مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک

مقایسه سقف وافل و تیرچه بلوک
4.9
(10)

حتما شما هم قصد اجرای سازه بتنی دارید و اکنون مانده اید که بالاخره کدام سقف را انتخاب کنید؟‌ وافل یا تیرچه بلوک ؟ در این مطلب تخصصی به مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک از نظر اجرا پرداخته سپس مزیت سقف وافل نسبت به تیرچه بلوک را بررسی کرده و در انتها قیمت این دو سقف را با هم مقایسه می‌کنیم. با ما همراه باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای سقف پروژه خود داشته باشید.

مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک از منظرهای مختلف

تیرچه‌ها در سقف وافل و تیرچه بلوک

 • در سقف تیرچه بلوک از تیرچه‌های آماده استفاده می‌کنیم ولی در سقف وافل تیرچه‌ها در محل کار آرماتوربندی می‌شود.
 • در سقف تیرچه بلوک توصیه می‌شود که از تیرچه هایی با طول حداکثر ۷-۸ متر استفاده کنیم ولی در سقف وافل این محدودیت وجود ندارد.

به این مورد توجه کنید که طول دهانه با طول تیرچه فرق می‌کند. منظور از طول دهانه فاصله بین دو ستون است. هرچه طول دهانه بیشتر شود ارتفاع تیر یا پوتر آن بیشتر می‌شود و این کاملا مستقل از نوع سقف است. مثلا اگر طول دهانه ۱۰ متر باشد ارتفاع تیر حدود ۷۰ سانتیمتر خواهد بود حال چه سقف وافل باشد و چه تیرچه بلوک.

در نهایت میتوان این نتیجه را گرفت که در پروژه های با دهانه های بلند نیز ما میتوانیم از سقف تیرچه بلوک استفاده کنیم. فقط کافی است تیرچه ها را در جهت کوتاه تر قرار دهیم و در آن جهت دیگر طول دهانه بلند نباشد.

سرعت اجرا

اجرای سقف تیرچه بلوک به مراتب راحت تر و سریع تر از سقف وافل است به ۲ دلیل :

 1. در سقف تیرچه بلوک تیرچه‌ها آماده هستند و نیاز به آرماتوربندی آنها مثل سقف وافل نداریم.
 2. تیرچه‌های آماده در سقف تیرچه بلوک به تحمل وزن بتن تازه کمک می‌کنند. بنابراین در تیرچه بلوک به زیرسازی کمتری نیاز داریم.

ضخامت سقف

ارتفاع قالب‌های وافل معمولا ۲۸ سانتیمتر است که اگر ۷ سانتیمتر بتن روی آن را نیز به آن اضافه کنیم مجموعا ضخامت سقف وافل ۳۵ سانتیمتر می‌شود درحالیکه ضخامت تمام شده سقف تیرچه بلوک معمولا ۳۰ سانتیمتر است.

قالب‌ها

برای پر کردن فضای بین تیرچه ها در سقف تیرچه بلوک از یونولیت استفاده می‌کنیم. درحالیکه در وافل از قالب‌های معمولا پلاستیکی استفاده شده و بعد از چند روز از زیر سقف باز می‌شوند.

 • قالب های وافل موقت اند و بعد از چند روز از زیر سقف باز می‌شوند. در استفاده از این قالب های وافل باید دقت کرد تا کمتر آسیب ببینند چون این قالب‌ها معمولا طول عمر محدودی دارند و بعد از چند پروژه شکسته یا ترک خورده و دیگر قابل استفاده نیستند. البته چون پلاستیکی اند قالب بازیافت بوده و دوباره به چرخه تولید برمیگردند.
 • در سقف تیرچه بلوک قالب‌ها ماندگار هستند یعنی روی آنها بتن ریزی شده و دیگر قابل استفاده نیست. هرچند قالب های موقت نیز در بازار یافت میشود و میتوان بعد از بتن ریزی آنها را مثل قالب های وافل از زیرسقف باز کرد. ولی در اغلب پروژه ها از یونولیت برای این منظور استفاده می‌شود. دیگر بلوک های سقفی مثل بلوک سیمانی و سفالی نیز وجود دارند که وزن بالاتری دارند و کمتر از آنها استفاده می شود.

عملکرد یک طرفه یا دو‌ طرفه

در سقف تیرچه بلوک به واسطه وجود تیرچه‌ها در یک جهت عملکرد سقف یک‌طرفه خواهد بود. یعنی بار از تیرچه ها به تیرهای اصلی انتقال پیدا میکند. اما از آنجایی که در سقف وافل تیرچه ها را میتوان در دو جهت اجرا کرد توزیع بار در دو جهت می‌تواند صورت بگیرد. مگر در حالیکه نسبت طول به عرض دهانه‌ها از ۲ بیشتر باشد که در حالت سقف عملکرد یکطرفه خواهد داشت. در چنین مواردی ما نیز در سقف وافل تیرچه ها را در یک جهت اجرا می‌کنیم که به این نوع سقف وافل یک‌طرفه گفته می‌شود.

به عنوان جمع بندی در سقف تیرچه بلوک ما فقط عملکرد یکطرفه خواهیم داشت ولی در سقف وافل بنا به خواسته خود میتوانیم از وافل با عملکرد یکطرفه یا دوطرفه استفاده کنیم.

مزیت سقف وافل نسبت به تیرچه بلوک

پوشش دهانه‌های بلند در سقف وافل

اصلی ترین مزیت سقف وافل پوشش دهانه‌های بلند است. حداکثر دهانه ای که با سقف تیرچه بلوک می‌توان پوشش داد ۷-۸ متر است. برای دهانه های بلند تر باید از تیرچه دوبل استفاده کنیم. یعنی ۲ تیرچه را کنار هم بگذاریم. در سقف وافل محدودیتی در طول دهانه قابل اجرا نداریم. به طوری که تا ۱۵ متر دهانه نیز می‌توان از این سقف به راحتی جواب گرفت.

نظارت بر کیفیت اجرا

از آنجایی که در ساخت تیرچه های پیش ساخته هیچ نظارتی نداریم این امکان وجود دارد که تولید کننده تیرچه از میلگردهای ضایعاتی یا جوشی استفاده کرده باشد یا حتی بتن مورد استفاده از کیفیت لازم برخوردار نباشد. اما در سقف وافل از آنجایی که کل کار در محل پروژه صورت گرفته می‌توان بر کیفیت اجرا دقیق نظارت کرد.

مقایسه قیمت سقف وافل با تیرچه بلوک

معمولا هزینه سقف تیرچه بلوک نسبت به وافل کمتر است به این دلیل که اجرای سقف تیرچه بلوک راحت تر و سریعتر است. ولی این مورد همیشه و برای تمام پروژه ها یکسان نیست و عواملی مثل دستمزد اجرا – قیمت تیرچه و قیمت یونولیت در قیمت این دو سقف تاثیر گذار هستند.

پیشنهاد میکنیم مطلب هزینه سقف تیرچه بلوک و هزینه اسکلت بتنی با سقف وافل را مطالعه کنید.

در یک کلام وافل یا تیرچه بلوک؟

در نهایت توصیه ما این است که اگر نقشه سازه به صورتی است که می‌توانید از تیرچه هایی به طول ۵-۶ متر استفاده کنید از سقف تیرچه بلوک استفاده کنید. ولی اگر طول تیرچه ها بیشتر از اینها باید باشد بهتر است از سقف وافل استفاده کنید.

مثلا در پروژه ویلا چاهشک با اینکه طول دهانه در جهت بلندتر ۱۱ متر بود ولی با تیرچه ریزی در جهت کوتاه تر حداکثر طول تیرچه ها ۶ متر شد و از سقف تیرچه بلوک در این پروژه استفاده کردیم. ولی در پروژه مصلی۲۶ بیشترین طول دهانه از یک سمت حدود ۸ متر و از سمت دیگر ۷ متر بود و ما ترجیح دادیم که از سقف وافل در این پروژه استفاده کنیم.

در صورتیکه تمایل دارید با نکات اجرایی سازه بتنی آشنا شوید پیشنهاد میکنیم مطلب مراحل اجرای اسکلت بتنی را مطالعه کنید.

مهندس علی زارع
مهندس علی زارع

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا 10

به این مطلب امتیاز دهید.

18 پاسخ
 1. حسین
  حسین گفته:

  سلام مهندس . سوالی داشتم از خدمتتون . اینجا ( خوی آذربایجان غربی) معمولا میلگرد ساختمون رو سنگین کار میکنن ( حدود 65 کیلو در متر مربع اسکلت بتنی) اطلاع دارم مهندسای مربوطه کار محاسباتی دقیق روش انجام نمیدن . با جداول شما اگر حساب کنیم کل اسکلت با فونداسیون 32 الی 50 کیلو برای هر متر درمیاد . جسارتا میخوام سوال کنم مقادیر شما بر اساس محاسبات مهندسی؟ ممنون

  پاسخ
 2. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام مهندس وقت شما بخیر
  ما یه زمین داریم به ابعاد ۱۱ در ۳۹
  قراره ۶ طبقه دو واحدی با سطح اشغال ۸۰درصد بسازیم
  تمام هزینه ها با سازنده هست و سقف وافل توافق کردیم
  میخواستم لطف بفرمائید نظرتون رو بفرمائید

  پاسخ
 3. حسین
  حسین گفته:

  سلام اول اینکه خیلی از مطالبتون استفاده میکنم. دعاتون کردم . دوم میخوام یه طبقه کار کنم با فونداسیون مخصوص دوطبقه که یه زمانی احتیاطا یه طبقه سبک هم اضافه کنم. 121 متر زیر بنا . تو حیاط بزرگ . اگر زحمت طراحیشو بدم به شما ، هزینه طراحی متری چند درمیاد؟ مربع 11*11 متر و 9ستون کاملا متقارن. ممنون

  پاسخ
   • حسین
    حسین گفته:

    سلام مهندس. الان که آبان 1402 هست میخواستم نظرتون رو در مورد سقف وافل بدونم . برای همین 11*11 متر خونه با 9تا ستون الان وافل مناسبتر در میاد یا تیرچه؟ (از پیمانکار اینجا پرسیدم گفتن وافل 30% از تیرچه ارزونتر درمیاد)

    پاسخ
 4. سعید احمدی
  سعید احمدی گفته:

  سلام و درود زمین بنده۲۰۰مترکه۶۵٪بنادارم عرض زمین۱۰وطول۲۰مترهست باسازه بتن میخوام سقفم و اجراکنم ممنون میشم بابنده تماس بگیرین شمارتون پیدانکردم توسایت
  بین قیمت تموم شده وافل و تیرچه با کچکاری و یاکناف کشی و سرعت بخشیدن توساخت و نداشتن نفردرسقف احتیاج به همکاری شما دارم

  پاسخ
 5. شاهو احمدی
  شاهو احمدی گفته:

  مهندس سلام
  وقت بخیر
  خسته نباشید
  ملکی دارم ۸۲ متر و ۱۰۰ درصد زیربنا دو طبقه و پیلوت. دهنه ۶.۵ هست .
  متاسفانه اول سازه فلزی انتخاب کردم و نقشه اماده شد ولی محاسبه کردم در این بازار نسبت به اسکلت بتنی خیلی گرون درمیاد پشیمان شدم
  اینبار میخوام نقشه بتن کار کنم الان در انتخاب سقفش موندم
  یه مهندس میگه وافل ۱۲۰ میلیون ارزون تر درمیاد یکی هم میگه اشتباه است هزینه وافل در نهایت گرون تر میشه چون میلگرد بیشتر مصرف می‌کنه دستمزدش بالاست
  الان در این مرحله سردرگم هستم. خودم وافل دوست دارم ولی از سمتی به دنبال کم کردن هزینه ساخت
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 6. چنگیز تنها
  چنگیز تنها گفته:

  سلام مهندس جان خسته نباشید مطالبتون بسیار آموزنده و قابل فهم میباشد بنده هم سقف وافل را بیشتر ترجیح میدهم ولی متاسفانهپیمانکار اجرای سقف وافل کم پیدا میشه .

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *