کدام سقف در اسکلت بتنی بهتر است؟

کدام سقف در اسکلت بتنی بهتر است؟
4.6
(43)

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

فرض ما این است که شما قصد اجرای سازه بتنی داشته و میخواهید بهترین سقف برای ساختمان خود را انتخاب کنید. بنابراین به معرفی انواع سقف در سازه بتنی می‌پردازیم.

در سازه بتنی از چه سقفی استفاده کنیم؟

در حال حاضر با توجه به بالارفتن قیمت یونولیت به نظر میرسد اجرای سقف تیرچه بلوک به صرفه نیست و این سقف جای خود را به سقف وافل داده است. ولی به طور کلی تا زمانیکه پلان معماری پروژه شما مشخص نباشد نمی‌توان قطعی گفت که بهترین سقف برای ساختمان بتنی شما کدام مورد است. اطلاعات زیر را باید در اختیار ما قرار دهید تا بتوانیم به شما در این زمینه کمک کنیم.

 • دهانه های شما چند متری هستند؟ منظورم این است حداکثر فاصله ستون های شما از هم چقدر است؟
 • عرض زمین شما چند متر است؟
 • موقعیت راه پله شما در کجا قرار گرفته؟ آیا وسط است یا در یک گوشه؟
 • موقعیت پذیرایی شما در کجاست؟ جلوی ملک قرار گرفته؟
 • معماری شما چقدر برایتان مهم است؟ منظورم این است آیا زمین شما در منطقه ای هست که حاضر باشید هزینه های بیشتری را برای حفظ معماری موردنظرتان بپذیرید؟!

در جواب دوستانی که می‌پرسند کدام سقف در سازه بتنی بهتر است من این جواب را می‌دهم! ویدیو زیر را ببینید!

انواع سقف در اسکلت بتنی

تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک ساده ترین سقف در ساختمان بتنی محسوب می شود. تیرچه بلوک قبلا ارزان ترین سقف محسوب می‌شد ولی اکنون با توجه به افزایش چند برابری قیمت یونولیت در حال حاضر گرایش به سمت سقف وافل افزایش یافته است. در مطلب قیمت سقف تیرچه بلوک در مورد این موضوع بیشتر توضیح داده ایم.

سقف تیرچه بلوک
سقف تیرچه بلوک

همانطور که در تصویر فوق می‌بینید سقف تیرچه بلوک شامل تیرهای اصلی و تیرچه های بتنی است. فاصله بین تیرچه با بلوک های سقفی پر می‌شود. بلوک های سقفی می‌توانند سیمانی – سفالی یا از جنس یونولیت باشند. سپس یک شبکه میلگرد حرارتی بر روی سقف اجرا شده و بتن ریزی می‌کنیم.

تیرچه بتنی
تیرچه بتنی

دال مشبک یا سقف وافل

ماهیت سقف وافل و تیرچه بلوک یکسان است چون هر دو بار را به وسیله تیرچه هایی به تیرهای اصلی و سپس به ستون ها منتقل می‌کنند. سقف وافل و تیرچه بلوک ۲ تفاوت اصلی دارند :

 1. در اجرای سقف وافل مثل تیرچه بلوک تیرچه آماده ای وجود ندارد تیرچه ها همزمان با کل سقف بتن ریزی می شوند. در سقف وافل تیرچه ها در محل پروژه بافته می‌شود در حالیکه در سقف تیرچه بلوک ما تیرچه ها را به صورت آماده می‌خریم.
 2. در تیرچه بلوک، بلوک ها نقش پرکنندگی دارند ولی در وافل قالب های پر کننده بعدا از زیر باز می شوند و در سقف های دیگر مجددا قابل استفاده هستند.

در مطلب دیگری مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک را تخصصی تر انجام داده ایم.

دال های مجوف : یوبوت و کوبیاکس

نام دیگر سقف های مجوف سقف هایی با قالب ماندگار است. دلیل این نامگذاری این است که قالب ها درون بتن دفن می شوند و نقش پر کننده دارند. تنها تفاوت بین سقف های مجوف در قالب های آنهاست. قالب سقف یوبوت مکعبی شکل است در صورتیکه کوبیاکس کروی شکل است.

زیر این قالب ها بین 5-7 سانتیمتر و بالای این قالب ها نیز 5-8 سانتیمتر بتن ریزی می شود. یعنی در مجموع حدود 15 سانتیمتر بتن ریزی در محل قالب ها خواهیم داشت. این نکته را نیز باید توجه داشته باشید که در همه جا نمی‌توانید از این قالب ها استفاده کنید بلکه در محدوده اطراف ستون و دیوارهای برشی حق استفاده از قالب های پرکننده را نداشته و باید بتن به صورت توپر اجرا شود. اگر ارتفاع قالب ها را 20 سانت در نظر بگیریم در این محدوده حدود 35 سانتیمتر بتن ریزی خواهیم داشت که موجب بالا رفتن وزن سقف می شود.

سقف کوبیاکس و یوبوت
سقف کوبیاکس و یوبوت

نکات سقف یوبوت

 1. بعضی از شرکت ها در تبلیغات خود میگویند این سقف سبک است. در صورتیکه به هیچ عنوان اینطور نیست. طبق توضیحاتی که دادیم در محدود قالب ها حدود 15 سانت و در محدوده بیرون از قالب ها حدود 35 سانت بتن ریزی خواهید داشت. این در حالی است که تیرچه بلوک حدود 5 سانت و وافل حدود ۷ سانت بتن ریزی روی قالب دارد. بنابراین گول تبلیغات را نخورید. این سقف مزایای زیادی دارد ولی مزیتش قطعا سبک بودن آن نیست!!
 2. طراح سازه بعضا مجبور می‌شود در این سقف ها در محدوده ستون ها و دیوارهای برشی آرماتور بسیار زیادی قرار دهد. گاهی اوقات تراکم آرماتور آنقدر زیاد می شود که بتن از بین میلگردها رد نمی‌شود! در این مواقع باید در بتن خود حتما از فوق روان کننده استفاده کنید.
 3. قالب هایی که میخرید حتما در وسطشان سوراخ داشته باشد. سوراخ وسط قالب برای این است که بتن از وسط قالب عبور کرده و فضای زیر قالب ها را پر کند. دلیل دیگر تعبیه این سوراخ ها عبور شلنگ ویبراتور جهت ویبره کردن بتن است.

توصیه های نهایی در مورد انتخاب سقف در سازه بتنی را در ویدیو زیر مشاهده بفرمایید:

دال تخت

در مواقعی که بارهای سنگین به سقف وارد شوند مثل سقف پارکینگ یا در کارگاه ها یکی از گزینه های مناسب دال تخت توپر است. در این حالت هیچ تیرچه و هیچ قالب پرکننده ای وجود نداشته و کل سقف یکپارچه بتن ریزی می‌شود. همچنین در مواقعی که بخواهیم ضخامت سقف در کمترین مقدار خود باشد دال تخت بهترین گزینه است. ضخامت سقف دال تخت بتنی در ساختمان‌های متعارف ۲۰ سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود. هرچند برای کارهای با اهمیت کمتر می‌توان ضخامت سقف را ۱۵ سانتیمتر نیز در نظر گرفت.

توصیه نهایی : کدام سقف سقف در سازه بتنی؟

همانطور که در ابتدا این مطلب گفتیم قبل از اینکه سقف خود را انتخاب کنید ابتدا باید معماری پروژه خود را نهایی کنید. اگر بخواهیم در یک جمله به شما بگوییم که چه سقفی را انتخاب کنید اینطور می توان گفت که :

 • در دهانه های کوتاه و متوسط مثل پروژه رسالت می‌توانید تیرچه بلوک را انتخاب کنید.
 • در دهانه های بلند مثل پروژه مصلی۲۶ یا پروژه رسالت۲ انتخاب سقف وافل بهترین گزینه است.
 • در سقف هایی که بار سنگین را تحمل میکنند مثل پارکینگ ها یا کارگاه های صنعتی یا مواردی که بخواهیم مثل پروژه طرقبه ضخامت سقف در کمترین مقدار خود باشد سقف دال تخت بتنی گزینه اصلی خواهد بود.
مهندس علی زارع
مهندس علی زارع

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا 43

به این مطلب امتیاز دهید.

36 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام قربان، سقف مرتفع 6 متر،(تجاری) بدون تحمل بار، دهانه 8 یا 10 در 25 ، سازه بتنی، سبک و سریع و به صرفه ترین.. برای درک شرایط، میتونیم سقف رو سوله سبک اجرا کنیم.. دستمون باز باشه بخواهیم سازه کار کنیم، تعداد… چیه پیشنهاد شما.. ممنون

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام هم میتونین سازه فلزی کار کنین هم بتنی
   بتنی اگه باشه با سقف تیرچه بلوک هزینش کمتر درمیاد. نیاز ب ستون وسط نداره دهانه ۸-۱۰ متر راحت جواب میده.
   فلزی اگه بخواین به صورت سوله با دهانه ۸-۱۰ متر کار کنین باید به صورت خرپایی باشه. نیاز به بادبند هم دارین در هر دو جهت ساختمان

   پاسخ
 2. ناصر
  ناصر گفته:

  با درود
  مهندس برای تامین پارکینگ بیشتر ظاهرا باید از سقف وافل استفاده کنم اما این موضوع نبود عایق صوتی و حرارتی و برودتی مناسب در این نوع سقف من را مردد کرده . از مطالب گفته شده در بالا هم متوجه شدم استفاده از فوم بتن هم ظاهرا تاثیر آنجنان موثری ندارد . . یعنی واقعا انتقال صدا خیلی آزاردهنده است . می توانید یک قیاسی با سقف تیرچه بلوک بکنیدبصورت درصدی ..آیا زندگی کردن در آپارتمان های با این سقف ها قابل تحمل است . مساحت زمین 600 متر
  ممنون

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام درصدی نمیتونم بهتون بگم ولی سقف تیرچه به خاطر یونولیت عایق بهتری است. همچنین کفسازی با پوکه صنعتی هم به عایق بهتر کمک میکند.

   پاسخ
 3. ظهیری عسگری مجد
  ظهیری عسگری مجد گفته:

  درود
  بااجازه‌مهندس زارع
  مانی، بااحترام برای آگوستیک شدن بهتر سقف وافل و دال بهترین استفاده از پوکه معدنی۵cmو تسطیح روی پوکه فوم بتن، البته از لحاظ اجرایی رایج نیست اما بهترین راهکار هست، بصورت فوم بتن۵cm بعد پوکه روی فوم بتن وملات زیر پوشش کف‌سازی هم میتوان انجام داد جز این بشدت صدای طبقات بالا بپایین شدیداً منتقل می‌شود🙏🫡

  پاسخ
 4. سید فرشید وزین
  سید فرشید وزین گفته:

  سلام مهندس ممنون از اطلاعات مفیدتون
  الان هزینه اجرای سقف وافل چقدر است؟ و برای اسکلت بتنی با 7 سقف و 180 متر زیربنا کدام سقف را پیشنهاد می کنید؟سپاس

  پاسخ
 5. محمود صادقی
  محمود صادقی گفته:

  سلام مهندس
  برای سقف سردخانه دوطبقه سازه بتونی ۵در ۶ چه سقفی پیشنهاد میکنید . حجم ۵در۶در۶
  ۱۸۰مترمکعب
  تحمل ۸۰تن ذخیره مرکبات را داشته باشد.
  تشکر

  پاسخ
 6. بهمن
  بهمن گفته:

  با سلام آقای مهندس عزیز
  برای یک ساختمان با ۱۵۰ متر زیربنا چه سازه ای بهتر هست،
  اسکلت آهن،یا اسکلت بتن؟

  پاسخ
 7. حسین
  حسین گفته:

  سلام وقت بخیر
  با توجه به بالا رفتن یونولیت سقفی اجرای سقف وافل برای اسکلت بتنی توصیه میشه؟

  پاسخ
 8. اسکندری
  اسکندری گفته:

  سلام. ممنون از اطلاعات خوبتون. برای یک زمین 600 متر با 60% سطح اشغال (بر 14) 5 طبقه دو واحدی چه سقفی را پیشنهاد میدهید.
  با تشکر

  پاسخ
 9. مانی
  مانی گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون از توضیحاتتون
  برای بهتر شدن عایق صوتی در سقف وافل چه کاری میشه کرد البته بجز سقف کاذب، منظورم اینه که علاوه بر سقف کاذب کاری هست که به بهتر شدن این مورد کمک کنه؟
  و سوال دوم اینکه برای ابعاد 10 در 20 معقول هست که تیرچه یونولیت استفاده بشه و از خیر نبود ستون وسط گذشت با در نظر گرفتن اینکه اصلا هزینه مهم نباشه نسبت به انتقال صدا خیلی حساسم
  و سوال سوم اینکه لرزش کدوم سیستم کمتره؟

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام بنظرم فوم بتن استفاده کنین برای کفسازی واحدها میتونه در عایق صوتی بودن موثر باشه
   برای دهانه 10 متری معمولا تیرچه بلوک استفاده نمیشه ولی بازم باید پلان معماری مشخص باشه تا بشه نظر قطعی داد
   تو سازه بتنی معمولا لرزش مورد نگران کننده ای نیست اما در سازه فلزی کنترل ارتعاش اهمیت بالایی داره و تو طراحی سازه دیده میشه

   پاسخ
 10. سعيد مروي
  سعيد مروي گفته:

  سلام اقاي مهندس زارع
  براي يك سازه بتوني كه داراي ٦ سقف با زير بناي هر سقف ٣٠٠ متر تك واحدي براي هر طبقه سه پاسيو مازاد در سه قسمت مختلف ساختمان طراحي شده ميخواهيم پاسيوها را بعد از اجرا تمام سقف ها و در انتهاي كار بپوشانيم به نظر شما چه سقفي اجرا كنيم كه بعدا بتوانيم به راحتي جاهاي باز پاسيو ها را بپوشانيم و با مشكل كمتري از نظر سازه و اجرا روبرو شويم ايا سقف بابل دك يا وافل براي باز گذاشتن محل پاسيو ها و پوشاندن انها در انتهاي كار بهتر از تيرچه بلوك جواب ميدهد ؟ در واقع در هر سقف بايد سه محل را به اندازههاي تقريبا ٣*٥ خالي بذاريم و بعدا در انتهاي كار بپوشانيم
  خواهش مي كنم براي سهولت اين كار بنده را راهنمايي بفرماييد از لطف شما كمال تشكر را دارم

  پاسخ
 11. مهرداد شمس
  مهرداد شمس گفته:

  سلام خیلی ممنون از توضیحات جامع تان، یک سوال خدمتتان داشتم، نقشه معماری ام کامل شده با توجه به اينکه عرض زمین 10 متر هست می خواستم ستون وسط حذف کنم بین سقف های یوبوت، وافل کدام توصیه می کند و به چه علت،و در واقع معایب یوبوت و وافل در چی هست. سپاس

  پاسخ
 12. Amir.d
  Amir.d گفته:

  سلام برای ۴ طبقه سطح اشغال ۶۰ درصد و زمین ۲۵۰ مترمربع چه سقفی خوبه؟و مقاومه

  پاسخ
  • علی زارع
   علی زارع گفته:

   سلام. در سازه بتنی برای دهانه های تا ۶-۷ متر سقف تیرچه بلوک و برای دهانه های بلندتر سقف وافل مناسب است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *