به جای آن از تایل های pvc‌ استفاده میشود که معمولا قیمت تمام شده آن از کناف کمتر است.

هزینه کابینت

یکی از مهمترین هزینه های یک واحد مسکونی در مرحله نازک کاری مربوط به آشپزخانه است و اصلی ترین هزینه آشپزخانه کابینت آن است.

ملامینه – ام دی اف – هایگلاس – روکش چوب و تمام چوب انواع ورق های چوبی است که استفاده می‌شود.

 • مغز ورق ملامینه خرده چوب یا نئوپان است. ملامینه معمولا فقط در کمد دیواری استفاده می‌شود مگر اینکه سازنده بخواهد کم هزینه بکند یا اینکه بیاید بدنه کابینت را چون در معرض دید نیست ملامینه کار کند و فقط درب ها که در معرض دید است را از جنس بهتر استفاده کند.
 • ام دی اف بیشترین کاربرد را دارد چون بدنه همه کابینت ها معمولا از این نوع است.
 • هایگلاس همان ام دی اف است ولی روکش باکیفیت تری دارد که باعث میشود قیمتی گران تر از ام دی اف داشته باشد.
 • روکش چوب نیز همانطور که از اسمش پیداست یک روکش چوبی دارد ولی مغز آن همان ام دی اف است. این نوع کابینت چون نیاز به رنگ آمیزی دارد به مراتب هزینه اجرای بالاتری دارد.

راه‌های کاهش هزینه ساخت ساختمان

سپردن کار به یک فرد کارکشته

اگر مالکی هستید که تجربه احداث ساختمان را ندارید بهترین کار این است که کار را به صورت مدیریت پیمان واگذار کنید. بسیاری از مالکین فکر می‌کنند اگر خودشان کار را به عهده بگیرند هزینه کمتر می‌شود ولی گاهی اوقات وقتی کار به صورت پیمان مدیریت به یک مهندس کارکشته سپرده شده در هزینه ها صرفه جویی می‌شود.

اگر نمی‌خواهید کل کار را واگذار کنید لااقل یک مهندس به عنوان مشاور در پروژه خود داشته باشید.

سبک سازی سازه

طراح سازه نیز نقش مهمی در سبک سازی دارد. حتما کار را به یک شرکت محاسبات سازه کارکشته بسپارید. مثلا ما خودمان تنها با تغییر تیرریزی یک ساختمان چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان به جیب کارفرما برگرداندیم!

خیلی از مالکین به دنبال این هستند که از تست خاک فرار کنند. در حالیکه با تعیین تیپ خاک و انجام مطالعات ژئو‌تکنیک مشخصات واقعی خاک به دست می آید. در صورتی‌ که اگر طراح سازه این اطلاعات را نداشته باشد ضریب اطمینان را بالا می‌برد و سازه شما سنگین تر خواهد شد. بنابراین با انجام تست خاک در مصرف بتن و آهن در ساختمان صرفه جویی کنید. هزینه تعیین تیپ خاک و سایر مشخصات آن شاید حدود ۳۰ میلیون تمام شود ولی با صرف این هزینه حداقل حدود ۲۰۰ میلیون تومان (برای ۱۰۰۰ متر‌ زیربنا) به جیب شما برمی‌گردد!

انتخاب سازه و سقف مناسب

استفاده از اسکلت بتنی به جای اسکلت فلزی حدودا ۲۰ درصد در اجرای اسکلت ساختمان صرفه جویی می‌شود. توجه کنید در دهانه‌های بلند اختلاف قیمت سازه بتنی با فلزی بیشتر می‌شود. با کلیک بر روی عبارت طراحی سازه چند مورد از نمونه کارهای ما را ببینید.

حذف واسطه‌ها در خرید مصالح

خرید یکجا مصالح از درب کارخانه و حذف واسطه ها باعث می‌شود مصالح را به قیمت مناسب تری خریداری کنید. امروزه به کمک اینترنت میتوانید شماره تلفن مستقیم تولید کننده ها را به راحتی به دست آورید.

استفاده از فناوری های نوین ساخت

استفاده از جوش فورجینگ یا کوپلینگ میلگرد از روش هایی است که مصرف میلگرد را کاهش می‌دهد. البته استفاده از آن شرایطی دارد که بهتر است در مورد استفاده از آن با مهندسین خود مشورت کنید. مثلا ما در پروژه مصلی ۲۶ فقط برای ستون های طبقه اول از فورجینگ استفاده کردیم و ۱۵ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ صرفه جویی شد.

استفاده از روش‌های جدید والپست نیز هم هزینه کمتری نسبت به روش های قدیمی دارد و هم اصولی تر است.

ما در تلاش هستیم تا مشاوره های خود را در اختیار کارفرمایان قرار داده تا به طور رایگان به باارزش‌ترین اطلاعات دست پیدا کنند. تیم ما از مرحله اخذ جواز ساختمان تا تحویل کلید در کنار کارفرمایان محترم بوده و به صورت پیمانکاری ساختمان یا مدیریت پیمان آماده ساخت پروژه های کارفرمایان عزیز در شهر مشهد می باشد.

مهندس علی زارع
مهندس علی زارع

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد آرا 583

به این مطلب امتیاز دهید.

1322 پاسخ
 1. نیلوفر
  نیلوفر گفته:

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  یک سوال داشتم در مورد متراژ بنا
  یک قطعه زمین ۱۲۶ متری (شمالی) دارم
  برای ساخت ۳ طبقه بالای پیلوت در برگه پروانه ساختمانی مرحله اول نوشته شده که مساحت مسکونی برای طبقه اول، دوم و سوم هر کدام ۶۶.۲ متر و برای مساحت سایر مشاعات ذکر شده هر طبقه ۲۰.۲۷برای طبقه همکف هم قسمت پارکینگ رو ۶۹.۲ و سایر مشاعات رو هم برای همکف ۲۰.۲۷ درج شده.
  متراژ کل رو چقدر حساب کردن؟
  ممنون میشم منظور این اعداد و ارقام رو توضیح بدین.

  پاسخ
 2. Ali
  Ali گفته:

  سلام وقتتون بخير و ممنون از اطلاعات مفيدتون
  زمین ٤٠ متري تجاري دارم در شهر كوچك که مجوز ساخت همکف و طبقه بالارو میدن. اگر فشرده کاربشه چقدر زمان میبره تا ساختش تکمیل بشه و هزینه تقریبی مجوز به همراه ساخت تقریبا چقدر میشه ؟ ممنونم

  پاسخ
 3. بابک
  بابک گفته:

  درود برشما ، مهندس من بخوام خونه کلنگی پدری که نزدیک شهریار هست رو تخریب کنم و کفو پارکینگ و ۴ طبقه ساده بخوام بسازم به چقدر پول نیاز دارم و اینکه از کف تا طبقه اول چقد هزینه ساختش میشه و میشه با وام مسکن ۴ طبقه رو ساخت .ممنون میشم راهنمایی کنید که گرفتار نشم

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام از هزینه های ساخت منطقه شما اطلاع ندارم بنظرم صفر تا صد از مترمربعی ۱۲ میلیون تومن ب بالا درمیاد.
   تا پایان سفت کاری مترمربعی ۵ میلیون تومن درنظر بگیرید.
   برای ساخت تا طبقه اول، هزینه فونداسیون را به ازای زیربنا کل ساختمان (یعنی ۵ سقف) مترمربعی ۵۰۰ هزارتومن و هزینه اسکلت بتنی را برای پارکینگ و طبقه اول (یعنی ۲ سقف) مترمربعی حدود ۲.۵ میلیون تومن درنظر بگیرید. بقیه کار را هم مترمربعی ۸ میلیون تومن بنظرم درنظر بگیرید.

   پاسخ
 4. abdolsaheb dehghani
  abdolsaheb dehghani گفته:

  سلام مهندس ممنون اززحماتتون.
  من میخوام زمینی بگیرم توی شیرازبامتراژ۲۴۰متر.تا۳سقف مجوزمیدن وحتی ۳تاروی پیلوت.به نظرشما اگر دوطبقه عادی بسازم بهتره یادوطبقه روی پیلوت وسوییت زیرپیلوت بدون آسانسور.هزینه زمین ۳میلیاردودویست درمیاد.پول من ۴میلیاردوپونصد کلادارم برای زمین وساخت.فقط دوطبفه بزنم ومیشه بااین پول یا مجوزروبگیرم فعلا فقط یک طبقه روبزنم روی پیلوت درآینده ارزش داره چندسال بعد بسازم.

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هزینه جواز ساخت باید از همونجا استعلام بگیرید.
   بنظر من جواز سه طبقه روی پیلوت بگیرید و ۴ سقف بسازید پول شما احتمالا تا پایان سفت کاری جواب میده بعد یک واحد بفروشین بقیش تکمیل کنین

   پاسخ
 5. هادی
  هادی گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  واقعا سپاسگذارم که این اطلاعات را با تمام وجود در اختیار عموم قرار می دهید.

  پاسخ
 6. سعید
  سعید گفته:

  سلام
  هزینه اعلامی برای هر متر شامل چه چیزایی میشه؟
  شامل هزینه جواز و شیر آلات و برق کاری هم میشه؟

  پاسخ
 7. وحید
  وحید گفته:

  مهندس جان از کجا میگید هزینه تاسیسات مکانیکی و برقی مثلا یک واحد ۱۰۰ متری ۲۰ درصد هزینه ها میشه؟ مثل اگر ۱ میلیارد هزینه ساختش میشه چطور میگید هزینه تاسیسات و برقش میشه ۲۰۰ میلیون؟در حالی که میشه با زیر ۵۰ میلیون جمعش کرد

  پاسخ
 8. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام مهندس من پروانه ساخت گرفتم زمین ۲۰۰ متری یه دونه پارکینگ وبالای اون مغازه و دو واحد بالای مغازه میشه مغازه تمام بنا میشه واحد ها ۱۲۵ متری میشه من با چقدر میتونم تموم کنم الان متر مربع با احتساب قیمت زمین ۱۰ تومن میشه

  پاسخ
 9. نابغه
  نابغه گفته:

  درود یک زمین با مجوز 4طبقه با پیلوت اگر بخواهیم هزینه بعد از سفت کاری محاسبه بکنیم آیا باید هزینه متراژ پیلوت هم مثل هزینه واحد ها حساب کرد یا خیر /مثلاً متری 10 تومن هزینه ساخت هست بعد از سفت کاری آیا متراژ پیلوت هم متری 10 حساب باید بکنیم یا خیر

  پاسخ
 10. علی
  علی گفته:

  سلام. خسته نباشید می خواستم بدونم
  هزینه ساخت ساختمان سه طبقه هر طبقه یه واحد ۱۶۰ متری که اول فقط سقف سوم بزنم بعد طبقه اول تمام کنم که قابل سکونت باشه
  چقدر میشه
  و اینکه این هزینه شامل کابینت در پنجره و سایر تاسیسات هم میشه؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام صفر تا صد از مترمربعی ۱۰ میلیون تومن ب بالا درمیاد و شامل تمامی موارد میشه
   از این ۱۰ میلیون تومن حدود ۳ میلیون تومن تا پایان سقف ها هزینه میشه

   پاسخ
 11. مهدی اسدی
  مهدی اسدی گفته:

  با سلام و احترام لطفاً میزان وزن سیمان و گچ مصرفی در متر مربع مسکونی را در دو اسکلت فلزی و بتنی بفرمایید. با تشکر التماس دعا

  پاسخ
 12. رضا
  رضا گفته:

  سلام مهندس عزیز وقتتون بخیر خدا قوت
  برای یه زمین 180 متری چه مقدار اجازه ساخت میدن و اینکه اگه بیشتر از مقدار مجاز بخوایم ساخت کنیم شرایطش چطوریه؟

  پاسخ
 13. سعید اعلایی
  سعید اعلایی گفته:

  سلام و ممنون از مقاله خوبتون،
  ببخشید من توی مجله اقتصاد آفرین مطلبی خوندم، نوشته بود ساختمان های ۱ یا ۲ طبقه حدودا ۶ تا ۷ میلیون تومان بر مترمربع هزینه ساختشون هست، خواستم بدونم چقدر این عدد درست هستش؟

  پاسخ
   • محمدرضا
    محمدرضا گفته:

    باسلام درخصوص اعلام نرخ نظام مهندسی ساختمان ۳تا۵طبقه قیدشده متری۱۰میلیون و۹۰۰هزارتومان آیااین نرخ ازاولی که زمین رو تحویل میگیرندتا زمانی که کلیدمیدهند حساب شده وپایانکار وغیره هم شامل آن میشودیاخیر

    پاسخ
 14. ایرج
  ایرج گفته:

  سلام و ارادت
  در خصوص طراحی پلان زمینهای جنوبی متاسفانه من هر آپارتمانی را که در مشهد دیدم خواب ها را طرف حیاط در آورده اند و پذیرایی را طرف معبر که
  باعث شده نور و افتاب در پذیرایی کم باشه.

  پاسخ
 15. قاسم عباسی
  قاسم عباسی گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه زمین ۲۶۵ متری دارم جواز گرفتم دو. واحد. ۲۰۰ متری
  در مجموع ۴۰۰ بنا با همکف هزینه ساخت چقدر میشه ؟ متری ۱۰ حساب کنم میشه ۴ میلیارد یا بیشتر؟ بعد واحد لخت و کیفیت پایین میخواستم قیمت بدونم چقدر میشه
  ،🙏🙏🙏

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام اگه ۲ طبقه روی پیلوت باشه میشه ۶۰۰ مترمربع با متری ۱۰ تومن میشه ۶ میلیارد تومن حداقل که بستگی ب منطقه داره
   در مورد سوال دوم حدود متری ۷ تومن

   پاسخ
 16. محمد
  محمد گفته:

  سلام مهندس جان
  در مثالی که زدید هزینه مجوزها رو محاسبه نکردین.
  ۱۰ م د ت پول زمین شد
  ۷ م د ت هزینه ساخت
  دلیل خاصی داشت؟

  پاسخ
 17. مصطفی
  مصطفی گفته:

  سلام و عرض احترامو خدا قوت
  مطالب بسیار عالی و کاربردی بود. اشنالله که همه مردم بتوانند از آن استفاده مفید داشته باشند
  ممنون

  پاسخ
 18. تبریزی
  تبریزی گفته:

  سلام مهندس جان
  یک خانه کلنگی چوبی دوطبقه به متراژ 50متر را اگر سقف هارا تبدیل به تیراهن بکنیم بدون مجوز و با تغییرات داخلی ..هزینه تقریبی چند براورد میشود؟

  پاسخ
 19. ماهان
  ماهان گفته:

  سلام خسته نباشید .. زمین بنده ۲۳۰ متر هست که حدود ۱۶۰ رو میخوایم زیربنا بزنیم ۵ طبقه هر طبقه ۲ واحد ٨۰ متری با پارکینگ .. حدود هزینه چقدر میتونه باشه .. ممنون

  پاسخ
 20. ابراهیم
  ابراهیم گفته:

  سلام. وقت شما‌به‌خیر. برای سربندی خانه‌ای دو طبقه با متراژ ۶۳ متر در روستا(شمال کشور) حدودا چقدر هزینه می‌شود؟

  پاسخ
 21. Amir
  Amir گفته:

  درود مهندس،ببخشید میخواستم بپرسم این هزینه ای که اعلام کردین بر اساس متراژ خالص هست یا نا خالص

  پاسخ
 22. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من یا زمین به متراژ ۴۵۰ متر دارم
  میخوام چهار واحد به متراژ ۱۲۰ متر بزنم یعنی توی هر طبقه دو واحد باشه
  حالا با احتساب هزینه پیلوت پایین و دو طبقه هم روش،تقریبا چقدر هزینش در میاد؟؟

  پاسخ
 23. حلفی
  حلفی گفته:

  سلام جناب مهندس هزینه تقریبی ساخت پارکینگ زیر زمینی با رمپ برای زمین ۲۵۰ (۱۰×۲۵) متری جنوبی با سطح اشغال ۷۰ درصد چقدر میشه و اینکه اگر همکف هم پارکینگ باشه مجموعا چه تعداد پارکینگ برای این ملک تایید میشه (در حال حاضر تنها در همکف ۶ عدد پارکینگ تایید شده)

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هزینه پیلوت و پارکینگ زیرزمین جداگانه اطلاع ندارم چون معمولا همه را با هم حساب کنیم
   در مورد تعداد جای پارکینگ هم باید کار دیده بشه و بعد پلان پارکینگ طراحی بشه

   پاسخ
 24. مریم
  مریم گفته:

  سلام درود بر شما
  در سایت سازمان نظام مهندسی هزینه ساخت ساختمان پنج طبقه را متری شش و دویست اعلام کردند اما شما می فرمایید متری دوازده تومن. دلیل این اختلاف چیست ؟

  پاسخ
 25. امیر
  امیر گفته:

  مهندس جان تشکر از زحمتی که کشیدید برای مقاله ولی من دست آخر متوجه نمیشم وقتی مثلاً نظام قیمت امسال رو اعلام کرده برای پنج طبقه حدود متری ۱۱ این فقط قیمت ساخت هست یا قیمت زمین هم توش دیده شده؟ از اونجایی میپرسم که شما تو ویدئو قیمت زمین رو هم تو قیمت ساخت لحاظ کردید.

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام خیر – قیمت های نظام اصلا درنظر نگیرید.
   هزینه ساخت تو هر منطقه ای فرق میکنه از افرادی که تو منطقه خودتون کار میکنن بپرسین

   پاسخ
 26. Amir Norouzi
  Amir Norouzi گفته:

  سلام وقت بخیر آقای مهندس
  ما فونداسیون و سقف و ستون که بتنی هست رو اجرا کردیم
  حالا مابقی کار را میخواهیم بدهیم پیمانکار بدون مصالح اجرا کنه هزینه اش متری چند میشه ؟

  پاسخ
 27. معصومه افشار
  معصومه افشار گفته:

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید میخواستم بدونم هزینه ی ساخت طبقه دوم (طبقه اول از قبل ساخته شده) با اسکلت فلزی چقدر میشه
  هزینه آسانسور و هزینه های شهرداری رو هم در نظر نگیرید لطفا

  پاسخ
 28. علی تفویضی ونی
  علی تفویضی ونی گفته:

  سلام زمین دارم ۳۵۰ متر اگه ۳۰۰ متر زیر بنا بسازم ودوطبقه کنم خانه رو چقدر پولش میشه کل پولش چقدر ؟؟؟؟

  پاسخ
 29. حسین
  حسین گفته:

  سلام مهندس ضمن اینکه به خاطر سبک آموزشتون تشکر میکنم واضح و کمک کننده . خودم مکانیک خوندم . ولی چند ماهیه در اوقات فراغت در مورد ساخت مطالعه میکنم چون با بود جه کمم میخوام یه 120 متری یه طبقه به سبک مدرن مینیمالیستی،و تاجای ممکن خودم بسازم. یقین پیدا کردم با خلاقیت و رعایت چند مورد که فرمودین هزینه هارو با قیمت امروز به حدودا5 الی 6 میلیون تومن میشه رسوند. البته با یک معماری قابل قبول و زیبا و طراحی فنی خوب. نظر شما برام مهمه . ممنون

  پاسخ
 30. حبیبی
  حبیبی گفته:

  سلام مهندس
  درود بر شما مطالب بسیار عالی هست
  کاش شیراز بودین و از علم و تجربه تون استفاده می بردیم

  پاسخ
 31. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر
  مهندس شما در هزینه ساخت فرمودید حداقل متری 8 تومن
  آیا شامل قیمت زمین هم می شود ؟

  پاسخ
  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   سلام مهندس ممنون از پاسخگویی و انرژی مثبت شما
   من ساختمانی در مازندران دارم که اسکلت و سقفها کامل شده ساختمان شامل پارکینگ ۴۵۰ متر روی آن تجاری ۴۵۰ متر و دو طبقه مسکونی دو واحدی با متراژ مفید و غیر مفید ۴۰۰ متد و طبقه مسکونی سوم ۱۸۰ متر تک واحدی میباشد با توجه به طبقه همکف تجاری تقریبا هزینه ساخت تا کامل شدن را چقدر محاسبه میفرمایید در حال حاضر قیمت مسکونی نوساز منطقه متری ۵۰ میلیون میباشد

   پاسخ
   • علی زارع
    علی زارع گفته:

    سلام ممنون از لطف شما
    مترمربعی ۷ میلیون تومن ب بالا هزینه ساخت از این ب بعد درنظر بگیرید. دقیقتر نمیشه گفت چون باید نقشه های اجرایی طراحی بشه و لیست متریال مشخص باشه که بشه برآورد دقیقتری انجام داد. علی الخصوص که دارین وارد نازک کاری هم میشین و این بخش با هزینه های متغیری داره

    پاسخ
 32. آریا
  آریا گفته:

  جناب مهندس زارع درود
  تشکر بابت اطلاعات جامع ،فنی ،کاربردی و از همه مهتر بی منت شما
  مهندس جان از اهواز مزاحم شما میشم.لطفا هزینه ساخت بصورت صفر تا صد(شامل همه موارد تا صفر تا نصب کابینت .آسانسور .هود .کلید وپریز .دربها و نصب شیر الات و کولر …) برای یک ساختمان۶ طبقه مسکونی روی یک طبقه پارکینک با متریال خوب بصورت متر مربع بفرمایید متشکرم

  پاسخ
 33. مریم
  مریم گفته:

  سلام درود بر شما مهندس
  من یک زمین پدری به متراژ 120 متر دارم.
  الان شهرداری برای هر واحد 95 متر زیربنا داده برای ساخت.
  برای محاسبه هزینه ساخت کل باید 95 متر را ملاک قرار بدم یا 120 متر رو؟

  پاسخ
 34. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر مهندس جان
  شما فرمودید حداقل هزینه ساخت از متری 9 تومن شروع میشه.
  آیا شامل هزینه صفر تا صد ساختمان مثل شیرآلات ، پکیج ، کولر ، کابینت و… هم میشود یا فقط شامل هزینه ساخت خام می باشد؟
  تشکر

  پاسخ
 35. احمد
  احمد گفته:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  جناب مهندس زارع سوالی داشتم اینکه این هزینه ها شامل نصب و راه اندازی آسانسور هم میشه؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  پاسخ
 36. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام خدا قوت
  |آقا من یک سوال داشتم در مورد ناظر و ماده 27
  من قبلا منزل خودم ساختم و. حالا دارم پروانه میگیرم جهت ساخت طبقه دوم و ناظر طبقه اول دیگه نظارت نمیکنه و در یک از شهرهای استان فارس هستم . الان از نظام مهندسی یه نوبت کارشناس درصد پیشرفت کار اومده بازدید و دوباره نظام مهندسی شیراز گفته باید کارشناس ماده 27 هم بازدید کنه و سه میلیون از من گرفتن آیا این واریزی قانونی بوده آیا واریزی ماده 27 برا شهر شیراز و شهرهای کوچکتر هم به یک اندازه واریز باید باشه یا اصلا کار من به ماده 27 مربوط نمیشده لطفا پاسخ بدید ممنون

  پاسخ
 37. mehdi
  mehdi گفته:

  با سلام خدمت آقای مهندس عزیز
  زمین ۲۰۰ متری دارم میخوام ۳ طبقه بسازم ۲ واحدی با پارکینگ که در مجموع ۴ طبقه میشه …
  میخواستم بدونم از اجرای فنداسیون تا اتمام کار (کلید) کل هزینه ساختمان با سازه بتنی چقدر میشه ؟
  در ضمن متراژ من برای ساخت کلا ۳۶۰ متر میشه ۳ سقف یا ۴۸۰ متر ۴ سقف؟
  با تشکر فراوان از شما

  پاسخ
 38. محمد
  محمد گفته:

  سلام مهندس جان این متری ۸تومن که میفرمایید توزیر بنای ۱۴۰ متر ضربه ۱۴۰ میشه یا ۲۸۰

  پاسخ
 39. حمید
  حمید گفته:

  کاهش مدت ساخت چقدردرافزایش سودموثراست ؟
  افزایش وطولانی شدن زمان ساخت چطور؟

  پاسخ
 40. سورنا
  سورنا گفته:

  سلام ببخشید زمین به ابعاد ۱۲در۲۰ هست ۱۲مترحاشیه خیابان اصلی میخوام پروانه بگیرم زیرزمین و ۳تاهم بالا به نظرشما واسه مغازه زمین جنوبی ساخته بشه بهتره یاشمالی چون واسه پروانه جنوبی بایداستعلام بگیرن وگفتند۳ماه زمان میبره تاجوابش ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
 41. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر مهندس جان
  برای ساخت آپارتمان چهار طبقه با پارکینگ با متراژ هر طبقه ۹۵ متر چقدر سرمایه نیاز هست؟ هر متر مربع چقدر پول میخواهد؟ و اینکه هزینه جواز ساخت و خلافی و تسویه شهرداری جداست؟
  ممنون از لطفتون.

  پاسخ
   • مسعود
    مسعود گفته:

    وقت بخیر وقتی می‌گوییم هزینه ساخت متری ۱۲.۵ این مبلغ شامل همه هزینه ها از جمله هزینه های شهرداری و تامین اجتماعی و … هم می شود؟ متشکرم

    پاسخ
 42. نیما
  نیما گفته:

  سلام وقت بخیر ،هزینه ساخت ۳ طبقه تجاری هر طبقه ۵۰۰ متر مربع،
  میخواستم ببینم در مجموع کل هزینه ها اعم از هزینه ساخت و ساز و جواز و نظام مهندسی و عوارض و بیمه و … به ازای هر متر مربع چقدر میشه ؟ خیلی ممنون

  پاسخ
 43. kıarash
  kıarash گفته:

  سلام جناب مهندس. خسته نباشید.
  اگر زیر بنا یک زمین 130 متر باشه، برای ساخت 1 طبقه روی پیلوت، به منظر بدست اوردن هزینه کل کار، چند متر زیر بنا مجموعا حساب میشه ؟
  260 متر یا 390 متر ؟
  ممنون.

  پاسخ
 44. ساختمون ساز بی بول
  ساختمون ساز بی بول گفته:

  ضمن تشکر از توضیحات کامل شما
  من یک زمین 360 متری با ابعاد 10*36 دارم که ده متر ان سر خیابان اصلی می باشد. فرق هزینه ساخت بین دو واحد تجاری و یک طبقه بالای اونا با واحد تجاری و دوطبقه بالاشون توی اجرای بی و شالوده ساختمان چقدر تفاوت ایجاد میکنه و اینکه بنطرتون مقرون به صرفه هست؟

  پاسخ
 45. تاجدینی
  تاجدینی گفته:

  سلام هزینه که سازمان مهندسی برای ساخت اعلام می کنه چه مواردی در ساخت در نظرمی گیره؟مثل جواز و ناظر اجرا و …،؟و این هزینه ها چقدره؟

  پاسخ
 46. حامد
  حامد گفته:

  سلام مهندس
  ملک کلنگی بامتراژ ۲۰۰ متر زمین در اراک داریم که
  جواز ۴ طبقه ۱۲۰ متری و پارکینگ میدهند (در مجموع ۵سقف)
  اگه بخواهیم در حد معمولی بسازیم متری چند در میاد؟
  هزینه جواز جداحساب میشه ؟

  پاسخ
 47. احمد رضا
  احمد رضا گفته:

  سلام و خدا قوت بنده یک واحد آپارتمان پیش خرید کردم خرید زمین و پروانه سال 1399 حدود 340 م تمام شده دو سال زمان پروژه از زمان پروانه (شهریور 1400) بوده سال اول 300 م سال دوم 560 و سال سوم با وام 740 م از ما پول گرفتن آیا قیمت تمام شده برای ما منصفانه بوده؟

  پاسخ
 48. حمید
  حمید گفته:

  مقایسه هزینه ساخت بااسکلت بتونی واسکلت فولادی ومزایاومعایب هرکدام در۷طبقه یک طبقه منهای یک وشش طبقه بالا بفرمایید۰

  پاسخ
 49. مجید
  مجید گفته:

  سلام مهندس جان وقت بخیر
  میخواستم بدونم هزینه ساخت مسکونی بدون نصبیات حداقلش متریال ساده متری چند است؟
  هزینه ساخت مشاعات متری چند است؟

  پاسخ
 50. مجید
  مجید گفته:

  سلام مهندس جان
  زمینی داریم به مساحت 400 متر.میخواستم بدونم هزینه ساخت برای 7 سقف به صورت 5 سقف مسکونی با 2 سقف پارکینگ(یکی رمپ) با متریال ساده و تقریبا اولیه بدون نصب موارد ذیل حدودا متری چقدر در میاد با هزینه امروز؟ (مثلا کف سرامیک ارزان)
  در واقع مهندس میخوام بدونم حداقل هزینه ساخت برای مسکونی چقدره؟حداقل هزینه ساخت برای مشاعات متری چقدره؟
  مواردی که نصب نمیشود:شیرآلات-گاز-هود-رادیاتور-کولر -روشویی و سینک-کابینت -قرنیزز-کمد دیواری و بدون نقاشی
  در صورتی که موارد بالا نصب بشه اونم با متریال ساده چقدر در میاد؟
  سپاس بیکران

  پاسخ
 51. Saeideh
  Saeideh گفته:

  سلام وقت شما بخیر .هزینه ساخت یک زمین تجاری ۴۰ متری با دو سقف در صورت استفاده کم هزینه ترین مصالح چقدر هزینه دارد ؟
  ممنون

  پاسخ
 52. علی نوتاش
  علی نوتاش گفته:

  سلام جناب مهندس وقت بخیر هزینه ساخت با متریال خوب برای 1196متر کل زیربنا امروز حدودا متری چند درمیاد؟ و اگر امکان داره هزینه مدیریت بیمان را بفرمایید و مهندس مشاور ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام بستگی ب منطقه داره
   حدود متری ۱۵ تومن درنظر بگیرید.
   مدیریت پیمان ۶ درصد انجام میدیم براتون نیاز ب هزینه جداگانه برای مشاور هم نداره اگر مدیریت پیمان نخواین فقط مشاور بخواین متری ۱۵۰ هزارتومن

   پاسخ
 53. م.ب
  م.ب گفته:

  سلام مهندس وقت بخیر
  میخواستم راهنمایی بفرمایید برای ساخت یک واحد در شمال حدود110متر زیربنا از صفر تا مرحله خاک گچ و نصب درو پنجره که فعلا بشه ازش استفاده کرد البته برق وگاز و آب هم داشته باشه چقدر باید سرمایه داشته باشیم. کاشی سرامیک و سفیدکاری و نما فعلا انجام نشه.زمین 200متره هست.

  پاسخ
 54. هادی فقیهی
  هادی فقیهی گفته:

  سلام
  هزینه ساخت که بین 9 تا 19 میلیون تومن زددد با بخشنامه سازمان نظرام مهندسی که بین 5 تا 10 میلیون تومن زده چرا اختلاف داره؟
  مبنای محاسبات شما و اونها چیه؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام اعدادی که ما آوردیم مربوط ب ابلاغیه پیشین بوده ولی چون منطقی تر هست مبلغ ها نسبت به ابلاغیه جدید دیگه تغییرش ندادیم.
   در کل به اعدادی که اعلام میکنن نمیشه استناد کرد.

   پاسخ
 55. ه
  ه گفته:

  سلام مهندس عزیز زمین 120متری ماده صد میخوام بسازم
  90متر بنا….گودی هم داره تا طبقه سه، چقدر هزینه بره

  پاسخ
 56. امید
  امید گفته:

  سلام آقای زارع وقتتون بخیر باشه
  تو یک زمین ۲۰۰ متر میخوایم یک ساختمان ۵ طبقه با متراژ کلی ۷۰۰ متر و هم چنین دو طبقه پارکینگ زیر کار با مصالح درجه ۱ بسازیم
  ممنون میشم هزینه ساخت بدون قیمت زمین رو برامون محاسبه کنید ، خیلی ممنون

  پاسخ
 57. محمد
  محمد گفته:

  سلام وقت بخیر
  ساختمان دو طبقه با متراژ ۳۲۰متر(زمین ۲۶۰متری) داریم ک میخواییم تخریب و ۵سقف بزنیم

  متریال هم اسکلت فلزی مهره ای با سقف عرشه فولادی
  بر آورد شما برای هزینه فقط اسکلت و نمای کار چقدر هست؟(فقط اسکلت رو بزنیم و تیغه چینی و نمای دوطرف با درب و. پنجره)

  پاسخ
 58. روزبه
  روزبه گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای مهندس هزینه اجرای سفت کاری یک سازه بتنی با 6 سقف و سیستم سقف وافل یکطرفه به همراه دیوار برشی و یک طبقه زیرزمین ( حدود 2000 متر زیر بنا) تقریبا چقدر خواهد شد. همپنین تیغه چینی به همراه اجرای والپست قابل قبول با سفال، هبلکس و لیکا تقریبا چه مقدار به این مبلغ اضافه میکند؟
  متشکرم بابت پاسخگویتان

  پاسخ
 59. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام وقت بخیر
  روی زمینی به ارزش ۱۰ میلیارد در کرمان قصد ساخت ۶ طبقه (۵مسکونی ۱ پارکینگ) هر طبقه دو واحد ۱۳۰ متری
  متراژ کل زمین ۳۶۰ متر
  براورد حدودی ساختش چقدر میشه ؟ با متریال خوب

  پاسخ
 60. یحیی
  یحیی گفته:

  سلام مهندس لطفا هزینه ساخت سه طبقه روی پیلوت ومجموعه ۷۲۰متر زیر بنا وساخت با بتن مهانیت ازخاکبرداری تا پایان سقف متری چند محاسبه می‌شود ممنون از راهنمایی شهرقم

  پاسخ
 61. محمد
  محمد گفته:

  سلام مهندس خسته نباشید ساخت منزل ۱۲۰ متر زیربنا در زمین های بنیادی در منطقه شرق اصفهان حدوداً چقدر درمیاد.؟؟؟ در ضمن مهندس با توجه به اینکه قانون شده که زمین های روستایی هم باید ضد زلزله باشه ولی اینجا تو روستای ما هنوز دارن دیوار باربر با سقف تیرچه ای میسازن میخوام بپرسم جریمه اش چقدره ؟؟؟ آیا جریمه‌ سنگین در نظر میگیرن ؟؟؟ من حقیقتا از ی نفر پرسیدم می‌گفت روستایی یه طبقه رو کاری ندارن ولی قانون ضد زلزله هست

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هزینه ساخت احتمالا از مترمربعی ۷ میلیون تومن شروع میشه ب بالا
   ساخت در هر کجا باید اصولی باشه چه شهر چه روستا
   دیوار باربر با سقف تیرچه ایرادی نداره ب شرطی که درست اجرا بشه اصولی هم هست

   پاسخ
  • سعید حسینی
   سعید حسینی گفته:

   سلام
   مهندس جان برای ساخت زمینی در منطقه یک ،زعفرانیه،به ارزش هر متری ۴۰۰ میلیون ،و در متراژ ۳۲۰ متر.
   برای ساخت ۱۸ طبقه مسکونی (تک واحدی) و ۵ طبقه پارکینگ ،که دوتا مثبت یک و دو،،،و ۳ تا منفی یک و دو و سه…براورد شما چقدره برای ساخت،که البته هر طبقه مجزا استخر و سونا و جکوزی رو داره و البته طبقه بیستم به صورت پنت هاووس و درختکاری و ….
   اگه قیمت شما با متریال درجه یک برای ساخت عالی باشد،با هم دیگه گپ و گفتی رو خواهیم داشت..با سپاس

   پاسخ
 62. محمد
  محمد گفته:

  سلام مهندس وقت بخیر خداقوت
  جسارتا من یک زمین مسکونی به مساحت 260 متر مربع دارم چه نقشه ای را شما پیشنهاد می فرمائید که بتونم همکف یک واحد و در طبقه اول دو واحد یک خوابه طراحی و بسازم؟ برنامه داریم سه واحد در دوطبقه اجرا بکنم باضافه اینکه بتونم سه پارکینگ هم در آن ببینم … با این وضعیت فکر می کنید طبقه همکف و واحدهای طبقه اول چند متری بشوند ؟ توضیح اینکه زمین من درب به حیاط می باشد. ممنون بابت سایت خوب و پاسخگویی شما هستم.

  پاسخ
 63. ماهی
  ماهی گفته:

  سلام.طبقه دوم ساختمان ۱۲۰متری رو میخوام بسازم در مازندران طبقه اول و راه پله و کف طبقه دوم تکمبل و کامله…تقریبا متری چقدر هزینه بر میداره؟

  پاسخ
 64. سید
  سید گفته:

  سلام مهندس خسته نباشید ی زمین تجاری دارم ۳۶ متر میخوام سه طبقه شامل( زیر زمین و همکف تجاری و طبقه اول مسکونی ) بسازم حدودا هزینش چقدر میشه ممنون از سایت عالیتون و راهنمایی های مفید

  پاسخ
 65. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام وقت بخیر
  یه زمین 120 متری دارم با مجوز 60 درصد ساخت که میخوام یه دوبلکس نقلی با متراژ حدود 120 متر بسازم تقریبا چقدر برآورد هزینه ساخت میشه ممنونم

  پاسخ
 66. مجید
  مجید گفته:

  سلام
  زمین ۱۰۰ متری با حاشیه ۶.۷ و طول ۱۵ متر در ممر ۴۵ متری اجازه ساخت تجاری مختلط با تراکم ۱۴۰ در صد در ۲ طبقه ۷۰ متری را دارم .
  ۱- اگر مسکونی بسازم در طبقه با پیلوت سه سقف با داشتن ۲ محل پارکینگ مجاز هستم
  ۲-اگر تجاری بسازم یک طبقه همکف و یک طبقه بالا بدون پارکینگ مجاز به ساخت هستم .
  آیا می توان پروانه درمانی و بهداشتی بگیرم که هزینه پروانه کمتری بدهم .
  لطفا در صورت امکان راهنمایی نمایید .

  پاسخ
 67. حمید
  حمید گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  هزینه افزودن یک سقف اسکلت بتونی با تیرچه و یونولیت در بالای یک آپارتمان که از قبل احداث شده و پیش بینی اولیه شده است چقدر است؟ فقط احداث سقف و کفسازی پشت بام و ایزوگام و دیوار های پشت بام
  بدون هیچ گونه تیغه چینی در طبقه احداث شده

  پاسخ
 68. سید محمد بهشتی
  سید محمد بهشتی گفته:

  سلام روز خوش آقای مهندس عزیز
  من میخوام یه زمین بخرم و یه طبقه بسازم البته اگه بشه جواز ۲ طبقه بگیرم واسه آینده چون الآن توان مالی ۲ طبقه ندارم
  هزینه ساخت یه طبقه ۱۱۰ متری چقدر میشه؟صفر تا ۱۰۰ میخوام

  پاسخ
  • امیر کیانفر
   امیر کیانفر گفته:

   سلام وقتتون بخیر من با یکی مدیریت پیمان رو شریک شدم و زمین برای نفر سومه.
   داریم یه اپارتمان ۴ واحدی هر واحد حدود ۸۵متر با ۳ پارکینگ میسازیم در منطقه پیروزی.میخواستم بپرسم متری چند حدود ساخت ماست و جمع هزینمون چند میشه حدودا.
   ممنون از لطفتون

   پاسخ
 69. شهرام
  شهرام گفته:

  سلام مهندس ممنون که وقت میزارید
  ساخت بنای ۱۰۰ متری
  پیلوت و طبقه اول
  هزینه ساخت در شهر ساری چقد میشه؟

  پاسخ
 70. امیر
  امیر گفته:

  سلام مهندس خیلی ممنون از مطالب مفیدتون من می خواهم یه آپارتمان ۴ طبقه ۱۶۰ متر اسکلت فلزی تو تبریز بسازم (زیربنا ۲۰۰ مترهست) میشه بگید هزینه کل تقریبا چه قدر میشه

  پاسخ
 71. زال
  زال گفته:

  درودبرشما مهندس یک کار کلید تحویل میخام بگیرم 3طبقه رو پیلوت متری12ملیون پارگینگ هم دوازده ملیون محاسبه میشه چرا

  پاسخ
 72. امیرکریمی
  امیرکریمی گفته:

  سلام وقت بخیر
  برای ساخت یک زمین 8*20 ویلایی شمالی یک طبقه در شهر قم
  بنظرتون حدودا متری چند در میاد ساختش(بتنی)؟

  پاسخ
 73. احمد قائمی
  احمد قائمی گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  برای اجرای یک تالار پذیرایی شیک با اسکلت بتن و تاسیسات در حد سه سقف در شهرستان هزینه هر مترمریع چقدر درمیاد

  پاسخ
 74. رضا کاظم زاده
  رضا کاظم زاده گفته:

  سلام مهندس خسته نباشید
  میخواستم بدونم یه زمین 170 متری که تا 4 طبقه و 3واحد هر واحدی هم 95 متری تو رشت حدودا ساختش متری چقد تموم میشه واسمون

  پاسخ
 75. رضا
  رضا گفته:

  سلام مهندس. خداقوت
  یک سوال داشتم خدمت شما
  ما الان در اپارتمان های جنوبی ۲۵۰ متری در مشهد در منطقه ۷
  مجوز زیربنای فروش هر واحد ۱۵۰ متر میدن و ۲۰ متر هم مشاعات در میاد. و ۵ طبقه هم رو پیلوت میدن.
  یعنی ما در جمعا ۷۵۰ متر برای فروش داریم در یک ساختمان ۲۵۰ متری.

  حالا اگه زمین ۵۰۰ متر بشه. ملک شمالی غربی و در قسمت جنوب هم به خیابان اصلی وصله و ۴ تا مغازه هم میشه حاشیه زد.

  ۶ طبقه بزنیم هر طبقه ۳ واحدی بزنیم
  مشاعاتش چقد میشه همون ۲۰ متر در هر طبقه در میاد یا بیشتر میشه ؟
  و هر واحد بنظر شما، مجوز ساخت ۱۲۰ متر مفید برای فروش میدن ؟
  یعنی در هر طبقه ۳ واحد که داشته باشیم میشه ۳۶۰ متر برای فروش. و ۶ طبقه هم داشته باشیم میشه ۲۱۶۰ برای فروش

  پاسخ
 76. هیراد
  هیراد گفته:

  سلام مهندس جان شب بخیر . من یه خانه کلنگی دارم تو یکی از شهرستانهای کرمانشاه متراژ زمینش ۲۵۰ متره اگه بخوام یه طبقه مسکونی بزنم رو پیلوت تقریبا چقدری هزینه ش میشه

  پاسخ
 77. رضا
  رضا گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  تهران یه خونه کلنگی 300 متری دارم میخوام آپارتمان بسازم میخواستم بپرسم حداکثر چند طبقه مجوز داده میشه و چند متر ؟
  و اینکه مجموع کل هزینه ها اعم از هزینه ساخت و ساز و جواز و نظام مهندسی و عوارض و بیمه و … به ازای هر متر مربع چقدر میشه ؟
  یه دنیا ممنونم

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام وقت بخیر
   هر منطقه و ملکی ضوابط خودش داره باید از شهرداری منطقه استعلام بگیرید .
   هزینه ساخت هم بستگی داره ب منطقه از مترمربعی ۱۲ میلیون تومن ب بالا درنظر بگیرید.

   پاسخ
 78. Milad
  Milad گفته:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید هزینه ساخت خونه ویلایی نیمه پیلوت در گیلان محدوده روستایی متری چقدر میشه؟ زمین موجود هست فقط هزینه ساخت.
  ممنون از پاسخگویی

  پاسخ
 79. علی
  علی گفته:

  سلام مهندس به راهنماییت نیاز داریم . ما میخوایم یه خونه توی شهرستان ایلام بسازیم اسکلت میگن بنایی یعنی فلزی نباشه و اسکلت بتنی هم نیست اینجا میگن بنایی . هزینه هر متر چقدر میشه ؟ ۱۳۰ متر میخوایم بسازیم

  پاسخ
 80. زهرا داربوی
  زهرا داربوی گفته:

  سلام
  هزینه ساخت یک طبقه رو پیلوت برای بجنورد بدون هزینه زمین چقدر میشه؟
  حدود100متر زیر بنا

  پاسخ
 81. محمود فیضی
  محمود فیضی گفته:

  با سلام
  برای پرداخت پول نظام مهندسی و شهرداری راهی هست که بشه اقساطی پرداخت کرد ؟

  پاسخ
 82. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام مهندس
  یه زمین 250 متری دارم تو روستای کنار تربت حیدریه . میخوام 100 متر بسازم.فقط میخوام تا اجرچینی ببرمش بالا با کمترین هزینه
  چقدر تموم میشه ؟ متری چقدر تقریبا ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
 83. مسعود
  مسعود گفته:

  سلام
  جناب مهندس
  مشغول ساخت ۶طبقه ۱۸۰متری هستم، سقف ها ریخته شده و میخوام برای ادامه کار مهندس مشاور بگیرم، هزینه مشاور چقدر هست در ماه؟ و چه مهندسی باید بگیرم معماری؟

  پاسخ
 84. بهمن
  بهمن گفته:

  سلام اقای مهندس تو رو خدا جواب بدین دولت داره مسکن ملی زنجان واقعا ظلم مکنه مخام نظر شخصیتون رو بدون یه واحد ۹۶ متری با نشعابات ۱۳۵ متری در زنجان مسکن ملی ک کلا ۴ طبقه روی پیلوت و هر طبقه ۵ واحده حدودا چند باید دربیاد

  پاسخ
 85. حسن ارض لویی
  حسن ارض لویی گفته:

  با سلام و وقت به خیر .اقای مهندس من یک زمین ۱۰۰۰ متری در روستایی واقع در زنجان دارم ارزش زمین ۲ میلیارده اگه بخوام دور تا درورش رو دیوار کشی کنم ۲.۵ تا ۳ متر ارتفاع داشته باشه هزینه حدودیش چقدر میشه ؟؟؟؟
  مجوز ساخت یه ۱۲۰ متری هم توش دارم هزینه اینم میفرمایید ؟؟؟؟؟؟؟ سپاس گزارم

  پاسخ
 86. کیان
  کیان گفته:

  مهندس خداقوت میخواستم ببینم از اول یک پروژه ۱۰۰۰متری تا پایان حدقل ۱۸ماه طول میکشه تو این دوسال مصالح زمین آپارتمان به صورت پله ای رفتن بالا خوب الان به آخر پروژه رسیدیم چه جوری میشه پولی که خرج ساخت کردی به نرخ روز منظورم بروز کرد و سود پروژه را حساب کرد فرمول درستی داره یا خیر ؟

  پاسخ
 87. اقایی
  اقایی گفته:

  سلام خسته نباشید
  مهندس ما یک خانه کلنگی در جنوب تهران ب متراژ 133 متر و بر 7 داریم فک و داخل اون منطقه فک کنم 4 طبقه با پارکینگ 5 طبقه بدن هر طبقه هم فک میکنم 80 متر اینا بده میخواستم بدونم متری چقد هزینه ساختش میبره و اینکه کل هزینه ساخت چقد میشه با جواز شهداری این چیزا صفر تا صد ساخت؟؟

  پاسخ
  • عباس
   عباس گفته:

   جناب درموردکف سازی بام وطبقات فوم بتن باتوجه به سرعت،تمیزی،عایق کاری و….بهیچ وجه با پوکه ریزی قابل مقایسه نیست

   پاسخ
 88. محمدحسین
  محمدحسین گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون که وقت میذارید
  من ملکی دارم که مجوز ۶ طبقه روی پیلوت رو داره و هر طبقه ۲ واحد حدودا ۷۰ متری میخوام بسازم
  الان ساختمون گلنگی هستش در ۲ طبقه هر طبقه ۱۴۰ متر
  سوالم ازتون اینکه هزینه طراحی و پیمان کار که کارو از صفر تا صد انجام بدن چه قدر هست حدودا ؟ من دانشجو هستم و تجربه ساخت ندارم
  اینم اضافه کنم که کاربری ملک اداری هست
  ممنون

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام اول باید نقشه هاتون طراحی کنین بعد قیمت بگیرین از چند نفر
   هزینه ساخت کار شما از مترمربعی ۱۰ میلیون تومن شروع میشه ب بالا

   پاسخ
 89. یگانه
  یگانه گفته:

  سلام وقتتون بخیر مهندس یه سوال داشتم از خدمتتون
  زمینی هست به متراژ ۲۲۰ در مرکز شهرستان مبلغ فروشش رو متری ۲۰گفتن حدودا ۴ میلیارد زمین میشه
  اگر بخام۱۲۰ متر زمین روبسازم طبقه همکف رو پارکینگ و مغازه در بیارم و دو طبقه یک واحدی چقدر هزینه داره؟

  پاسخ
  • ایمانی
   ایمانی گفته:

   سلام مهندس جان
   قیمت های اعلامی تو سایتتون هزینه ساخت بنا مفید هست یا کل زیر بنا
   چون بنا مفید حدود ۷۴ تا ۷۵ درصد کل بنا هست.
   دیگه اینکه منظور از ۴ طبقه یعنی ۴ طبقه روی پیلوت هست یا با احتساب پیلوت ۴ طبقه

   یعنی اگر بخواهیم محاسباتمون رو برای مثلا ی ۵ طبقه لحاظ کنیم باید بنای کل رو متری ۱۰۹۰۰ بگیریم دیگه؟

   پاسخ
 90. احمد
  احمد گفته:

  با درود فراوان
  جناب مهندس یک سوال تخصصی داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  قیمت ساخت اسکلت بتنی(تیرچه بلوک) در صبقه پنجم و دهم
  مثلا با طبقات پایین تر چگونه محاسبه میشود
  و چرا اصولا قیمت ساخت در طبقات بالاتر گران تر میشود

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام معمولا همه با هم قیمت میدن و تفاوتی نمیکنه بین قیمت طبقات ولی وقتی یک پیمانکار جدید وسط کار میاد میخواد طبقات بالا انجام بده طبیعی است قیمت بالاتر باید بده چون کار سخت تر میشه
   همچنین در طبقات بالاتر نیاز ب جرثقیل های بلندتر هست

   پاسخ
 91. شهرام
  شهرام گفته:

  سلام مهندس جان عرض ادب و خداقوت من یه زمین 200 متری دارم میخام 160 ازش سه طبقه روی پیلوت بسازم به نظر شما تا مرحله‌ای که آجر چینی تمام بشود چقدر هزینه میشه؟

  پاسخ

  پاسخ
 92. Masoud
  Masoud گفته:

  سلام و عرض ادب به مهندس عزیز، در ابتدا ممنونم که جواب سوالات رو با حوصله و انرژی و وقت گذاری برای هر کدوم می دهید. من مهندس برق هستم ولی تا کنون کار ساختمانی نکردم ، یک زمین دارم 240 متر با ارزش 9 میلیارد در شهرستان که نو ساز در اون جا متری بین 30 تا 35 قیمت گذاری میشه. براوردی که برام انجام دادند دوستان گفتن 144مفید طبقه اول و پنج طبقه بعدی 151 .بنده 6 تا 7 میلیارد هم آپارتمان دارم که ساکنم. خواستم ببینم توجیه ساخت داره خودم بسازم یا بدم پیمانی بسازند؟ واقعا ممنونم از لطف شما در پاسخ گویی.

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام بله خوبه برای ساخت
   اگر تجربه ساخت ندارید یا به صورت مدیریت پیمان واگذار کنید یا اینکه یک مهندس مشاور در کارتون داشته باشید
   مدیریت پیمان یعنی واگذاری کل کار از خرید مصالح و اجرا …. موقعی خوبه که خودتون فرصت ندارید سرکار بیاین
   ولی مهندس مشاور اگه بگیرین فقط تو کار به شما کمک میکنه و خریدهارو خودتون انجام میدین

   پاسخ
  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   سلام آقای مهندس، من یه آپارتمان 100 متری سال 99 پیش فروش خریدم و خرداد 1402 قراره تحویل بده و تو قراردادمون هم قراره تا 30 درصد تورم مصالح در حین ساخت با فروشنده باشد و مازاد بر آن با خریدار، میخواستم ببینم ازسال 99 تا سال 1402 تورم مصالح چند درصد است؟ ساختمان جمعا 8 طبقه است

   پاسخ
   • علی زارع
    علی زارع گفته:

    سلام اطلاع ندارم
    در مورد این چنین مواردی باید به کانون کارشناسان دادگستری مراجعه کنید و درخواست کارشناس بدین برای محاسبه هزینه ها در زمان گذشته و حال

    پاسخ
 93. حسین
  حسین گفته:

  سلام مهندس
  هزینه سفت کاری ای که نوشتید با احنساب هزینه سربندیه یا خیر؟
  و اینکه با متری 8 تومن 3 طبقه 3 واحد قابل ساخت هست یا خیر؟

  پاسخ
 94. عباس
  عباس گفته:

  سلام جناب مهندس وقتتوت بخیر
  یه زنین به متراژ ۱۲ در ۲۰ دارم میخوام یه دوبلکس با متراژ کل ۲۰۰ متر بسازم تقریبا چقدر هزینه ساخت ان میشه؟

  پاسخ
 95. حمید
  حمید گفته:

  سلام مهندس جان من یه زمین 200متری دارم میخام 120ازش دو طبقه روی پیلوت بسازم تو لرستان هست به نظر شما تا مرحله‌ای ک آجر چینی تمام بشود چقدر هزینه میشه پول پروانه ساخت رو حساب نکنید

  پاسخ
 96. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام وقت بخیر خدا قوت و تشکر از وقتی که میذارید
  یک زمین ۲۰۰ متری ۵×۴۰ در کوچه تجاری پایین برای ساخت سوله یا انباربا زیر بنای ۲۰۰ متری با ارتفاع ۵ متر( برای ورود کامیون)

  و بالای سوله یه واحد ساختمان مسکونی به متراژ ۱۵۰ متر
  صفر تا صد حدود چقد هزینشه؟

  پاسخ
 97. Amir
  Amir گفته:

  سلام خسته نباشید مهندس،زمین ۲۲۰ متری برای تجاری یه زیر زمین بعنوان انبار و دو طبقه روش سالن متری چقدر میشه؟

  پاسخ
 98. مسعود الهی
  مسعود الهی گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  ممنون از مطالب مفیدتون
  جناب مهندس از اصفهان مزاحم میشم
  زمینی دو کله با بر هفت متر یک طبقه همکف و دو طبقه روی همکف با مجوز ۷۰ درصد ساخت آیا ارزش سرمایه گذاری داره
  قیمت زمین ۴
  قیمتت آپارتمان ۲۲

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام قیمت زمین نگفتید
   هزینه ساخت حداقل متری ۱۰ میلیون تومان درنظر بگیرید با قیمت زمین جمع کنید. مبلغ حاصل باید حداقل ۳۰درصد بیشتر باشه از درآمد حاصل از فروش آپارتمان

   پاسخ
 99. رضا
  رضا گفته:

  سلام و خسته نباشید به عزیزان ببخشید منه جوان 24 ساله میخام یه ساختمان 4 یا 5طبقه بسازم هزینه کلی جمعا چند میلیارد میشه حتی داخل ساختمان. یه زمین 200 متری دارم.

  پاسخ
 100. .
  . گفته:

  سلام خسته نباشید مهندس.میخواستم بدونم برای شروع سرمایه حدود ۱۳-۱۴تومن خوبه؟یا مشارکت بهتره؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام برای سازنده مشارکت در ساخت بهتره البته اگر تجربه ساخت داشته باشید.
   اگر تازه میخواین شروع کنین و تجربه ساخت ندارین زمین ارزان تر بردارید و خودتون بسازید.

   پاسخ
 101. پدرام
  پدرام گفته:

  سلام. اگر فرض کنیم هزینه ساخت ساختمان با اسکلت فلزی و بتنی و گودبرداری و ساخت فنداسیون حدود ۱۲ میلیون تومن به ازای هر متر مربع دربیاد، لطفا بفرمایید اگر بخواهم با ۶ یا هفت کانتینر فلزی(همینهایی که برای حمل و نقل کالا در بنادر استفاده میشه) بدون نیاز به گودبرداری و ساخت فنداسیون و صرفا با ساخت کرسی ساده ۱۵ سانتی بتنی بدون میلگرد، کانتینرها رو ترکیب، برشکاری و جوشکاری کنم تا بشه فضاهای بزرگی مثل هال ۵۰ متری از توش درآورد، با احتساب تاسیسات و الکتریک و غیره، کلا به نظرتون متری چند درمیاد؟ و اینکه آیا برای ساخت چنین واحدی، باز مجوز ساخت و عوارض شهرداری و عوارض نظام مهندسی و تامین اجتماعی و غیره نیازه گرفته و پرداخت بشه؟ (فکر کنم برای کانکس های پیش ساخته مجوز نیاز نباشه) لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 102. رضا
  رضا گفته:

  سلام جناب مهندس
  زمین ۲۵۰ متری دارم در شهرستان . زمین جنوبی و دو بر هست
  میخواستم بدونم برا زیر زمین و دو طبقه رو
  تا پایان فونداسیون ( دیوار چینی و … )
  حدوداً هزینه چقدر میشه
  ممنون از جواب دهی

  پاسخ
  • مهدی
   مهدی گفته:

   سلام خسته نباشید
   جناب مهندس من یک خونه دارم زمینش ۱۰۵ متره ویلایی یک طبقه(همکف ساخت شده) میخوام سقف طبقه اولم رو بزنم صد در صد ساخت
   تا سفت کاری
   حدودا چقدر هزینم میشه؟
   ممنون

   پاسخ
    • مهدی
     مهدی گفته:

     عذر خواهم جناب مهندس
     طبقه ی همکف ساخت شده و داخلش نشستم،فقط سقف اولم رو میخوام بزنم،ستون انتظار دارم،مجوزات رو هم دارم،فقط هزینه سقف طبقه اول چقدر میشه؟
     ممنون بابت وقتی که میگذارید

     پاسخ
 103. جواد منصوری
  جواد منصوری گفته:

  سلام نظرتون در مورد سازه هایlsf چیه، آیا اون حس راحتی و رفاه سازه های بتنی و آهنی رو میده
  ممنون

  پاسخ
 104. امیر حسین
  امیر حسین گفته:

  سلام و عرض ادب مهندس خدمت مهندس زارع میخواستم بدونم خونه ای 4طبقه 4واحدی ساخت سال 82 با متراژ زمین 200 متر و متراژ هر واحد 140 متر بعد از چن سال کلنگی و فرسوده میشه و روند بازسازی ایش چطور هستش (ساختمان آرماتور بندی و شخصی ساز هستش)

  پاسخ
 105. جعفری
  جعفری گفته:

  سلام خسته نباشید مهندس برای ساخت یک طبقه مغازه 160 متر با بهر 16 با 4 دهنه مغازه کدوم سازه بهتر و صرفه اقتصادی داره تشکر؟

  پاسخ
  • مهدی
   مهدی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   من قصد ساخت یع باشگاه بدنسازی دارم ب صورت هم کف نع زیر زمینی
   ۲۴۰ متر زمین
   ویک پارکینگ زیر زمین ب ارتفاع 2 تا 2.5 متر بزنم
   همین
   خواستم بدونم چقدر هزینه میرم
   یا اینکع بدون پارکینگ فقط یک طبقه باشگاه چقدر هزینه میرم ؟؟؟؟
   🙏

   پاسخ
   • علی زارع
    علی زارع گفته:

    سلام وقت بخیر
    به ازای هر مترمربع زیربنا ۸ میلیون تومن ب بالا درمیاد
    دقیقترش بعد از اینکه نقشه های اجرایی طراحی بشه مشخص میشه

    پاسخ
 106. محمود
  محمود گفته:

  با سلام و وقت بخیر و نیکی
  مغازه تجاری نیمه ساخت، اسکلت و سقف و دیوار چینی کردم برای نازک کاری داخل مغازه مشاوره می خواستم. بدنه و کف مغازه از سنگ استفاده کنم یا سرامیک؟ امکان داره طرح و مدل هر کدام را بفرمایید؟ برای مغازه کدام شکیل تر و مقرون به صرفه تر است؟
  پیشاپیش از راهنماییتون متشکرم

  پاسخ
 107. علی اصغر
  علی اصغر گفته:

  سلام .آقای مهندس ببخشید . رشته نقشه کشی با استعداد ساختمان در ماه حدود چند میلیون درآمد دارد؟

  پاسخ
 108. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  یک خانه نیمه ساز دارم که الان سه سقف بتنی آن زده شده، میخوام یک سقف دیگر اضافه کنم، حدود ۱۳۸ متری میباشد، اما دیوار چینی نشده است، میخواستم ببینم حدودا چقدر برای تکمیل شدن نیاز دارد؟

  پاسخ
 109. سعید
  سعید گفته:

  سلام
  آقای مهندس هزینه ساخت و ساز رو با احتساب قیمت زمین محاسبه شده یا هزینه زمین اضافه میشه.
  مثلا برای پنج طبقه با پیلوت که گفته میشه متری یازده میلیون تمام شدش هست بااحتساب پول زمین هست یا خیر؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
   • محمدرضا حاجی موسایی
    محمدرضا حاجی موسایی گفته:

    سلام ممنون از. توضیحات کامل شما فقط لطف بفرمایید که چرا طبقه ۵با طبق ۹ چهار میلیون اختلاف هزینه ساخت هست آنقدر که فونداسیون و سفت کاری در طبقه اول تا سوم هست طبقه ۹نیست طبقه پایین هم آسانسور داره طبقه ۹هم داره ممنون

    پاسخ
 110. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام جناب مهندس خسته نباشد،یه زمین ۲۸۰ متری که۱/۸ مالک هستم اگه یه ساختمان ۴ طبقه ساخته بشه ومن یه واحد ۹۰ متری بگیرم هزینه ساخت واحدم چقد در میاد؟سپاس.

  پاسخ
 111. مهدی جعفریان
  مهدی جعفریان گفته:

  با سلام.
  سئوالی داشتم از خدمتتون.
  سازمان نظام مهندسی برای محاسبه جدول تعرفه خدمات طراحی و نظارت آیا هزینه خرید زمین را هم در محاسباتش در نظر میگیره یا خیر؟
  در جدول تعرفه سال 1402 قیمت یک متر مربع ساختمان 6 و 7 طبقه 5،300،000 تومان اعلام شده.درحالی که طبق چیزی که شما درج کردید این هزینه حدود 12،500،000 تومانه.

  پاسخ
 112. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام و درود
  میخواستم ببینم اگه نقدینگی لازم برای ساخت به خانه داشته باشم چه مدت رمانی طول میکشه تا خونه کامل تمام بشه؟
  و اینکه اکه بخوام ۴ واحد تو همون رمین بسازم باید مدت زمان و ۴ برابر کنم؟

  پاسخ
 113. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام‌آقا‌مهندس‌عزیزبابت‌مطالب‌ممنون
  من‌می‌خوام‌سازنده‌بشم.چه‌فاکتورهای‌باید‌داشته‌باشم.می‌خوام‌شغل
  بساز‌بفروش‌داشته‌باشم.

  پاسخ
 114. همتی
  همتی گفته:

  درود زمینی دارم حدود ۲۴۰۰ متر که پنجاه و پنج درصد شهرداری میدهد حدود ابعاد ۷۵ در ۳۳ و با توجه به نمای شهر مجوز از ۱۲ الی ۱۶ سقف میدهد ، میخاستم بدونم هر طبقه چند متر ساخت میتوان گرفت؟ و سرمایه کامل ساخت رو ندارم پیشنهاد شما چیست؟ پیشنهاد انبوه سازی زیاد هست ولی اعتمادی ندارم چون شناخت ندارم در اصفهان

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام باید پیش پروانه بگیرین و بر اساس اون ببینین چند واحد میخواین و میتونین بسازین ….اینطوری متراژها مشخص میشه.
   سرمایه ساخت ندارین یا باید مشارکت در ساخت کنین یا تهاتر کنین

   پاسخ
 115. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام و وقت بخیر ، هزینه سفت کاری در مناطق روستایی با کلاف و دیوار باربر حدودا متری چقدر میشه ؟ (خیلی ممنون از دقت و صبر و حوصله تون بابت پاسخگویی)

  پاسخ
 116. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام من دانشجوی مهندسی مکانیک هستم میخواستم ببینم اگر در آزمون نظام قبول بشم چه آینده کاری دارم ؟آیا در آمدم خوبه یا نه،؟

  پاسخ
 117. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  من یه زمین دارم تو شهرستان بر خیابون با عقب نشینی کلا ۳۳۰ متر هست شمالی جنوبی
  شمالی بر خیابون هستش جنوبی هم داخل کوچه
  عرض خونه ۱۵ و طولش هم ۲۲ متره
  بر خیابون ۱۵ متره اگه من بخوام ۳ دهنه مغازه همکف بزنم و ۳ طبقه مسکونی روی مغازه ها هر طبقه هم ۲یا ۳ واحد کلا هزینه ساختش چقدر میشه؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام وقت بخیر
   بستگی ب کار و موقعیت زمین داره تا زمانیکه نقشه های اجرایی طراجی نشه نمیشه برآورد درستی کرد.
   بر اساس زیربنا کل متری ۱۰ میلیون تومن ب بالا درمیاد.

   پاسخ
 118. مصطفی
  مصطفی گفته:

  سلام وقت بخیر
  زمین 275 متر با تراکم 60% و 6 سقف پروانه به جز نظام سایر هزینه ها پرداخت شده (قیمت زمین با پروانه ۱۱ میلیارد):
  قیمت واحد صفر حدود ۳۳ میلیون
  ۱-هزینه نظام چقدر میشه؟
  ۲- آیا توجیه ساخت داره؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام
   ۱- حدود متری ۴۰۰ هزارتومان
   ۲- حدود ۲۷ میلیارد تومن میشه فروش – حدود ۱۰ میلیارد تومن هزینه ساخت (البته من از هزینه و کیفیت ساخت منطقه شما اطلاع ندارم) در کل خوبه بنظرم موردهای بهتری هم پیدا میشه اگه بگردین

   پاسخ
 119. مرتضی
  مرتضی گفته:

  سلام مهندس
  اگه متری حساب کنیم
  آیا هزینه ی ساخت یک واحد ۱۵۰ متری با یک واحد مثلا ۷۰ متری
  فرق دارد؟
  چون خیلی هزینه ها فرقی نداره چه متراژی باشه مثل کابینت شیرآلات و…

  پاسخ
 120. مرضیه
  مرضیه گفته:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون ، با احتساب قیمت ها در سال 1402 ، ساخت یک ساختمان سه واحده (همکف پارکینگ و سه طبقه روی پارکینگ) همراه با آسانسور ، بدون محاسبه پروانه ساخت متری چند درمیاد ؟

  پاسخ
 121. ابراهیمی
  ابراهیمی گفته:

  سلام. وقت به‌خیر. ساخت یک خانه دو طبقه به متراژ حدود ۶۰ متر در روستایی در شمال در حدی که فعلا قابل استفاده باشد تا بعدا به نماکاری و گچ کاری برسد، حدودا چقدر هزینه خواهد داشت؟

  پاسخ
 122. ناشناس
  ناشناس گفته:

  باسلام
  زمینی به مساحت ۴۰۷ متر که به صورت ۴۸.۵ مالک به ۵۱.۵ سازنده و شامل ۴طبقه روی پایلوت،هر طبقه دو واحد تقریبی ۱۲۰متر،کلا ۸ واحد میشه،۴واحد سازنده و ۴ واحد مالک سهم سازنده هست،به صورت سرمایه گذاری ۲۵ درصد شرکت کردم که یک واحد سهم من می باشد،حدودی چقد هزینه پام میفته،آیا با توجه به تورم به صورت قطعی متری ۳۷ خرید می کردم برام بصرفه تر نیست،پروژه ۲۴ماهه هست

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام
   هزینه ساخت بستگی ب کار داره بر اساس زیربنا کل از مترمربعی ۱۲ میلیون تومن ب بالا درمیاد
   ب قیمت روز هزینه ساخت کل پروژه حساب کنید. ۲۵٪ این مبلغ رو مقایسه کنید با قیمت روز ۱ واحد آپارتمان.
   اگه این اختلاف بیش از ۳۰ درصد باشه خوبه

   پاسخ
 123. مقدم
  مقدم گفته:

  آقای زارعی سلام
  زمین ۴۰۰ متری در کرج، با ۴ طبقه + ۱ طبقه پیلوت مجموعا زیربنای ۱۲۵۰ مترمربع هزینه ساخت چقدر میشه در سال ۱۴۰۲؟

  پاسخ
 124. ناشناس
  ناشناس گفته:

  با سلام
  قطعه زمین تجاری 60 متری (100 درصد ساخت) در بندرعباس دارم. که تصمیم به ساخت یک مغازه به همراه نیم طبقه و یک واحد بالای آن را دارم. سوال داشتم که با سازه LSF میتونم اجراش کنم و هزینه آن چقدر میشود..

  پاسخ
 125. صبا
  صبا گفته:

  سلام ما میخوایم یک ساختمان مشترک با برادرشوهرم بسازیم طبقه ی همکف ازما وطبقه ی اول از ایشون تا چه مرحله ای از ساخت هزینه ها مشترک هست ودرچه قسمت ما میتونیم جداگونه پیش بریم منظورم بیشتر روی لوله کشیها وبرق کشی و..هست بعداز اجرای فندانسیون واسکلت وسقف دیگه چه مواردی مشترکه
  یعنی اگر ایشون دراین مرحله دست نگه دارن ما میتونیم داخلی ساختمون رو شروع کنیم بعد طوری نمیشه که بخوان مامثلا خونه رو سفید کرده باشیم بخوان روی گچها لوله بیارن پایین رد کنن؟؟؟

  پاسخ
 126. پیروز عزیزی
  پیروز عزیزی گفته:

  با سلام:
  خانه ای جنوبی کلنگی در جنوب شرق تهران با مساحت ۳۱۵ متر و بر ۱۰.۵ در پهنه R122 با گذر ۱۰ متری چند طبقه و هر طبقه با مساحت چند متر میتواند ساخته شود آیا مجوز طبقه ششم را میگیرد.با تشکر از سایت مفید و ارزنده تان

  پاسخ
 127. پیام
  پیام گفته:

  با سلام
  ممنون بابت توضیحات کامل و دقیق شما
  بسیار آموزنده ، ساده و روان بود
  (یک طبقه ملک 100 متری روی کرسی به ارتفاع 1 متر در شمال کشور براورد ساخت متر مربعی چقدر تموم میشه؟)

  پاسخ
 128. هادی
  هادی گفته:

  آقای زارعی پارکینگ چند متر ارتفاع دارد؟
  میتونم پارکینگ رو یک و نیم متر درست کنم؟
  بعد طبقات اول تا پنجم هر کدوم هر طبقه چند متر ارتفاع لازمشه من میخوام ارتفاعشو ۲ متر کنم کافیه؟

  پاسخ
 129. امین
  امین گفته:

  سلام،وقت شما بخیر،
  یک ساختمان دوطبقه و پیلوت
  جنوبی داریم و میخوایم طبقه ی سوم رو احداث کنیم. صفر تا صد متری حدودا چقد هزینه داره؟
  خیلی ممنونم از شما.

  پاسخ
 130. رضا
  رضا گفته:

  با سلام زمینی به مساحت 280.5متر جنوبی با سه طبقه رو پیلوت با 71% دستور نقشه، با توجه به بر زمین که 12متر میباشد امکان ساخت دو واحد در هر طبقه را دارم.
  اگر بخواهم زیرزمین بعنوان پارکینگ و انباری در نظر بگیریم آیا امکان اینکه طبقه پیلوت را تماما مسکونی کنم هست یا خیر؟
  و اینکه اگر قیمت زمین با قیمت ساخت طبق دستور نقشه برابر باشد آیا مشارکت در ساخت فایده دارد یا نه. ممنون از لطف و عنایت شما مهندس بزرگوار

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام
   بعید میدونم بشه پیلوت کامل مسکونی گرفت دقیقش از شهرداری منطقه استعلام بگیرید.
   برای اینکه ببینید مشارکت در ساخت فایده دارد یا نه باید درآمد حاصل از فروش آپارتمان ها را با هزینه ساخت و قیمت زمین مقایسه کنید.
   معمولا ملک هایی برای مشارکت خوب است که حداقل ۶ سقف بشه ساخت

   پاسخ
 131. هادی
  هادی گفته:

  سلام.آقای زارع خسته نباشید.
  یک سوال مهم دارم کل هزینه عوارض شهرداری حدودیش چنده؟
  میخوام یک زمین ۷۰ متری بخرم یا ۱۰۰ متری و میخواهم ساختمان ۵ طبقه درست کنم
  ولی قبل از اینکه گود برداری کنم باید برم عوارض شهرداری ببینم مهندس ناضر و بیمه اجباری یا قطار شهری و غیره همشون رو اگه جمع کنی با زمین ۷۰ متر و با ساختمان ۵ طبقه چقدر درمیاد؟ حدودیش
  هر طبقه چقدر عوارص داره؟
  بعد میتونم خودم تنهایی ساختمان رو درست کنم چون نمیتونم حقوق کارگر بدم و میخواهم یک جاهایی رو در حد توانم هست رو خودم درست کنم مثلا فنداسیون میلگرد آجدار رو میسپورم به مهندس ولی درست کردن سیمان و ریختن در گود برداری بعهده خودم ایا شهرداری گیر میده؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هر منطقه ای یک قیمتی داره از دفاتر پیشخوان شهرداری بپرسین. اگه مشهد هستین به مطلب هزینه جواز ساخت در مشهد مراجعه کنید.
   در ضمن بعید میدونم برای زمین ۷۰ متری ۵ طبقه مجوز بدن. چون هر واحد مسکونی یک پارکینگ میخواد. یک زمین ۷۰ متری ۲ تا پارکینگ بیشتر درنمیاد.
   اگه خودتون استا کار هستین میتونین بعضی از کارهارو انجام بدین ولی اگر نیستین نمیتونین
   در مورد بتن ریزی هم بتن آماده باید بیارین دستی نمیشه درست کرد

   پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    اقای زارع من استا کار نیستم ولی فقط میخوام دیوارهارو انجام بدم و بتن ریزی فنداسیون رو میسپورم به ماشین میکسر بزرگ که زود تمومش کنه ولی اون ماشین میکسر که شبیه همزن سیمان است اون چقدر روزانه میگیره؟

    پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    بعد اگر میخواهم ساختمان با زمین ۱۰۰ متر درست کنم اول باید پارکینگ درست کنم؟
    پارکینگ کجا باید قرار گیرد زیر زمین یا طبقه اول؟

    پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    اگر من پارکینگ رو درست کردم میتوانم گچ کاری و کاشی درست کنم ؟
    اگر درست دیوار‌هارو گچ زدم و کاشی زدم تو پارکینگ آیا میتوان ازش اجاره استفاده کرد؟
    اگر مهندس ناظر فهمید گیر نمیده؟
    شهرداری گیر نمیدن؟

    پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    آیا با زمین ۱۰۰ متر چقدر میتوانیم زیر بنا درست کنیم و هر طبقه چند تا واحد باید درست کنیم؟
    آیا میشه یک ساختمان بدون واحد درست کرد؟

    پاسخ
     • هادی
      هادی گفته:

      بعد آقای زارعی من چطور بفهمم چند متر گود برداری کردم؟
      میشه برام با یک مثال محاسبه کنید
      مثلا من به اندازه ۴۶۰ متر پی کنی کردم و هر متر قیمت بتنی مثلا ۱ تومن الان من اون ۴۶۰ متر را با ۱ تومن ضریب کنم ؟
      در میاد ۴ملیارد و ۶۰۰ یعنی هزینه بتنی ۴ میلیارد و ۶۰۰ درمیاد درسته؟

      پاسخ
     • هادی
      هادی گفته:

      اقای زارعی شما فکر کنید ۲۰۰ پتر زمین دارید و جمع عوارض شهرداری شد ۳۰ تومن الان من باید ۲۰۰ متر رو ضریب ۳۰ تومن کنم؟

      پاسخ
      • علی زارع
       علی زارع گفته:

       متوجه منظورتون نشدم متاسفانه
       شهرداری عوارض بر اساس متراژ زمین نمیگیره بر اساس زیربنا کل ساختمانی که قرار است بسازین میگیره
       هزینه عوارض در هر منطقه ای متفاوت است با منطقه دیگر. باید از شهرداری همون منطقه استعلام بگیرید.

       پاسخ
   • هادی
    هادی گفته:

    بعد آقای زارعی وقتی زمین ۱۰۰ متر خریدم اول باید برم شهرداری عوارض شهرداری رو پرداخت کنم؟
    اگر رفتم عوارض شهرداری بعد کی برام نقشه کشی انجام میده و اگر مهندس معمار برام نقشه کشی انجام بده کی برام ساختمان رو درست کنه آیا بدون مهندس میشه ساختمان درست کرد چون من فقط میخوام دیوارها رو درست کنم اما فونداسیون و اسکلت و سقف کار من نیست دیگه

    کی برام نقشه کشی انجام میده؟
    آیا اون شخصی که نقشه کشی انجام میده خودش ساختمان رو درست میکنه؟ یا فقط نقشه برداری میکنه و پولشو میگیره و میره و خودم باید مهندس پیدا کنم؟

    پاسخ
    • علی زارع
     علی زارع گفته:

     بله اول به شهرداری یا دفاتر پیشخوان شهرداری مراجعه میکنین درخواست پروانه میدین و فیش های شهرداری پرداخت میکنین بعد میرین دفتر مهندسی نقشه هاتون طراحی میکنن. نظام مهندسی بهتون ناظر معرفی میکنه که بیاد به کارتون نظارت کنه. برای اجرا کارتون هم باید خودتون پیمانکار یا مهندس پیدا کنین

     پاسخ
     • هادی
      هادی گفته:

      بعد آقای زارعی من وقتی برم نقشه کشی هزینه رو بدم‌ میگن هر برگه ۲ تومن هالا من فقط نقشه پارکینگ و طبقه اول پلان رو فقط برام نقشه کشی کنه اینا رو بکشه کافیه؟ چون طبقه اول شبیه طبقه های دیگه هستند و لازم نیست دیگه ۴ طبقه مابقی رو برام بکشه اگه فقط نقشه پلان پارکینگ و نقشه پلان طبقه اول رو برام ترسیم کنه یعنی میشه دو برگه این دوتا برگه درست کنم کافیه؟یا الا باید همه ۵ طبقه رو برام پلان بکشه؟

      پاسخ
 132. عیسی
  عیسی گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت مهندس زارع عزیز
  بنده یک زمین تجاری به مساحت ۱۰۰۰ متر در شهرستان دارم سوال اینجاست اگر بخوام یک طبقه قرفه بندی (بصورت پاساژ) بسازم هزینه تمام شده چقدر می‌شود؟

  پاسخ
 133. امین
  امین گفته:

  سلام جناب مهندس یک ساختمان کهنه ساخت داریم که متراژ زمین ۲۰۰ متر هستش میخواهیم ۴ واحد ۱۳۵ متری و یک واحد ۹۵ متری بسازیم تقریبا هزینه ساخت چقدر میشود ؟

  پاسخ
 134. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام
  ممنون از زحمات شما جهت راه اندازی این سایت

  تفاوت قیمت اپارتمان طبقه اول ودوم و سوم در ساختمانهای بدون اسانسور چند درصد است

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام بستگی ب موردش داره باید از املاکی ها بپرسین
   تو ساختمان های با آسانسور طبقه اول (روی پیلوت) ارزش کمتری داره ولی بدون آسانسور طبقه اول بهتره از بقیه در حد ۱۰ درصد فکر میکنم

   پاسخ
 135. Lm
  Lm گفته:

  سلام مهندس
  من یه زمین۱۸۰متری دارم صفر تا صد اگر بخوام بسازمش و واسطه هارو حذف کنم یعنی خودم دنبال کاراش باشم تقریبا چقدر درمیاد؟؟
  توروخدا کمک کنید و بفرمایید حدودی چقدر هزینه میخواد

  پاسخ
 136. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت مهندس زارع گرامی و تشکر بابت پاسخ گویی
  من یک ملک کلنگی توی شهرستان به متراژ ۱۶۰ متر دارم و میخوام کلا ۲ طبقه بسازم و زیر بنای هر واحد ۱۰۰ متر و حیاط ۶۰ متر داشته باشه و از حیاط برای پارکینگ استفاده بشه. سوالن اینه که به نظر شما سازه بتنی بهتر و محکمتره یا اسکلت فلزی؟و اینکه ممنون میشم بفرمایید کل هزینه ها حدودا چقدر میشه؟

  پاسخ
 137. مریم شهریاری
  مریم شهریاری گفته:

  سلام آقای مهندس منزل ما۳۰سال ساخت هست میخواییم تخریب کنیم دوباره بسازیم
  دوطبقه روی همکف یعنی زیرزمین هم میتونیم داشته باشیم یعنی چندواحدعرض ۹×۲۰کوچه ۸متری

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام زمین کوچیک هست نیاز ب زیرزمین نداره
   هم میتونین ۲ تا تک واحدی دربیارین و هم میتونین ۲ تا دو واحدی (مجموعا ۴ واحد) دربیارین.
   اگه زمین شمالی است تک واحدی فقط دربیارین اگه زمین جنوبی است هم تک واحدی میشه کار کرد هم دو واحدی

   پاسخ
 138. علی
  علی گفته:

  سلام و عرض ادب
  زمینی به متراژ 300 متر با عرض11.5 جنوبی که اجازه ساخت 2 طبقه رو فقط میدن البته از کف نه پیلوت چطور نقشه میشه کشید که بهترین بهره رو برد قیمت زمین تو منطقه متری 70 میلیون هست. باتشکر

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام عرض ۱۱.۵ جنوبی مورد خیلی خوبی است همه کار میشه کرد هم میشه دو واحدی درآورد هم تک واحدی
   در مطلب طراحی پلان ساختمان جنوبی کلیاتی در این مورد توضیح دادیم.
   میتونین کارتون به تلگرام یا ایتا شماره ۰۹۱۵۵۱۲۹۷۸۷ ارسال کنین طراحیش براتون انجام میدیم.

   پاسخ
   • سعید
    سعید گفته:

    سلام وقتتون بخیر جناب مهندس
    ببخشید برآورد کل هزینه اعم از نظام ومهندسی وعوارضو ساخت….بابت ۲۲۰ زمین تو بوشهر بصورت همکف تقریبا متری چند درمیاد؟

    پاسخ
 139. فرزانه
  فرزانه گفته:

  سلام جناب مهندس
  وقت بخیر
  طبق لیست هزینه ساخت هر متر مربع آپارتمان بر اساس تعداد طبقه ها که آمده:
  ساختمان‌های یک و دو طبقه متری ۹۳۰۰۰۰۰ تومان
  ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه متری ۱۰۹۰۰۰۰۰ تومان

  اگه همکف کلا ًپارکینگ بشه و،دوطبقه مسکونی بالای پارکینگ بسازیم که هرکدوم ۱۲۰ مترمربع باشه،
  هزینه ساخت طبق کدوم محاسبه میشه؟

  A: (۱۲۰×۲) ×۹٫۳۰۰٫۰۰۰
  B: (۱۲۰×۳) ×۹٫۳۰۰٫۰۰۰
  C: (۱۲۰×۳) ×۱۰٫۹۰۰٫۰۰۰
  و درکل، چنین ساختمانی،۲طبقه محسوب میشه یا ۳طبقه؟
  متشکرم.

  پاسخ
 140. رضا
  رضا گفته:

  ممنون جناب مهندس
  اطلاعات خیلی مفیدی دادید. خودم مواردی پیش خرید دارم و دنبال کسب اطلاعات ساخت و ساز بودم که در فایل شما موجوده

  پاسخ